Prezentacja kandydata

Plebiscyt Absolwent XXI wieku

Andrzej Lampert

Andrzej Lampert
Kategoria:
Kultura

Wokalista, śpiewak operowy, kompozytor, autor tekstów, aranżer i współproducent zespołu PIN. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, ukończył również studia na wydziale wokalno-aktorskim jako tenor w Akademii Muzycznej w Krakowie. Laureat popularnego telewizyjnego talent show TVP2 „Szansa na sukces”.

Początki jego kariery sięgają debiutu w trzyosobowym boysbandzie Boom Box. Zespół wykonywał taneczne przeboje i stworzył m.in. hity: Noc, dzień oraz Salsa. Trio wydało dwie płyty: „Boom Box” (1998) i „Czysta energia” (1999), po dwóch latach działalności zostało rozwiązane. 

Jeszcze w trakcie studiów wraz z przyjaciółmi – gitarzystą Sebastianem Kowolem i klawiszowcem Aleksandrem Woźniakiem założył zespół PIN. Grupa szybko zyskała popularność i uznanie publiczności. W 2005 został wydany debiutancki album pt. „0001”, w którym znalazły się przeboje: Bo to co dla mnieOdlot aniołów2 kwietnia 2005. Andrzej Lampert  z zespołem bądź solo koncertował w wielu miastach i brał udział w licznych wydarzeniach muzycznych, m.in.: na Festiwalu Jedynki w Sopocie w 2006 roku, w świątecznym koncercie Szansy na sukces – „Arie ze śmiechem” (2006), wykonał piosenkę Czerwonych Gitar Anna Maria podczas koncertu poświęconego Sewerynowi Krajewskiemu na XLIV Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (2007). W koncercie pt. Nasza Niepodległa dnia 11.11.2008 r. zaśpiewał piosenkę Klenczona – Biały krzyż.

Oprócz tego ma na swoim koncie nagrania utworów do filmów i seriali:

  • nagrał piosenki do sitcomu „Niania” (2005)
  • wziął udział w dubbingu do animowanego filmu „Auta” (2006),
  • w duecie z Hanią Stach w 2007 roku nagrywał piosenkę i teledysk Moja muzyka to ty (w oryginale: You Are The Music In Me z filmu Disney Channel „High School Musical”) oraz piosenkę Masz w sobie wiarę,
  • w duecie z Sarah Brightman w 2008 roku nagrał utwór pt. I will be with you, który znalazł się na płycie „Symphony” (East European Version).

Od roku 2013 jest solistą Opery Krakowskiej. Występuje rówenież w repertuarze operowym i koncertuje w wielu miejscach w Polsce, m.in. w Operze Śląskiej. W 2016 roku był ambasadorem zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży.