Prezentacja kandydata

Plebiscyt Absolwent XXI wieku

Agata Hołdyk

Agata Hołdyk
Kategoria:
Kultura

Pianistka, pedagog, animator kultury, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Adiunkt w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego. Odbyła staż w Uniwersität für Musik und darstellende Kunst w Grazu w Austrii.

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła, mając 9 lat. Dziś jest laureatą licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in:

  • V miejsca na XXI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Marsali (Sycylia),
  • I miejsca w III Śląskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu,
  • II miejsca na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Magina w Paryżu.

W duecie fotepianowym z Aleksandrą Hałat AHHA PIANO DUO (strona duetu: www.ahhapianoduo.com) zodbyła nagrody: w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Bradshaw & Buono w Nowym Jorku (2011) – II miejsce oraz na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Concours Grieg” w Oslo (2010) – wyróżnienie. W 2015 roku wydała debiutancki solowy album pt. „Schumann: Piano Works” ze swoimi wykonaniami utworów Clary i Roberta Schumannów.

Otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Była członkiem jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Zgorzelcu i Görlitz (2012) oraz Ogólnopolskiego Konkursu Duetów Fortepianowych w Jeleniej Górze (2012).

W roku 2016 A. Hołdyk i A. Hałat wydały wspólną płytę pt. „Our World of 4 hands”, na której znalazły się ich wykonania utworów F. Poulenca, J. Brahmsa, F. Schuberta, P. Czajkowskiego. 

Informacje na temat jej wykonań, repertuarów i aktualnych przedsięwzięć dostępne są na oficjalnej stronie artystki: www.agataholdyk.art.