Zawody i ich potencjał

Foniatra - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

1 lutego 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

4 komentarze
Foniatra - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Foniatra zaliczany jest do specjalizacji medycznych, które bardzo rzadko są znane wśród społeczeństwa. Na co dzień zajmuje się badaniem i leczeniem występujących patologii w obrębie głosu i mowy. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Bardzo często lekarz foniatra jest także otolaryngologiem albo audiologiem. Foniatria stanowi jeden z działów nauk medycznych stanowiących odgałęzienie od otorynolaryngologii.

Foniatra - na czym polega praca?

Praca foniatry skupia się na wrodzonych zaburzeniach głosu i mowy, jak i także tymi nabytymi na skutek chorób lub schorzeń. Nierzadko są one konsekwencją z pozoru niegroźnych infekcji. Zdarzają się także sytuacje, gdy zaburzenia spowodowane są przez bardziej poważne jednostki chorobowe, m.in. nowotwory. Foniatra w trakcie leczenia pacjenta może zlecić wykonanie szczegółowej diagnostyki. 

Lekarz foniatra zajmuje się na co dzień diagnozowaniem i leczeniem chorób występujących w obrębie gardła, krtani, języka, a także nosa. Kluczowy jest ich związek z rozwojem problemów z mową lub słuchem. Najczęściej do foniatry kierowane są osoby przez lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa. Do foniatry zgłaszają się pacjenci z następującymi dolegliwościami:

 • przewlekła chrypka, 
 • niedosłuch albo głuchota, 
 • zanikanie głosu, 
 • pojawienie się widocznych zmian na powierzchni języka, 
 • dyslekcja,
 • zaburzenia w obrębie połykania lub mowy, 
 • zawroty głowy, 
 • trudności z utrzymaniem równowagi, 
 • posiadanie uczucia zatkanego ucha, 
 • zapalenie uszu, 
 • występowanie szumów usznych.

Foniatra w swoim gabinecie może wykonać proste zabiegi. Wśród nich znajduje się m.in. punkcja, usuwanie czopu woskowinowego z ucha. W przypadku zdiagnozowania mniej poważnych problemów zdrowotnych, foniatra zaleca leczenie zachowawcze. Foniatra posiada możliwość zalecenia pacjentowi konieczność przyjmowania środków farmakologicznych, a także może skierować go na zabiegi rehabilitacyjne. Ponadto, może skierować pacjenta także na zabieg operacyjny. Foniatra służy także pomocą w doborze i dopasowaniu prawidłowego aparatu słuchowego. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku foniatra?

 • badanie osób chorych z ukierunkowaniem na narząd słuchu i równowagi, 
 • nawiązywanie kontaktu z pacjentem i objaśnianie sposobu leczenia, 
 • kierowanie osoby chorej na dodatkowe badania, 
 • przeprowadzanie badań neurologicznych w odniesieniu do chorób narządu słuchu i równowagi, 
 • leczenie chorób obejmujących ucho zewnętrze, środkowe i wewnętrzne, a także nerwy słuchowe, głuchoty wrodzonej i nabytej, 
 • pomoc w doborze odpowiedniego aparatu słuchowego, 
 • wykonywanie konsultacji lekarskich, opracowywanie orzeczeń i opinii lekarskich, 
 • wystawianie recept, skierowań i zwolnień lekarskich.

Jak zostać foniatra?

Szukasz pracy?

Operator maszyn (dobra lokalizacja BB)

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Recepcjonista / Recepcjonistka

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Warszawa
Dodana

Szwaczka / szwacz

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Mroczeń
Dodana

Mechanik pojazdów szynowych

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Poznań
Dodana

Foniatra to jedna z podspecjalności laryngologii. W pierwszej kolejności należy ukończyć sześcioletnie studia medyczne. Następnie na podstawie wyników uzyskanych z Lekarskiego Końcowego musi zdobyć miejsce na specjalizacji. Czas trwania specjalizacji z audiologii i foniatrii wynosi co najmniej trzy lata, a jej ukończenie uzależnione jest od zdania egzaminu. W rezultacie, żeby zostać foniatrią należy kształcić się przez co najmniej 9 lat. Bardzo rzadko spotykani są lekarze, którzy posiadają tylko specjalizację z foniatrii. Najczęściej tytułują się także jako audiolodzy, ponieważ te dwie specjalizacje są ze sobą bardzo powiązane. 

Foniatrią nie może zostać osoba, która nie ukończyła medycyny. W tym zawodzie bardzo ważna jest szeroka wiedza o anatomii człowieka i funkcjonowaniu aparatu mowy. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku foniatra?

 • dobra kondycja fizyczna, 
 • dobry słuch i wzrok, 
 • precyzja manualna, 
 • świetna pamięć i zdolność do powiązywania przyczyny ze skutkiem.

Ile zarabia foniatra?

 

Zarobki foniatry są bardzo mocno zróżnicowane. Uzależnione są od miejsca świadczenia pracy, posiadanych tytułów naukowych oraz rodzaju zatrudnienia. Ogromny wpływ posiada także ilość przepracowanych godzin, ponieważ najczęściej dokonywane jest rozliczenie godzinowe. Średnia stawka godzinowa dla specjalistów z foniatrii wynosi ok. 300 zł/h brutto. 

Perspektywy zarobków stojące przed foniatrami ukazuje załączona tabela.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO

ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

4 800 zł / msc

3 532 zł / msc

ŚREDNIE

7 900 zł / msc

5 659 zł / msc

WYSOKIE

9 200 zł / msc

6 485 zł / msc

Czy do pracy na stanowisku foniatra potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

Foniatrą mogą zostać wyłącznie osoby, które ukończyły studia medyczne i uzyskały miejsce na specjalizacji z audiologii i foniatrii. Wiąże się to z wieloletnim kształceniem i zdobywaniem wiedzy. Jednocześnie bardzo ważne jest praktyczne przygotowanie do zawodu. 

Należy pamiętać, że wybierając zawód lekarza z jakiejkolwiek specjalizacji należy nieustannie się uczyć. Kluczowe jest, aby podążać za nowymi odkryciami w praktykowanej dziedzinie i oferować swoim pacjentom innowacyjne sposoby leczenia posiadające dużą skuteczność. W rezultacie zachodzi konieczność uczestniczenia w licznych dodatkowych szkoleniach i sympozjach. 

Szczegóły dotyczące wykształcenia zdobywanego przez foniatrę prezentuje poniższa tabela:

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA

KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Wymogiem są studia medyczne na profilu lekarskim oraz ukończenie specjalizacji wraz z odbyciem praktyki.

-

PRZYDATNE

-

-

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku foniatra?

Na stanowisku foniatry powinni pracować medycy, którzy pasjonują się w aparacie mowy i słuchu. Foniatria nieustannie się rozwija, dlatego osoby wykonujące ten zawód powinny nieustannie śledzić postępy w medycynie, aby móc zaoferować swoim pacjentom jak najkorzystniejsze rozwiązania. Niezbędna jest przede wszystkim chęć niesienia pomocy osobom chorym, z którymi nierzadko utrudniony jest kontakt. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako foniatra?

 • nieustająca chęć do nauki, 
 • dociekliwość, konsekwencja i skrupulatność, 
 • empatia, 
 • łatwość nawiązywania kontaktu z pacjentem, 
 • umiejętność cierpliwego wysłuchania problemów zgłaszanych przez pacjenta.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie foniatra?

Foniatria stwarza wiele perspektyw dalszego zatrudnienia. Przede wszystkim foniatria może pracować w klinice lub szpitalu na oddziale otolaryngologicznym lub audiologicznym. Ponadto może podjąć zatrudnienie w przychodni specjalizacyjnej. Lekarz specjalista z audiologii i foniatrii może założyć własną przychodnię specjalizacyjną. Lekarze o tej specjalizacji mogą pełnić dodatkowe dyżury w ośrodkach umożliwiających dobór i zakup aparatów słuchowych. Równolegle mogą szerzyć świadomość o zdrowiu aparatu słuchu i mowy poprzez uczestnictwo w dedykowanych do tego projektach. 

Czy zawód foniatry jest przyszłościowy?

Praca na stanowisku foniatry jest z pewnością zaliczana do zawodów przyszłościowych. Nieliczne grono specjalistów z tego zakresu sprawia, że wiele przychodni specjalistycznych i szpitali wykazuje ogromne zapotrzebowanie na foniatrów i audiologów. Z powodu stosowanych ograniczeń w miejscach na specjalizację, można się spodziewać, że w następnych latach nadal będzie utrzymywało się zapotrzebowanie na foniatrów. Ponadto, foniatria korzysta z rozwoju i postępu w medycynie, dlatego otwiera nowe szanse na zdobywanie i poszerzanie wiedzy. Umożliwia to skuteczne leczenie schorzeń, które do niedawna traktowane były jako nieuleczalne. Pasjonaci tej dziedziny z pewnością będą mieli z tego powodu dużo powodów do zadowolenia. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się lekarz foniatra?

Foniatra specjalizuje się w chorobach dotykających narząd słuchu i głosu. Foniatria to jedna z dziedzin otolaryngologii, która obejmuje procesy związane z wytwarzaniem dźwięków mowy. Ponadto trudni się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń głosu i mowy.

Jak zostać foniatrą?

Do wykonywania pracy foniatry konieczne jest ukończenie sześcioletnich studiów medycznych, a następnie należy specjalizować się w tej dziedzinie medycyny, przez co najmniej 3 lata. Jest to dość trudna droga zawodowa.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

One_Dap

One_Dap

Wydaje mi się, że zawód foniatry jest bardzo ciekawy i warto zainteresować się nim jako potencjalnym miejscem zatrudnienia. Wymaga to oczywiście dużo pracy i nauki, ale perspektywy zatrudnienia są bardzo dobre, a zarobki atrakcyjne.
ania

ania

Załatwienie pracy jako foniatra wydaje się bardzo trudne i wymagające. Trzeba mieć odpowiednie wykształcenie i zdobyć duże doświadczenie, co nie jest łatwe. Jednak jeśli uda się zaistnieć w tej branży, można spodziewać się naprawdę wysokich zarobków.
Były organista

Były organista

Zawód foniatry wydaje się bardzo wymagający, ale jednocześnie bardzo ciekawy. Trzeba mieć dużo wiedzy i umiejętności, ale można w ten sposób pomagać ludziom w rozwiązywaniu problemów z mową i słuchem. Zarobki są również bardzo atrakcyjne.
Jatoja

Jatoja

Wygląda na to, że zawód foniatry jest bardzo potrzebny w dzisiejszych czasach. Dużo osób boryka się z problemami z mową i słuchem, a foniatrzy są w stanie pomóc im w diagnozie i leczeniu tych dolegliwości. Perspektywy zatrudnienia wyglądają bardzo dobrze, a zarobki są naprawdę wysokie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.