Twoje wsparcie w rekrutacji

O urlopie wychowawczym decydujesz Ty

O urlopie wychowawczym decydujesz Ty
W Kodeksie pracy można znaleźć wiele informacji o uprawnieniach rodzicielskich. Wśród tych znajduje się m.in. urlop wychowawczy. Zainteresowany pracownik może, ale nie musi z niego skorzystać. Jeżeli jesteś zainteresowany takim urlopem, to sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć.

 Urlop wychowawczy to jeden z urlopów ściśle związanych z macierzyństwem i wychowywaniem dziecka. Skorzystać z niego nie mogą zatem wszyscy, ale wyłącznie ta grupa pracowników, która posiada potomka. Ponieważ skorzystanie z tego urlopu nie jest obowiązkiem osoby zatrudnionej, lecz stanowi jej uprawnienie, w praktyce pracodawca nie może odmówić jego udzielenia.

Jakich formalności powinien dopełnić pracownik zainteresowany urlopem wychowawczym? Warto zauważyć, że by móc z niego skorzystać, zatrudniony musi pamiętać nie tylko o złożeniu wniosku, lecz także wręczeniu go w odpowiednim terminie swojemu przełożonemu.

Co w przepisach?

Urlop wychowawczy został uregulowany przez ustawodawcę w Kodeksie pracy. Zainteresowani rodzice, świadczący pracę na postawie umowy o pracę, powinni wiedzieć, że składany wniosek o urlop wypoczynkowy, powinien spełniać wymogi formalne, jakie zostały określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego.

Pracownik zainteresowany urlopem wypoczynkowym powinien złożyć wniosek o udzieleniu mu takiego najpóźniej na dwa tygodnie przed planowaną datą jego rozpoczęcia. Co w sytuacji, gdy nie zachowa takiego terminu? Pracodawca również będzie zobowiązany udzielić mu urlopu, ale z upływem dwóch tygodni. Ten termin liczyć należy od dnia złożenia przez pracownika wniosku.

Wniosek i oświadczenie

We wniosku składanym przez pracownika powinny znaleźć się daty – rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego. Jeżeli zatrudniony wnioskuje o kolejną część dni wolnych na dziecko, to jest zobowiązany wskazać, jaką część urlopu wychowawczego dotychczas wykorzystał.
Poza dobrze sporządzonym wnioskiem, pracownik nie powinien zapomnieć o dołączeniu oświadczenia drugiego rodzica lub opiekuna dziecka o braku zamiaru korzystania przez niego w urlopu wychowawczego w tym samym czasie. Jest to szczególnie ważne, jeżeli rodzice pracują dla różnych pracodawców.

Możesz pracować, ale…

Z punktu widzenia rodzica przebywającego na urlopie wychowawczym ważne powinno być to, że może on podjąć pracę zarobkową zarówno u swojego dotychczasowego pracodawcy, jak i wykonywać pracę dla innych podmiotów działających na rynku. W praktyce pracownik może np. opiekować się nie tylko swoim dzieckiem, lecz także innymi.

To Cię powinno też zainteresować: Wniosek o urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy, choć jest uprawnieniem pracownika, może być dla pracodawcy dużym kłopotem. Ponieważ zatrudniony może w trakcie korzystania z niego pracować, warto pomyśleć np. o telepracy. Wówczas pracownik faktycznie wykonuje swoje obowiązki w domowym zaciszu, a pracodawca ma możliwość kontaktować się z nim za pomocą elektronicznych środków przekazu informacji.
Wspomniany wyżej termin dwutygodniowy również nie jest przypadkowy. Pracodawca też czas może wykorzystać np. na znalezienie pracownika, który zastąpi odchodzącego na urlop wychowawczy. W praktyce ustawodawca chroni interesy zarówno osoby zatrudniającej, jak i zatrudnionych.

Oceń ten wpis
O urlopie wychowawczym decydujesz Ty
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Jadzia
2019-12-04, 05:41
Nikt nikogo nie zmusza, aby skorzystać z urlopu wychowawczego. W końcu za niego pieniędzy się nie otrzymuje. Rodzice mają możliwość skorzystać z urlopu wychowawczego po zakończeniu urlopu rodzicielskiego. W każdej chwili mogą zrezygnować z takiego urlopu.
Inka
2019-05-17, 15:35
Mnie nie interesuje Wielka Brytania a nasz kraj. Wpis w tym artykule bardzo pożyteczny. Wszystko z niego się wie.
Dania
2019-05-09, 12:30
W Wielkiej Brytanii na przykład niedawno przyjęte zasady dotyczące współdzielonego urlopu rodzicielskiego pozwalają matkom na przeniesienie części ich urlopu na mężczyzn.
Domowa2
2019-05-07, 11:38
Pracując na urlopie wychowawczym, pracownicy nie zachowują prawa do otrzymywania wynagrodzenia (urlop zasadniczo nie jest wypłacany), nie są uprawnieni do jakichkolwiek świadczeń, ale czy są objęci ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym oraz ubezpieczeniem chorobowym?
Patryk
2019-04-15, 14:58
Wszystko musi być tylko zgodne w papierach i ustalone z pracodawcą. Każdy lubi pewnie korzystać z profitów danej sytuacji i praw lecz dla wielu ludzi dobra praca ma znaczenie w życiu.
Lena
2019-04-15, 13:10
Dobrze, że istnieje opcja zmiany np. planów jak pracodawca pozwoli. Taki wniosek się przydaje, gdy np. zmieniły się jakieś konkretne sytuacje w rodzinie pod tym względem.
Dagmara Sz.
2019-03-27, 10:56
To zawsze ciekawa opcja, którą dobrze rozważyć. Znam wiele matek i nawet ojców, którzy tak działają. w końcu kasa to nie wszystko i czasami dobrze być z dzieckiem.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.