Prezentacja kandydata

Plebiscyt Absolwent XXI wieku

Rafał Schurma

Rafał Schurma

Rafał Schurma – założyciel i prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council).

Właściciel visio | architects and consultants.

MArch, MS, USGBC & LEED Faculty, LEED AP BD+C, ID+C, DGNB Auditor, BREEAM Assessor, HQE Referent.

Absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki oraz Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. Wieloletni wykładowca programu Environmental Management (tytuł kursu: Sustainable Buildings: Design, Construction and Operations) na Harvard University, Cambridge USA, obecnie wykładowca studium „Architektura i Budownictwo Zrównoważone” na Politechnice Krakowskiej.

Jest także Prezydentem i Założycielem Polskiego Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego ( PLGBC). Jest on nie tylko pierwszą (i jedyną na świecie osobą) posiadającą wszystkie profesjonalne akredytacje w 4 (popularnych w Europie) wielokryterialnych systemach oceny, takich jak LEED, BREEAM, DGNB i HQE, ale także (jako jedna z blisko 100 osób na całym świecie i tylko 10 w Europie) posiada uprawnienia USGBC faculty (a ostatnio także LEED Faculty), dające mu możliwość nauczania innych o certyfikacji LEED. Od wiosny 2007 r. do jesieni 2010 r. był wykładowcą na Uniwersytecie Harvarda (w ramach studiów podyplomowych z zarządzania środowiskowego), kursu: Zrównoważone budownictwo: projektowanie, budownictwo i użytkowanie. Obecnie jest członkiem komitetu programowego i wykładowcą Politechniki Krakowskiej przedmiotu Zrównoważona Architektura i Budownictwo.

Wsród jego ważniejszych projektów architektonicznych, urbanistycznych i zrównoważonych znajdziemy:

• Projekt Boston University Law School (dla firmy Beacon Architectural Associates) oraz Oasis of the Sea: największego statku pasażerskiego na świecie (dla firmy Wilson Butler Architects),

• Udział w procesie konsultingu pierwszego w kraju budynku, który uzyskał certyfikację LEED – Borg Warner Turbo Systems,

• Prowadzenie procesu certyfikacji jednego z pięciu najwyżej punktowanych budynków produkcyjnych na świecie (LEED Platinum) – Mars Chocolate w Sochaczewie,

• Kompleksowe prowadzenie wielu innych zakończonych sukcesem certyfikacji (lub znajdujących się w trakcie jej procesu), np. budynek produkcyjno-biurowy dla UTC Goodrich w Rzeszowie, Hotel Baltic Park Molo dla Zdrojowej Invest/RADISSON BLU – w Świnoujściu, budynek biurowy Superior dla SUPERKRAKa w Krakowie, biuro głównej siedziby firmy MARS w Warszawie, budynek produkcyjno-biurowy dla firmy CONTINENTAL w Kownie czy budynek produkcyjno-biurowy dla firmy HENKEL w Raciborzu.

• Samodzielne projekty budynków użyteczności publicznej, komercyjnych i mieszkaniowych i parkowych zarówno w USA, jak i w Polsce, m.in. ukończony właśnie Park Chrobrego w Gliwicach.  

Pan Rafał Schurma od wielu lat poświęcił się promowaniu i wdrażaniu idei zielonego, zrównoważonego budownictwa poprzez edukację, praktykę zawodową i przede wszystkim w działalność na zasadzie wolontariatu w organizacji pozarządowej o profilu organizacji społecznej, (tzw. non-profit) jaką jest PLGBC. W chwili PLGBC jest częścią największej organizacji światowej WGBC zajmujacej się tematyką zdrowego, zielonego, zrównoważonego budownictwa na świecie skupiającej blisko 50 000 firm. Pan Rafał Schurma aktywnie uczestniczy we wszystkich krajowych wydarzeniach branżowych skupiejących się na Celach Zrównoważonego Rozwoju (SDG) ustanowionych przez UN.