Prezentacja kandydata

Plebiscyt Absolwent XXI wieku

Aneta Mlaś

Aneta Mlaś
Kategoria:
Kultura

Absolwentka Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego na kierunku geografia. Jej prawdziwą pasję stanowią jednak od wielu lat rysunek, projektowanie graficzne i ilustracja. Pod pseudonimem artystycznym Touanda tworzy prace wykonywane tuszem, cienkopisami lub akwarelami.

Urodzona w Katowicach, obecnie mieszka i tworzy w Tychach. Stworzone przez nią rysunki i i grafiki publikowano w specjalnym wydaniu magazynu internetowego MEGAZINE LOST&FOUND (wrzesień 2014) oraz w kwartalniku literacko-artystycznym "sZAFa" (2013). W ilustrowanym przez nią tomiku poezji i prozy poetyckiej „Odmierzona dawka normalności” (Sosnowiec 2013), zadebiutowała jako poetka wierszem „Wśród kropel”. Zwyciężyła w I edycji Konkursu Jednego Wiersza w 2012 roku SDK Tęcza, zajęła też II miejsce w III edycji tego konkursu w 2014 roku. 

Jej rysunki to efekty wielogodzinnej pracy poświęcanej dopracowywaniu detali i tworzeniu w ten sposób spójnej koncepcyjnie całości. W swoich pracach nawiązuje do relacji międzyludzkich, procesów zachodzących wewnątrz człowieka. Każdy stworzony przez nią rysunek jest przemyślanym od początku do końca dziełem.

Jest laureatką nagród i wyróżnień za rysunki i grafiki, m.in. otrzymywała nagrody i wyróżnienia: w Międzydyscyplinarnym Konkursie „Muza” za pracę rysunkową „Intuicja” (Art Imperium, Centrum Sztuki Kartonovnia, Warszawa 2014) oraz na VI Przeglądzie Sztuki Nieprofesjonalnej (Dom Kultury w Mikołowie) za swoją pracę rysunkową „Pojednanie”. Brała udział w kilkunastu wystawach, prace jej autorstwa znalazły się też w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

Uczestniczy w organizacji wystaw i spotkań poetycko-artystycznych w mieście Tychy. Została wybrana artystą lipca 2014 przez magazynu Qadrans Kultury oraz portal artystyczny talent.pl. W chwili obecnej współpracuje na stałe z galeriami sztuki.