Prezentacja kandydata

Plebiscyt Absolwent XXI wieku

Ewelina Bachul

Ewelina Bachul
Kategoria:
Kultura

Organistka, pedagog, absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego oraz instrumentalistyki w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wcześniej ukończyła z wyróżnieniem Diecezjalną Szkołę Organistowską – Szkołę Muzyczną II st. w Bielsku-Białej. Pasjonuje się muzyką, a zwłaszcza wykonaniami późnoromantycznej oraz współczesnej literatury organowej.

Jako artystka prowadzi bardzo aktywne życie zawodowe, występując solo i kameralnie. Brała udział w wielu konkursach muzycznych w miastach w Polsce i za granicą. Zdobyła IV miejsce i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora w finale III Międzynarodowego Rosyjsko-Polskiego Konkursu Organowego ''Vox Polonica Petropolitana'' (2017) w Sankt-Petersburgu. Otrzymała także II miejsce na II Konkursie Organowym i Organowo-Kameralnym w Mielcu (2017). W roku bieżącym była finalistką I Międzynarodowego Konkursu Duetów Organowych „Per Organo a quattro mani” w Nowym Sączu.

Koncertowała w wielu miejscach w kraju i za granicą: w Rosji, na Litwie, w Czechach oraz Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, we Wrocławiu, w Białymstoku, Świętej Lipce, Częstochowie (w Bazylice Jasnogórskiej) a także w większości miast Górnego Śląska. Otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma na swoim koncie prawykonania utworów solowych i kameralnych. W 2017 roku wydała solową płytę „ORG-homage!” zawierającą utwory organowe prof. Wiesława Cienciały (UŚ).

Była przewodniczącą Koła Naukowego Organistów i wraz z nim współorganizowała IX Śląski Festiwal Bachowskiego. Prowadzi również działalność pedagogiczną. Jako nauczyciel pracuje w Diecezjalnej Szkole Organistowskiej II stopnia i Diecezjalnym Studium Muzyki Kościelnej w Bielsku-Białej. Prowadzi klasę organów w Społecznym Ognisku Muzycznym im. J. Drozda w Wiśle. Uczy również w Szkole Podstawowej nr 2 im. S. Żeromskiego w Brennej.

Poza muzyką jej wielką pasją są wędrówki po górach.