Prezentacja kandydata

Plebiscyt Absolwent XXI wieku

Małgorzata Stachura

Małgorzata Stachura
Kategoria:
Kultura

Muzyk pasjonat, plastyk – absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach filii w Cieszynie na wydziale Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych. Dyplom obroniła z wyróżnieniem i wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Absolwentów Uczelni Artystycznych pod patronatem Prezydenta RP.

Jej kariera artystyczna potoczyła się jednak zdecydowanie w kierunku pasji muzycznej. Objęła stery gitary basowej. Już we wczesnych latach studenckich wraz z zespołem Pure Nature zdobywała nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich festiwalach piosenki turystycznej i poezji śpiewanej takich jak „Yapa”, „Paczków”, „Piostur”. W roku 2004 powstał zespół Dzień Dobry, w którym wraz z Janem Stachurą, Piotrem Mireckim, Krzysztofem Maciejowskim oraz Stanisławem Joneczko tworzą, inspirując się nurtami etnicznymi –głównie flamenco, rhumbą flamenco oraz muzyką klezmerską. Efekt, jaki ta mieszanka wywołuje na koncertach, nazwali "Pozytywną akustyczną falą", która wysłana do publiki zawsze wraca ze zdwojona siłą. 

W 2008r. Dzień Dobry zdobył Grand Prix na Pierwszym Festiwalu Twórczości Marka Grechuty „Korowód” organizowanym przez Annę Treter oraz Danutę Grechutę – wdowę po artyście. Konsekwencją tego wydarzenia była płyta „Dzień dobry Panie Marku” zawierająca utwory pana Grechuty w szalonych etnicznych aranżacjach zespołu oraz autorskie kompozycje. W 2015r. zdobyli Grand Prix„Bursztynowe serce szczerozłote” – główną nagrodę letniego Grechuta Festivalu w Świnoujściu

W całej Polsce od tego czasu zagrali setki udanych koncertów zarażając publiczność swoją pasją i radością z obcowania z muzyką.