Prezentacja kandydata

Plebiscyt Absolwent XXI wieku

Marta Obuch

Marta Obuch
Kategoria:
Kultura

Autorka komedii kryminalnych, poetka, fotograf, doktorantka wydziału językoznawstwa. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, urodzona w Częstochowie, gdzie uczęszczała do Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego. 

Po zdaniu matury zamieszkała w Katowicach. Tu ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim oraz fotografię cyfrową w Śląskiej Akademii Fotografii. Wyszła za mąż, ma dwóch dorosłych synów. Debiutowała w 2007 r. powieścią Precz z brunetami! Następnie wyszły Odrobina fałszerstwa, Diabelska ewolucja, Miłośćszkielet i spaghetti, Łopatą do serca, Szajba na peronie 5, Francuski piesek, Metoda na wnuczkę oraz Wiedźma duszona w winie.

Marta Obuch jest laureatką konkursów poetyckich, drukowała swoje wiersze w wydawnictwach pokonkursowych oraz w Miesięczniku Społeczno-Kulturalnym ŚLĄSK. Dwukrotnie nominowana do nagrody Pazur na Festiwalu Literatury Kobiecej ,,Pióro i Pazur’’ w Siedlcach (2013 – Miłość, szkielet i spaghetti; 2014 – Łopatą do serca: nominacja czytelniczek). 

Autorka ceni sobie humor Joanny Chmielewskiej, dlatego poszła w jej ślady. Twórczość Marty Obuch znalazła wielu czytelników ze względu na lekką fabułę i postacie, które wplątują się w najrozmaitsze afery kryminalne. Obecnie pisarka nadal mieszka w Katowicach (akcja jej powieści toczy się zawsze właśnie tutaj) i tu także uczy fotografii, prowadzi firmę fotograficzną, pracuje nad doktoratem, a wolnym czasie pisze powieści. Uwielbia gotować i oglądać dobre filmy.


Więcej informacji na stronie: www.martaobuch.pl.