Prezentacja kandydata

Plebiscyt Absolwent XXI wieku

Jarosław Botor

Jarosław Botor
Kategoria:
Sport

O jego odwadze mówił w tym roku cały świat. Kiedy trzeba było pomóc schodzącym ze szczytu Nanga Parbat, Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi, nie zastanawiał się długo. Wspólnie z Denisem Urubko, Adamem Bieleckim, Piotrem Tomalą przerwał jedną z największych ekspedycji wysokogórskich w historii Polski Zimową Narodową Wyprawę na K2 i podjął się kierowania akcją ratunkową, która przeszła do historii himalaizmu.

Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, ratownik medyczny Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – HEMS, instruktor Ratownictwa Górskiego GOPR. Jest także członkiem Kadry Narodowej Polskiego Związku Alpinizmu. Należy do Klubu Wysokogórskiego Gliwice.

Latem 2016 roku, w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy, uczestniczył w unifikacyjnej i rekonesansowej wyprawie na K2. Zdobył również szczyty: Alpamayo, Ama Dablam w Himalajach – solo, Mt. McKinley, Ojos del Salado, Cotopaxi, Chimborazo, Mount Blanc, Monte Rosse, Elbrus, Matterhorn, Dente del Gigante i Piz Badile. W 2015 roku z Jackiem Czechem i Adamem Bieleckim wszedł na Artesonraju.