Urlop wychowawczy to jeden z urlopów ściśle związanych z macierzyństwem i wychowywaniem dziecka. Skorzystać z niego nie mogą zatem wszyscy, ale wyłącznie ta grupa pracowników, która posiada potomka. Ponieważ skorzystanie z tego urlopu nie jest obowiązkiem osoby zatrudnionej, lecz stanowi jej uprawnienie, w praktyce pracodawca nie może odmówić jego udzielenia.
Jakich formalności powinien dopełnić pracownik zainteresowany urlopem wychowawczym? Warto zauważyć, że by móc z niego skorzystać, zatrudniony musi pamiętać nie tylko o złożeniu wniosku, lecz także wręczeniu go w odpowiednim terminie swojemu przełożonemu.
Co w przepisach?
Urlop wychowawczy został uregulowany przez ustawodawcę w Kodeksie pracy. Zainteresowani rodzice, świadczący pracę na postawie umowy o pracę, powinni wiedzieć, że składany wniosek o urlop wypoczynkowy, powinien spełniać wymogi formalne, jakie zostały określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego.
Pracownik zainteresowany urlopem wypoczynkowym powinien złożyć wniosek o udzieleniu mu takiego najpóźniej na dwa tygodnie przed planowaną datą jego rozpoczęcia. Co w sytuacji, gdy nie zachowa takiego terminu? Pracodawca również będzie zobowiązany udzielić mu urlopu, ale z upływem dwóch tygodni. Ten termin liczyć należy od dnia złożenia przez pracownika wniosku.
Wniosek i oświadczenie
We wniosku składanym przez pracownika powinny znaleźć się daty – rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego. Jeżeli zatrudniony wnioskuje o kolejną część dni wolnych na dziecko, to jest zobowiązany wskazać, jaką część urlopu wychowawczego dotychczas wykorzystał.
Poza dobrze sporządzonym wnioskiem, pracownik nie powinien zapomnieć o dołączeniu oświadczenia drugiego rodzica lub opiekuna dziecka o braku zamiaru korzystania przez niego w urlopu wychowawczego w tym samym czasie. Jest to szczególnie ważne, jeżeli rodzice pracują dla różnych pracodawców.
Możesz pracować, ale…
Z punktu widzenia rodzica przebywającego na urlopie wychowawczym ważne powinno być to, że może on podjąć pracę zarobkową zarówno u swojego dotychczasowego pracodawcy, jak i wykonywać pracę dla innych podmiotów działających na rynku. W praktyce pracownik może np. opiekować się nie tylko swoim dzieckiem, lecz także innymi.
Urlop wychowawczy, choć jest uprawnieniem pracownika, może być dla pracodawcy dużym kłopotem. Ponieważ zatrudniony może w trakcie korzystania z niego pracować, warto pomyśleć np. o telepracy. Wówczas pracownik faktycznie wykonuje swoje obowiązki w domowym zaciszu, a pracodawca ma możliwość kontaktować się z nim za pomocą elektronicznych środków przekazu informacji.
Wspomniany wyżej termin dwutygodniowy również nie jest przypadkowy. Pracodawca też czas może wykorzystać np. na znalezienie pracownika, który zastąpi odchodzącego na urlop wychowawczy. W praktyce ustawodawca chroni interesy zarówno osoby zatrudniającej, jak i zatrudnionych.
To może Cię również zainteresować