Prezentacja kandydata

Plebiscyt Absolwent XXI wieku

Łukasz Paszkowski

Łukasz Paszkowski
Kategoria:
Kultura

Projektant wzornictwa przemysłowego, mody oraz komunikacji wizualnej. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od wielu lat współpracuje indywidualnie z polskimi producentami sprzętu AGD, mebli i elementów wyposażenia wnętrz. Prowadzi własne biuro projektowe Łukasz Paszkowski Design.

Laureat nagród Red Dot 2013 w kategorii Product Design, Must Have 2013 i 2014 oraz Dobry Design 2014. Jest także wielokrotnym finalistą konkursu Young Design organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Konkurs wskazać najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia, którzy rozumieją rynek i w przyszłości będą zdolni pracować z przemysłem. 

Jego pierwszym projektem była kolekcja ubrań dla dziecięcej marki „Wójcik”. Rozpoczynał jako projektant mody, współpracował z polskimi firmami odzieżowymi, tworząc kolekcje ubrań dziecięcych i młodzieżowych. Podczas studiów był stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w roku akademickim 2012/2013. Znalazł się w dziesiątce najlepszych polskich designerów do trzydziestki według redakcji „F5”.


W swojej pracy skupia się na tym, aby identyfikować realne potrzeby użytkowników i wychodzić im naprzeciw. Przełamuje utarte schematy, znajdując innowacyjne rozwiązania designerskie, co daje mu przewagę nad konkurencją na rynku. Jako projektant uczestniczył w wielu wystawach krajowych i międzynarodowych prezentujących dobre polskie wzornictwo.