Prezentacja kandydata

Plebiscyt Absolwent XXI wieku

Dariusz Gajny

Dariusz Gajny

Inż. architekt krajobrazu, urodzony 23 listopada 1989 roku w Bielsku-Białej. Właściciel Agencji Promocji Krajobrazu, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji ZSO. Ukończył z wyróżnieniem Technikum Architektury Krajobrazu w Zespole Szkół Ogrodniczych im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej, w roku 2013 obronił tytuł inżyniera architekta krajobrazu. Jego praca nt. Rewaloryzacji Starego Cmentarza Ewangelickiego w Bielsku-Białej została wyróżniona jako nowatorski pomysł na zagospodarowanie opuszczonych cmentarzy.

Dariusz Gajny znany jest jako pasjonat architektury krajobrazu, działacz, społecznik oraz animator kultury, angażujący się i wspierający wszelakie postawy społeczne związane z zielenią, kulturą i historią. 

W 2006 roku, mając 16 lat, nawiązał kontakt z 96 szkołami średnimi, kształcącymi w zawodzie Technik Architektury Krajobrazu i stworzył Ogólnopolski Klub Młodych Architektów Krajobrazu. Klub miał na celu wzajemną pomoc między placówkami w dostosowywaniu wymogów programowych do realiów panujących w szkołach.

Kierunek funkcjonował w Kraju zaledwie 2 lata, więc szkoły chętnie wymieniały się pomysłami oraz opiniami na temat sposobu nauczania. Po dwóch miesiącach od rozpoczęcia działalności, nawiązał współpracę z Targami Kielce, gdzie w kwietniu 2006 roku, zorganizowano I Ogólnopolski Zjazd Szkół Średnich kształcących w zawodzie Technik Architektury Krajobrazu. Klub okazał się sukcesem, ponieważ z inicjatywy uczniów, połączono ideą wspólnej pracy na rzecz szkół średnich - firmy, projektantów oraz nauczycieli.

Po sukcesie jaki odniósł Klub, Dariusz Gajny zaangażował się w dwa projekty związane z Zespołem Szkół Ogrodniczych, które od wielu lat nie mogły doczekać się na realizację. Wysiłkiem swoim oraz zaangażowanych przyjaciół, rozpoczął pracę nad budową Parku Dendrologicznego, co zaowocowało uroczystym otwarciem pierwszej jego części w czerwcu 2009 roku.
Na realizację drugiego projektu, czekać przyszło jedynie parę miesięcy i już w kwietniu 2007 roku, do stolicy Podbeskidzia po kilku letniej przerwie powróciły Targi Ogrodnicze. Pierwsza edycja Targów w Bielsku-Białej, odniosła sukces pod względem liczby wystawców oraz zwiedzających.

W roku 2008 na III Zjeździe Szkół Średnich kształcących w zawodzie Technik Architektury Krajobrazu, Dariusz Gajny dodatkowo zorganizował I Ogólnopolskie Zawody Architektury Krajobrazu o tytuł najlepszej placówki edukacyjnej. Tak jak wszystkie poprzednie imprezy, zawody odbywają się cyklicznie co roku i jest to największe tego typu wydarzenie w kraju.

W Zespole Szkół Ogrodniczych pełnił do roku 2008 funkcję Przewodniczącego Samorządu Szkolnego. W tym czasie wprowadzał w życie wiele mniejszych projektów i pomysłów, między innymi poprowadził szkołę do finału konkursu Super Expres'u "Super Szkoła", zorganizował nowe cykliczne imprezy, które wpisały się w kalendarz szkoły. Przez cały okres nauki w technikum, prowadził szkolną szklarnię doświadczalną, do której sprowadzał egzotyczne rośliny z ogrodów botanicznych z całego kraju. Od czasu otwarcia Parku Dendrologicznego jest przewodnikiem, który prowadzi zajęcia dla szkół podstawowych, średnich oraz gimnazjów z edukacji ogrodniczej, ekologii i architektury krajobrazu.

Stworzył pierwszą w Polsce koncepcję pełnej rewitalizacji zabytkowych cmentarzy, w ramach której, zaangażował się w projekt "Ogrody Pamięci" mający na celu ratowanie nieczynnego Starego Cmentarza Ewangelickiego w Bielsku-Białej. Pełni funkcję społecznego zarządcy obiektu i przewodnika wycieczek. W 2013 roku pomysłodawca i współorganizator I kwesty na rzecz ratowania zabytków cmentarza. W roku 2014 organizator Nocy Otwartej na Cmentarzu. Członek i założyciel Komitetu Ochrony Cmentarza.

Pomysłodawca i producent spektaklu "Dziady" wystawionego na Cmentarzu Żydowskim w Bielsku, który otrzymał Laur Dembowskiego - Nagrodę Artystyczną ZASP w Bielsku-Białej za reżyserię Rafała Sawickiego. Spektakl jest częścią rewitalizacji zabytkowych cmentarzy. Pomysłodawca i koordynator największej (pod względem ilości uczestniczących instytucji) w historii miasta Nocy Muzeów w roku 2016. Pomysłodawca i współorganizator Festiwalu Baniek Mydlanych w 2016 roku. Organizator koncertów, spektakli i konferencji naukowych w tematyce ratowania kultury żydowskiej. Od roku 2018 pełnomocnik Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku ds. rewitalizacji Cmentarza Żydowskiego w Bielsku-Białej.

Za pracę oraz zasługi na rzecz architektury krajobrazu w roku 2008, został nominowany do plebiscytu Polskiego Radia Euro "Nieprzeciętni 2008". Dariusz Gajny został finalistą plebiscytu.

W roku 2015 nominowany do plebiscytu Dziennika Zachodniego "Lider Roku 2014" – zwyciężył plebiscyt w Bielsku-Białej i powiecie.

W roku 2016 zgłoszony przez środowiska aktorskie do nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury.

W roku 2018 nominowany do plebiscytu Dziennika Zachodniego "Osobowość Roku 2017".