Prezentacja kandydata

Plebiscyt Absolwent XXI wieku

Anna Stępniewska Gadt

Anna Stępniewska Gadt
Kategoria:
Kultura

Wokalistka jazzowa. Absolwentka i pedagog Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2013 uzyskała tytuł doktora z wokalistyki jazzowej.

W wieku dziewięciu lat rozpoczęła naukę w Państwowej Szkole Muzycznej w Kutnie, w której ukończyła z wyróżnieniem klasę fortepianu. Zarówno jako studentka, jak i po ukończeniu studiów zdobyła wiele nagród w konkursach i festiwalach jazzowych, m.in.:

  • Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych (2001),
  • XXXII Old Jazz Meeting (2002),
  • Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej (2011),
  • festiwal Jazz Struggle, główna nagroda (2006),
  • 43. Festiwal Jazzowy Jazz nad Odrą, główna nagroda (2007),
  • Jazz Top Jazz Forum, II miejsce Wokalistka Roku 2017.

Występowała podczas takch wydarzeń kulturalnych, jak Sopot TOP trendy Festiwal, Festiwal Polskiej Piosenki w OpoluMiędzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach, Smart Jazz Festiwal, Festiwalu Jazz Forum, Szczecin Music Fest. W 2005 roku zagrała podczas Blueboat Jazz Festiwal w Niemczech, a rok później – na Saulkrasti Jazz Festiwal na Łotwie. Wraz z dwoma innymi artystami założyła Fizz The Fire

Trenowała artystów w programie telewizji Polsat „Jak oni śpiewają”. W roku 2008 wydała debiutancki album, zatytułowany „Na mojej drodze”, za którą otrzymała nominację do nagrody Fryderyka w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. W 2009 została kierownikiem muzycznym w formacji Jazz City Choir.

W 2014 roku brała udział w spektaklu „Pamiętnik z powstania warszawskiego” wystawianym w Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2015 wystąpiła w roli Elli w operze „Czarodziejska Góra” skomponowanej przez Pawła Mykietyna.

Występuje na scenie pod nazwiskiem swojej matki – Gadt. Po swoim debiutanckim albumie wydała jeszcze cztery płyty, współpracowała z wieloma wybitnymi artystami. W marcu 2018 roku uzyskała nominację do nagrody Fryderyk 2018 w kategorii Artysta Roku.