Pracodawca powinien stwarzać swoim podwładnym takie warunki, w których będą mogli oni podnosić swoje kwalifikacje i umiejętności. Ponieważ oferta edukacyjna jest bardzo szeroka, nie ma większego problemu ze znalezieniem ciekawych i przydatnych zajęć. Alternatywą dla standardowych szkoleń czy kursów zatrudnionych, odbywających się w siedzibie firmy po godzinach pracy, może być e-learning. To rozwiązanie pozwalające pracownikowi na rozwój, ale w bardziej komfortowych warunkach.
E-nauka, czyli ucz się w zaciszu własnego domu
Nowoczesna technologia wkracza w praktycznie każdą sferę naszego życia. Dziś kontaktujemy się ze znajomymi, wykorzystując np. media społecznościowe, do rzadkości nie należą też sytuacje, w których sieć pozwala nam znaleźć pracę czy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Dlaczego zatem komputery i szybki rozwój technologii nie miałyby pomagać w podnoszeniu kwalifikacji?
E-learning to, najprościej mówić, nauka na odległość. W tym przypadku użytkownik, by zdobyć wiedzę, korzysta np. z płyt CD lub zyskuje dostęp online do platformy edukacyjnej. Niezależnie od tego, w jaki sposób może on przyswajać materiały, najczęściej otrzymuje wsparcie nauczyciela. Ten z kolei kontroluje jego postępy.
Gdzie sprawdza się e-learning?
Nauka za pomocą platformy online lub płyt CD czy DVD pozwala na poznanie zagadnienia od teoretycznej strony. To doskonałe narzędzie, z którego korzystać mogą np. pracownicy uczący się kolejnego języka obcego, jeżeli dodać do tego konwersacje przez komunikator internetowy, np. Skype. To połączenie teorii, którą pracownik zdobywa w komfortowych dla siebie warunkach z praktyką.
Z punktu widzenia pracodawcy stawiającego na rozwój swoich pracowników, takie zajęcia mogą być korzystne z finansowego punktu widzenia. Wszystko dlatego, że kursy online – połączone np. z konwersacjami – są znacznie tańsze niż zatrudnienie lektora lub podpisanie umowy ze szkołą językową. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że nie wszędzie sprawdzą się tego typu kursy.
Firma może stworzyć własne kursy
Rozwój technologii sprawia, że aktualnie zainteresowane podmioty mogą samodzielnie tworzyć kursy dla swoich pracowników. Wówczas zatrudnieni otrzymują dostęp do platformy, za pomocą której mogą kontaktować się z osobą prowadzącą szkolenie. Warto zauważyć, że takie rozwiązane jest bardzo korzystne, gdyż kurs na platformie edukacyjnej jest tworzony przez pracowników przedsiębiorstwa, którzy najlepiej wiedzą, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę.
Stworzenie kursu przez osoby znające firmę jest korzystne również z punktu widzenia wszystkich zatrudnionych. W ten sposób mogą rozwijać się w sposób elastyczny, np. w dni wolne lub po pracy, ale bez konieczności dojeżdżania do ośrodka szkoleniowego i jednocześnie korzystać z doświadczenia osób starszych stażem. Uczą się również tego, co wykorzystywać będą w praktyce, w swojej codziennej pracy.
To się opłaca!
Inwestowanie w kapitał ludzki zwraca się. Wie o tym każdy przedsiębiorca. Zdarza się, że zaoferowanie pracownikowi możliwości podnoszenia kwalifikacji jest dla niego na tyle ważne, że przestaje on myśleć o zmianie miejsca pracy. Nic dziwnego – praca może być źródłem zadowolenia i bywa nim zazwyczaj wówczas, gdy dowiadujemy się o niej jeszcze więcej. Jeżeli zatem Twój pracodawca rozważa możliwość szkolenia pracowników, to może warto podsunąć mu pomysł z e-learningiem?
To może Cię również zainteresować