Niepewny rynek pracy powoduje, że wiele osób decyduje się na podniesienie swoich kwalifikacji. Ukończenie studiów podyplomowych, dodatkowego kierunku studiów czy też kursów może pomóc pracownikowi w znalezieniu lepszej posady czy umożliwić awans. Rozwój zawodowy jest bardzo ważny, dlatego coraz więcej osób aktywnych zawodowo stawia właśnie na swoją edukację. O ile część decyduje się na własną rękę ponieść wszelkie koszty i dodatkowo pogodzić życie zawodowe z prywatnym, o tyle inni decydują się na rozmowę ze swoimi pracodawcami.
Dlaczego rozmowa z przełożonym może być bardzo owocna? Powodów jest wiele. Jeżeli pracodawca zdecyduje się na partycypowanie w kosztach, to pracownik może zaoszczędzić. Nie można też zapomnieć, że w takiej sytuacji pracownik zyskuje prawo do urlopu szkoleniowego. Ten oznacza, że będzie mógł on podnosić kwalifikacje w bardziej komfortowych warunkach.
Co przysługuje pracownikowi?
Na jakie ułatwienia mogą liczyć pracownicy, którzy zdecydowali się na podnoszenie kwalifikacji zawodowych? Poza wspomnianym urlopem szkoleniowym nie można zapomnieć o możliwości otrzymania zwolnienia z całości lub części dnia pracy. Takie zwolnienie jest niezwykle istotne, bo pozwala pracownikowi na punktualne przybycie na zajęcia. Jest to szczególnie ważne dla tych zatrudnionych, którzy uczą się np. popołudniami.
Zarówno udzielenie pracownikowi urlopu szkoleniowego, jak i zwolnienia z całości lub części dnia ma swoje konkretne korzyści finansowe. O czym dokładnie mowa? Wszystko dlatego, że pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia zarówno za czas urlopu szkoleniowego, jak i za czas zwolnienia.
Urlop szkoleniowy, czyli pracowniku ucz się
Życie zawodowe powoduje, że pracownik nie ma wiele czasu na życie prywatne. Ci zatrudnieni, którzy posiadają rodziny i małe dzieci, nie zawsze mają możliwość poświęcić na naukę tyle czasu, ile chcieliby. Stąd też tak ważny jest urlop szkoleniowy. To pula dni wolnych, które pracownik otrzymuje po to, by przygotować się do egzaminów lub skoncentrować się na pisaniu pracy końcowej.
Na ile dni urlopu szkoleniowego może liczyć pracownik? Długość tego zależy od jednego czynnika – na jakim etapie nauki aktualnie znajduje się zatrudniony. I tak, zgodnie z Kodeksem pracy, na 6 dni wolnego mogą liczyć ci zatrudnieni, którzy przystępują do egzaminów eksternistycznych lub przystępują do egzaminu maturalnego, a 21 dni otrzymają ci, którzy są zobowiązani przygotować pracę dyplomową.
Gdy pracodawca mówi „nie”
Nie każdy pracodawca jest gotowy pomóc swojemu pracownikowi w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Trzeba też pamiętać, że zasadniczo nie ma on takiego obowiązku. Z tego też względu pracownik nie powinien się zdziwić, jeżeli usłyszy, że pracodawca nie zgadza się na takie dokształcanie się. Co wówczas?
Pracownik, który nie otrzymał zgodny na dokształcanie się za wiedzą i zgodą swojego przełożonego nie może skorzystać z szeregu profitów. Oznacza to, że nie przysługuje mu m.in. wspomniany urlop szkoleniowy czy możliwość wcześniejszego opuszczania firmy. Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, by zatrudniony dokształcał się w czasie prywatnym – ta opcja jest wciąż możliwa.
To może Cię również zainteresować