Prezentacja kandydata

Plebiscyt Absolwent XXI wieku

Marek Grela

Marek Grela
Kategoria:
Kultura

Karykaturzysta, rysownik i malarz. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Laureat Wyróżnienia JM Rektora UŚ w 2010 r. za działalność artystyczną i społeczną. W 2018 ukończył podyplomowe studia na kierunku Malarstwo wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Od 10 lat członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.

Rysował m.in. dla:

  • gali TV „Świry”,
  • gali TV „Niegrzeczni”,
  • gali „Blog Roku”,
  • „Pytanie na Śniadanie”,
  • „Dzień Dobry TVN”,
  • Rybnickiej Jesieni Kabaretowej „RYJEK”.

Dla macierzystego Wydziału Filologicznego UŚ zaprojektował logo Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich.

W 2013 roku stworzył autorski projekt „SMILEsia – Uśmiech Śląska”, składający się z blisko 40 karykatur znanych Ślązaków, m.in. Artura Rojka, Andrzeja Lamperta, Grażyny Torbickiej czy Wojciecha Kilara. Projektem promował Śląsk podczas wielkiego tournee w całej Polsce – na 16 wystawach w 13 miastach, od Wisły po Zamość. Karykatury z autografami portretowanych osób trafiły na aukcje charytatywne na rzecz śląskiego Hospicjum Cordis, a drugi komplet z autografami już na stałe zdobi hospicyjny korytarz.

Stworzył ilustracje do jubileuszowej płyty Piotra Kupichy i zespołu Feel „FEEL the best”, a także wziął udział w JEDYNEJ takiej wystawie w gmachu Sejmu RP pod patronatem Wicemarszałkini Wandy Nowickiej – „Polityka w karykaturze – prawdziwa cnota krytyk się nie boi” u boku najwybitniejszych polskich rysowników satyrycznych.

Jest pomysłodawcą i autorem ilustracji do kalendarza charytatywnego „RANCZO 2017”, wydanego na licencji TVP przez Edycję Świętego Pawła nakładem 20.000 egzemplarzy. Kalendarz składa się z fragmentów „Bitwy pod Wilkowyjami” – panoramicznego, 2-metrowego obrazu przedstawiającego karykatury bohaterów serialu "Ranczo". Projekt ponownie wsparł Hospicjum Cordis w Katowicach.

W 2019 roku odbędzie się wyjątkowa jubileuszowa wystawa z okazji 20-lecia twórczości (Marek zadebiutował w 1999 r., wygrywając konkurs na karykaturę w wieku zaledwie 13 lat) w Teatrze „RAMPA” w Warszawie.