Prezentacja kandydata

Plebiscyt Absolwent XXI wieku

Justyna Kowalczyk

Justyna Kowalczyk
Kategoria:
Sport

Sportsmenka, nasłynniejsza polska biegaczka narciarska. Czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata, mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata, wielokrotna medalistka mistrzostw świata. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki, ma doktorat z nauk o kulturze fizycznej.

Pochodzi z miejscowości Kasina Wielka, jest wychowanką klubu AZS AWF Katowice. Wicemistrzyni świata juniorów, dwukrotna młodzieżowa mistrzyni świata. Pierwszy raz na podium znalazła się 7 stycznia 2006 w Otepaa (Estonii), zajęła 3 miejsce w biegu na 10 km stylem klasycznym. Jako pierwsza kobieta zdobyła dla Polski mistrzostwo na olimpiadzie zimowej.

W sumie zdobyła 5 medali olimpijskich, najwięcej spośród polskich zawodników w historii zimowych igrzysk olimpijskich:

  •  27 lutego 2010 – Vancouver (Kanada) – 30 km stylem klasycznym – złoty medal
  •  13 lutego 2014 – Sochi (Rosja) – 10 km stylem klasycznym – złoty medal
  •  17 lutego 2010 – Vancouver (Kanada) – sprint stylem klasycznym – srebrny medal
  •  24 lutego 2006 - Turyn (Włochy) – 30 km stylem dowolnym – brązowy medal
  •  19 lutego 2010 – Vancouver (Kanada) – bieg łączony na 15 km – brązowy medal

Justna Kowalczyk jest podwójną mistrzynią świata i brązową medalistką mistrzostw świata w Libercu (2009) i w Oslo (2011), wicemistrzynią świata na mistrzostwach świata z Val di Fiemme (2013), brązową medalistką mistrzostw świata z Falun (2015), czterokrotnie zdobyła Puchar Świata i 4 razy z rzędu zwyciężczyła w prestiżowym Tour de Ski. Jest też zwyciężczynią 91. Biegu Wazów (2015), a także medalistką wielu wyścigów międzynarodowych.

Otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 2009 roku, a w 2010 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Przyznano jej również statuetkę w plebiscycie Viva! Najpiękniejsi w kategorii Najpiękniejsza Polka. Jest asystentką trenera głównego Narodowej Kadry Kobiet w biegach narciarskich.