Prezentacja kandydata

Plebiscyt Absolwent XXI wieku

Marcin Wyrostek

Marcin Wyrostek
Kategoria:
Kultura

Muzyk, akordeonista, zwycięzca drugiej edycjii polskiej wersji programu Mam Talent. Absolwent i wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, wykładowca w Kolegium Nauczycielskim w Bytomiu, był nauczycielem gry na akordeonie w Państwowej Szkole Muzycznej pierwszego i drugiego stopnia w Zabrzu. Członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów.

Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gliwicach. Jest także członkiem Śląskiego Kwintetu Akordeonowego działającego przy Katedrze Akordeonu Akademii Muzycznej w Katowicach.

Laureat ponad 30 konkursów akordeonowych w kraju i za granicą, m.in.: Detroit (USA) 2005; Esztergom (Węgry) 2003, Dunajska Streda (Słowacja) 2003, Reinach (Szwajcaria) 2003. Podczas studiów był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Występował z Bobbym McFerrinem w 2010 roku.

16 grudnia 2009 odbyła się premiera jego pierwszego albumu zatytułowanego Magia Del Tango. W 2010 roku otrzymał za album złotą płytę, a następnie płytę platynową. W tym samym roku otrzymał za album nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategoriach Album Roku Muzyka Kameralna oraz Fonograficzny Debiut Roku. Łącznie nagrał cztery autorskie płyty, właśnie ukończył pracę nad najnowszą: „POLACC”, na której znalazły się utwory inspirowane muzyka Polską.

Wykonuje głównie muzykę klasyczną, jazzową i ethno-folk. Istotnym elementem jego tożsamości muzycznej jest improwizacja.