Prezentacja kandydata

Plebiscyt Absolwent XXI wieku

Mariusz Brodowski

Mariusz Brodowski
Kategoria:
Kultura

Znany jako Mgr Mors sądecki artysta-malarz, autor wielu murali na terenie Nowego Sącza oraz licznych wystaw na terenie całej Polski. Formy jego twórczości to przede wszystkim street art, graffiti i obrazy na płótnie. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zaczął tworzyć pod koniec lat 90-tych. Początkowo zajmował się głównie graffiti, z czasem jego praca artystyczna rozrosła się o nowe style i formy. Do swoich prac wykorzystuje różne techniki, łączy tradycyjny styl ze sztuką współczesną, wykorzystując multimedia. W sezonie letnim skupia się na tworzeniu wielkoformatowych obrazów w przestrzeni miejskiej. Zimą natomiast tworzy obrazy na płótnie w swojej pracowni malarskiej. Swoje prace przedstawiał na kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Tworzył murale podczas licznych wydarzeń streetartowych: Alterier VII Festiwalu Młodej Sztuki (Chorzów 2009), Krzyk Ulicy (Polska/Białoruś 2011), Graffiti Jam (Sanok 2011), Streetbreakers on tour (Słowacja), Wszelkie Przejawy Artyzmu (Duszniki Zdrój 2013) i wielu innych.

Autor m.in. akcji edukacyjnej „Lekcja”, w której poprzez murale uczył poprawnej polszczyzny. Prowadzi warsztaty z malarstwa, graffiti i street artu dla wszystkich grup wiekowych. Był pomysłodawcą, liderem i sponsorem akcji zamalowywania ścian śmietników i garaży Osiedla Słonecznego w Starym Sączu w 2016 roku. Jego prace niejednokrotnie zwracają uwagę na ważne kwestie cywilizacyjno-kulturowe i stanowią formę zaangażowania społecznego.