Prezentacja kandydata

Plebiscyt Absolwent XXI wieku

Rafał Słowiak

Rafał Słowiak
Kategoria:
Kultura

Antropolog, animator kultury, marketingowiec. Absolwent kierunku Etnologia i antropologia kulturowa na oddziale Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Pracownik Pałacu Kultury Zagłębia

Urodził się w Dąbrowie Górniczej, tam się też wychował i mieszka. Terenowe badania etnograficzne zaczynał na obozie w Piwnicznej-Zdrój, gdzie zajmował się dokumentowaniem zwyczajów dorocznych i rodzinnych tamtejszej gminy.

Badał również pogranicze polsko-słowackie oraz zagadnienie tożsamości regionalnej wsi Łomnica-Zdrój. Główne jego zainteresowania etnograficzne skupiają się wokół Łemkowszczyzny, Kultury Górnego Śląska oraz jego rodzimego regionu – Zagłębia Dąbrowskiego. Brał udział w projekcie dokumentacyjno-badawczym „Tropem Kolberga”, mający na celu ochronę i popularyzację dziedzictwa kulturowego Zagłębia Dąbrowskiego. Aktywnie działa przy Pałacu Kultury Zagłębia, współorganizując liczne wydarzenia kulturowe i akcje społeczne. Publikuje teksty i zdjęcia z różnych imprez kulturowych na stronie internetowej ośrodka.

Szczególnie ineteresuje się obrzędowością związaną z doświadczeniem śmierci i pogrzebu, co wiąże się z tematem tanatologii, czyli nauki o śmierci. Prywatnie jest także miłośnikiem kinematografii polskiej z lat 70-90 XX w. oraz także folkloru polskiego. Lubi słuchać muzyki rockowej i bluesowej, podróżować, zwłaszcza w górach. Inną jego pasją są konie i jazda konna, lubi też narciarstwo i pływanie.