Szkolenia i rozwój

Kardiochirurg - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

23 grudnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

3 komentarze
Kardiochirurg - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Schorzenia serca oraz układu krwionośnego są coraz częściej diagnozowane w społeczeństwie bez względu na wiek czy płeć. Wiele zmian patologicznych w tych narządach wymaga interwencji operacyjnej. Działem medycyny, który zajmuje się chirurgicznym leczeniem schorzeń serca i całego układu krwionośnego, jest kardiochirurgia. Kardiochirurg, czyli specjalista z tej dziedziny medycyny, zajmuje się wykonywaniem prewencyjnych, ale też bardziej skomplikowanych operacji na otwartym sercu, oraz działań ratujących funkcjonowanie mięśnia sercowego i przynależących do niego naczyń wieńcowych. Co warto wiedzieć o pracy i obowiązkach zawodowych kardiochirurga?

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca kardiochirurga?
 • jakie kompetencje przydadzą się do wykonywania tego zawodu?
 • czy profesja kardiochirurga jest przyszłościowa?
 • jakie zarobki można osiągnąć w tym zawodzie?

Kardiochirurg - na czym polega praca? 

Kardiochirurg jest specjalistą z zakresu kardiologii, który zajmuje się leczeniem patologicznych dysfunkcji serca i naczyń krwionośnych za pomocą metod chirurgicznych. Lekarze posiadający tę specjalizację, najczęściej przy ścisłej współpracy ze specjalistami z kardiologii, kwalifikują pacjentów do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego na sercu lub naczyniach wieńcowych. Na podstawie badań wybierają metodę leczenia najlepszą dla potrzeb konkretnej osoby.

 

Zakres obowiązków na stanowisku kardiochirurga:

 • wykonywanie badań chirurgicznych,
 • wykonywanie niezbędnych zabiegów kardiochirurgicznych,
 • nawiązywanie kontaktu z pacjentem i jego rodziną w celu wyjaśnienia procesu leczenia i przekazania zaleceń po zabiegowych,
 • kierowanie na ewentualne badania dodatkowe niezbędne w terapii kardiochirurgicznej,
 • leczenie wrodzonych, jak i nabytych chorób serca,
 • zakładanie kardiochirurgicznych zastawek, implantów i stymulatorów przywracających prawidłowe funkcjonowanie serca oraz naczyń wieńcowych w organizmie pacjenta,
 • w nagłych sytuacjach wykonywanie i prowadzenie krążenia pozaustrojowego i wspomagającego,
 • wykonywanie nakłuć diagnostycznych w sercu - tak zwanych biopsji.

Kardiochirurgia jest stale rozwijającą się gałęzią kardiologii, która dzięki nowoczesnym technikom jest w stanie ratować życie pacjentów oraz pomagać w ich powrocie do pełnej sprawności. Pojawianie się nowinek technologicznych z tej dziedziny sprawia, że zakres obowiązków kardiochirurga stale się rozwija.

Ile zarabia kardiochirurg? 

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Lekarz

Lekarza stomatolog

Sebadent Gabinety Dentystyczne

 • Swarzędz
Dodana

Lekarz Anestezjolog - Warszawa CS Atrium

Centrum Stomatologii Medicover

 • Warszawa
Dodana

Lekarz Ortodonta - Poliklinika Pod Szyndzielnią

Centrum Stomatologii Medicover

 • Bielsko-Biała
Dodana

Lekarz specjalista kardiolog

Beskidzki Zespół Leczniczo-Rehabilitacyjny

 • Jaworze
Dodana

Lekarz Psychiatra

WOJEWÓDZKI SZPITAL PSYCHIATRYCZNY

 • Andrychów
Dodana

Wysokość miesięcznej pensji kardiochirurga jest uzależniona od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest poziom doświadczenia zawodowego konkretnego specjalisty, który przekłada się na zakres posiadanych obowiązków przez zatrudnionego kardiochirurga. Przyjmuje się, że przeciętne wynagrodzenie osób posiadających uprawnienia do wykonywania obowiązków kardiochirurga rozpoczyna się od sześciu tysięcy złotych brutto.

Poniższa tabelka przedstawia zarobki, jakie można osiągnąć, zatrudniając się na stanowisku kardiochirurga.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE

6000zł / msc

4319zł / msc

ŚREDNIE

8000zł / msc

5730zł / msc

WYSOKIE

10000zł / msc

6937zł / msc

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy kardiochirurga? 

Kardiochirurgia jest nowoczesną gałęzią kardiologii, która stale się rozwija. Obecnie rynek pracy jest otwarty na zatrudnianie wykształconych kardiochirurgów z uwagi na stale rosnącą liczbę pacjentów zmagających się z chorobami serca i wymagających interwencji chirurgicznej.

Od czego uzależnione są zarobki specjalisty z kardiochirurgii? Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wielkość pensji jest doświadczenie zawodowe oraz umiejętności posiadane przez konkretnego lekarza, które wpływają na zakres jego obowiązków lub poziom skomplikowania wykonywanych operacji chirurgicznych na sercu lub w obrębie naczyń wieńcowych. Dodatkowo, na wysokość pensji będzie wpływała renoma miejsca zatrudnienia, a także posiadane kompetencje do wykonywania tego zawodu.

 

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako kardiochirurg:

 • posiadanie formalnego wykształcenia z zakresu kardiochirurgii,
 • posiadanie właściwej wiedzy merytorycznej,
 • empatia oraz umiejętność sprawnej komunikacji z pacjentem,
 • chęć do ciągłego udoskonalania swoich umiejętności,
 • nieustanne poszerzanie wiedzy z zakresu nowych badań i analiz,
 • uważność i umiejętność analizowania wyników badań,
 • spostrzegawczość i zdolność do podejmowania trafnych decyzji.

Czy do pracy na stanowisku kardiochirurga potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Jednym z najtrudniejszych czynników wpływających na decyzję studentów o rozpoczęciu nauki w tym kierunku jest wieloletnia droga do uzyskania uprawnień zawodowych. Aby uzyskać tytuł kardiochirurga, konieczne jest ukończenie jednolitych, sześcioletnich studiów magisterskich, a także specjalizacji, której czas trwania zwykle wynosi cztery lata. 

Poniższa tabelka przestawia ścieżkę edukacyjną dla kardiochirurga.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Ukończone studia medyczne ze specjalizacją -
POTREBNE - -

Jakie są przeciwskazania zdrowotne na stanowisku kardiochirurga?

Kardiochirurg to bardzo odpowiedzialny zawód, dlatego osoby go wykonujące powinny cieszyć się pełnym zdrowiem fizycznym oraz psychicznym. Przeciwwskazaniami zdrowotnymi do wykonywania obowiązków kardiochirurga z pewnością są posiadane schorzenia o podłożu psychicznym, nosicielstwo niebezpiecznych dla życia patogenów zakaźnych, a także dysfunkcje w działaniu kończyn górnych. 

 

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku kardiochirurga:

 • całkowita sprawność układu ruchu oraz aparatu stawowego,
 • brak aktywnych schorzeń narządu wzroku,
 • doskonała sprawność dłoni oraz palców,
 • doskonała pamięć ułatwiająca analizowanie wyników badań,
 • dobra koordynacja i zależność oko-ręka.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie kardiochirurga?

Kardiochirurdzy to specjaliści, którzy zajmują się chirurgicznym leczeniem dysfunkcji serca oraz przynależących do niego naczyń krwionośnych. Kardiochirurdzy to wciąż bardzo wąska grupa specjalistów, którzy zatrudnienie znajdują przede wszystkim w państwowych placówkach medycznych, czyli szpitalach. 

Dodatkowym miejscem zatrudniania kardiochirurgów są prywatne ośrodki medyczne, które często oferują interesujące warunki pracy oraz satysfakcjonujące zarobki. Ponadto, specjaliści z zakresu kardiochirurgii bardzo często interesują się poszerzaniem wiedzy teoretycznej, co oznacza, że mogą rozpocząć karierę akademicką na wybitnych uczelniach wyższych.

Czy zawód kardiochirurga jest przyszłościowy?

Kardiochirurg to profesja, której popularność na rynku pracy stale wzrasta. Obecne placówki medyczne oraz prywatne ośrodki oferujące wykonywanie zabiegów chirurgicznych są otwarte na zatrudniane wykształconych i wykwalifikowanych kardiochirurgów. Wynika to przede wszystkim ze stale wzrastającej liczby pacjentów, którzy posiadają skomplikowane wady wrodzone lub nabyte w okolicy serca oraz naczyń wieńcowych. Oznacza to, że kardiochirurg jest bardzo przyszłościowym zawodem, a osoby posiadające uprawnienia do wykonywania tej pracy mogą liczyć na intratną umowę o pracę lub kontrakt. 

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest specjalista - kardiochirurg?

Kardiochirurg jest osobą, która zajmuje się chirurgicznym leczeniem chorób i dysfunkcji serca oraz całego układu krwionośnego. Do jego kompetencji należy między innymi leczenie wad wrodzonych oraz nabytych serca, a także wszczepianie implantów, zastawek, a także stymulatorów przywracających fizjologiczne działanie układu krążenia. 

Na czym polega uzyskiwanie tytułu kardiochirurga?

Aby uzyskać tytuł lekarza z zakresu kardiochirurgii, w pierwszej kolejności konieczne jest ukończenie sześcioletnich, jednolitych studiów wyższych. W następnym etapie, po uzyskaniu tytułu lekarza, konieczne jest ukończenie specjalizacji z kardiochirurgii, która daje możliwość wykonywania tego zawodu.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

3 komentarze

Gumna

Gumna

Zarobki kardiochirurga wydają się atrakcyjne, jednak cena, jaką trzeba zapłacić za naukę oraz zdobycie doświadczenia, jest bardzo wysoka. Zastanawiam się, czy jest to zawód dla mnie.
Staszek

Staszek

Wygląda na to, że praca kardiochirurga jest ciekawa i przede wszystkim potrzebna w społeczeństwie. Chętnie bym się zainteresowała tą dziedziną, ale niestety nie mam odpowiedniego wykształcenia.
Sasi

Sasi

Praca kardiochirurga z pewnością jest bardzo odpowiedzialna, ale także satysfakcjonująca. Jestem pod wrażeniem tego, jak wiele robią dla pacjentów i jakich osiągnięć dokonują.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka