Prezentacja kandydata

Plebiscyt Absolwent XXI wieku

Patrycja Mucha

Patrycja Mucha
Kategoria:
Kultura

Dziennikarka, redaktorka, krytyk filmowy. Absolwentka kulturoznawstwa Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Doktorantka w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach UŚ. Redaktor naczelna gazety Głos Dwubrzeża – wydawnictwa Festiwalu Filmu i Sztuki w Kazimierzu Dolnym „Dwa Brzegi”. Prowadzi bloga i funpage Filmowe Odloty.

Kinematografia jest jej nawiększą pasją. Jest miłośniczką dobrze opowiedzianych historii. Uwielbia nie tylko oglądać filmy, ale także brać udział w festiwalach, współorganizować je, pisać materiały, artykuły i recenzje. Uczestniczyła w licznych konferencjach, wygłaszała referaty na Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej „Kultury Fanowskiej” oraz na konferencji  „Spotkania z gatunkami: musical”. Jej teksty znalazły się w publikacjach pokonferencyjnych, publikowała również wiele artykułów i recenzji w czasopismach internetowych „artPapier”„Reflektor”

Aktywnie udziela się przy organizacji festiwalów filmowych i nie tylko oraz innych wydarzeń kulturalnych, m.in.: Międzynarodowym Festiwalu Producentów Filmowych REGIOFUN (2012), festiwalu Ars Independent (2012), Międzynarodowym Festiwau Sztuki Autorów Zdjęć filmowych Camerimage (2012-2014). W ramach wolontariatu przez trzy lata pracowała przy Festiwalu Filmów Kultowych (Festiwalu Filmowym Cropp Kultowe). Była też wolontariuszką przy Kinoteatrze Rialto. Organizowała 3 edycje festiwalu filmowego „Made in Poland" dla studentów Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ. Od 2015 roku współpracuje ze Stowarzyszeniem Inicjatywa w ramach projektu „Jazz i okolice”, zajmowała się promocją festiwalu. Udzielała się wówczas również w projekcie Kongres Menedżerów Kultury, prowadząc biuro organizacyjne kongresu oraz redagując informacje na stronie dotyczącej wydarzenia.

Przez kilka lat pracowała przy Stowarzyszeniu Górnośląski Klaster Kreatywny, najpierw jako redaktor działu filmowego, następnie jako redaktor naczelna. Zajmowała się także redakcją i promocją magazynu kulturalnego „Reflektor. Rozświetlamy kulturę!”. Współpracowała z Instytucją Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Była redaktorką naczelną gazety festiwalowej Ars Independent Festiwal, zarządzając pracą dziennikarzy i procesem wydawniczym, organizując wywiady i opracowując treści. Od 2015 roku współpracuje z Polskim Forum Edukacji Europejskiej. Pełni funkcję koordynatora Klubu Filmowego Ambasada oraz bierze udział w organizacji Festiwalu Filmów Niezależnych kiloff. Prowadziła warsztaty z krytyki filmowej, pełniła także funkcję jurora podczas dwunastej edycji studenckiego festiwalu filmowego „Węgiel Film Festival”