Prezentacja kandydata

Plebiscyt Absolwent XXI wieku

Marcin Staszewski

Marcin Staszewski
Kategoria:
Kultura

Filmowiec. Montażysta i operator dronów m.in. w telewizji TVN. Absolwent kierunku Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Ukończył także studia inzynierskie w Wyższej Szkole Mechatroniki (Inżynieria Obrazu i Dźwięku w Informatyce).

Zdobywca Grand Prix IV Festiwalu Filmów Niepoważnych „Nakręceni 2010” (za efekty specjalne). Nagrodzony również w innych konkursach filmowych: II miejsce w konkursie „Mania całowania”; II miejsce w konkursie „Z pilotem w dłoni”; wyróżnienie w konkursie „Krótki film o oszczędzaniu” oraz w konkursie „Reklama MillionYou”. Organizator akcji Sylwester z lotu ptaka dla mieszkańców Ustronia oraz twórca jednego z pierwszych filmów lotniczych prezentujących Katowice nocą.

Prowadzi własny fanpage na Facebooku, na którym udostępnia aktualności o swoich projektach i najnowszych realizacjach: www.fb.com/Marcin.postprodukcja.drony.

Od niemal dwudziestu lat jest pasjonatem kręcenia filmów i tworzenia efektów specjalnych. Pierwsze związane z tą pasją stanowisko objął w Telewizji Silesia jako montażysta. Dwa lata później przeniósł się do Tychów, gdzie również zajmował się montażem, a także oprawą graficzną dla lokalnej telewizji. W tym okresie poza pracą na etacie montował teledyski i tworzył do nich efekty specjalne, a także pomagał studentom reżyserii i operatorki filmowej w realizacji filmów dyplomowych. Współpracował także z telewizją TVR, gdzie był odpowiedzialny za całą post-produkcję dwóch programów publicystycznych.

Osiem lat temu rozpoczął pracę w charakterze montażysty w telewizji TVN, gdzie pracuje do dzisiaj. Od 2014 roku zajmuje się również produkcją filmów wykonywanych z powietrza przy użyciu dronów i samolotów. Przygotowuje materiały na zlecenia agencji reklamowych, domów mediowych i różnych stacji telewizyjnych (TVP, TVN, Polsat, HBO i wiele innych), a także dla studentów WRiTV.

Obecnie planuje rozwinąć działalność szkoleniowo-edukacyjną w zakresie montażu i szeroko pojętej post-produkcji wideo, zgodnie ze swoją misją, by dzielić się doświadczeniami zdobytymi przez ponad dekadę swojej zawodowej działalności w branży filmowej.