Prezentacja kandydata

Plebiscyt Absolwent XXI wieku

Michał Latko

Michał Latko
Kategoria:
Kultura

Projektant, wykładowca, od 2006 roku prowadzi własne biuro projektowe LATKO. Ukończył studia na Wydziale Projektowym katowickiej ASP w 2007 roku i Wyższą Szkołę Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu na kierunku Design Management.

Jako projektant wspomagał działania z zakresu wprowadzania nowej strategii wzornictwa i komunikacji wizualnej w Grupie Kapitałowej VOX. Zarządzał zespołami projektowymi w czołowych polskich biurach projektowych w tym w SOKKA czy CODE, sięgając z nimi po prestiżowe nagrody, w tym po: The Red Dot Design Award, Design Management Europe Award, iF Product Design Award. Jako pierwszy i jedyny Polak zdobył prestiżową nagrodę w konkursie Interior Motives Design Awards w kategorii „Best use of technology” za projekt koncepcyjny kabiny ciągnika siodłowego marki Volvo.  Jest zwycięzcą konkursu „Śląska Rzecz” w kategorii produkt, za projekt sygnalizatora drogowego ZIR Slim, a w tym roku wraz z zespołem projektowym firmy SONDA SYS otrzymał Nagrodę Funduszu Górnośląskiego za projekt przemysłowej drukarki do wytwarzania technologią przyrostową z wykorzystaniem sproszkowanych poliamidów (SLS).

Odnajduje się w wielu dziedzinach projektowania: projektuje opakowania, pojazdy specjalistyczne, branding, opracowania graficzne produktów, a także meble. Jednym z najciekawszych jego projektów był projekt maszyny do odwiertów górniczych, zrealizowany w ramach dyplomu. Skomplikowany projekt stworzony był przy udziale firmy Deilmann-Haniel Mining Systems. Oprócz przeprojektowania konstrukcji pojazdu, zajął się dopracowaniem tych jego elementów, które ze względu na przeznaczenie były szczególnie ważne, czyli kabiny operatora oraz panelu sterowniczy. 

Od ponad 10 lat dostarcza klientom strategicznego wsparcia w tworzeniu i wdrażaniu nowych produktów i usług, jak i rozwijania istniejących. Stara się przy tym zwiększać świadomość roli designu jako narzędzia biznesowego wprowadzanego na rożnych poziomach organizacji.