Zawody i ich potencjał

Rektor - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

22 grudnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

3 komentarze
Rektor - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Wiążesz swoją przyszłość z karierą akademicką? Chcesz rozwijać się w pracy naukowej i awansować w strukturach uniwersyteckich? Najwyżej w hierarchii stoi rektor, który kompleksowo odpowiada za funkcjonowanie uniwersytetu i innych szkół wyższych. Nie tylko stoi on na czele administracji, ale także wyznacza ogólny kierunek rozwoju instytucji.

W artykule wyjaśnimy:

 • na czym polega praca rektora,
 • ile zarabia,
 • jakie jest wymagane wykształcenie,
 • jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie,
 • czy zawód rektora jest przyszłościowy.

Rektor - na czym polega praca?

Rektor odpowiada przede wszystkim za sprawne zarządzanie oraz działanie administracji. Zajmuje się głównie planowaniem strategii działań instytucji edukacyjnej oraz organizacją rozmaitych działań mających na celu poprawę funkcjonowania placówki. Ponadto sprawuje pieczę nad kwestiami związanymi z finansowaniem szkoły wyższej. Pełni przy tym funkcje reprezentacyjne, będąc przedstawicielem uczelni. Może w jej imieniu podpisywać umowy edukacyjne z innymi placówkami.

Jest to jednocześnie główny łącznik między uczelnią a Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W strukturach uczelnianych możemy wyróżnić także prorektorów, czyli bezpośrednich zastępców rektora, którzy odpowiedzialni są za pewien obszar działalności uczelni. Tym samym w szkołach wyższych znajdziemy m.in. prorektora ds.: studentów, jakości kształcenia oraz dydaktyki.

 

Zakres obowiązków na stanowisku rektora:

 • reprezentowanie uczelni,
 • zarządzanie placówką,
 • planowanie strategii działania instytucji,
 • operowanie finansami,
 • prowadzenie polityki kadrowej,
 • nadzorowanie poziomu jakości kształcenia,
 • określanie zakres kompetencji prorektorów,
 • podejmowanie decyzji we wszelkich kwestiach dotyczących uczelni,
 • powoływanie osób pełniących funkcje kierownicze.

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako rektor:

 • znajomość struktur organizacyjnych uczelni,
 • umiejętność delegowania zadań,
 • umiejętność pracy z ludźmi,
 • dobra organizacja czasu,
 • umiejętność obsługi komputera,
 • myślenie strategiczne,
 • zdolności komunikacyjne,
 • umiejętność planowania.

Ile zarabia rektor? 

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Edukacja

Nauczyciel przedszkola

Przedszkole Niepubliczne nr 15 BRATEK

 • Marki
 • 5 500-6 500 zł / mc
Dodana

Nursery Teacher

My Network Polska Sp. z o.o.

 • Kraków
Dodana

Primary Teacher (International School)

My Network Polska Sp. z o.o.

 • Kraków
 • 6 200-8 300 zł / mc
Dodana

Nauczyciel Wychowania Przedszkolnego

My Network Polska Sp. z o.o.

 • Warszawa
Dodana

Nauczyciel wychowania przedszkolnego

Przedszkole "Tęczowe Przedszkole"

 • Warszawa
Dodana

Zarobki na stanowisku rektora zależą przede wszystkim od uczelni, na której pracuje. Szacuje się, iż na pięciu największych uczelniach publicznych miesięczne wynagrodzenie może przekraczać nawet 40 tys. złotych. Większość rektorów zarabia jednak poniżej 20 tys. miesięcznie. Warto przy tym zaznaczyć, iż niektórzy mogą liczyć na dochód w przedziale 10-15 tys. złotych. Szczegółowe informacje na temat zarobków zostały zebrane w poniższej tabeli nr 1.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE

12205zł / msc

8261zł / msc

ŚREDNIE

20000zł / msc

13239zł / msc

WYSOKIE

43483zł / msc

28234zł / msc

Czy do pracy na stanowisku rektora potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Rektorem uczelni publicznej może zostać pracownik naukowy posiadający co najmniej tytuł doktora. Jednocześnie uczelnia musi być dla niego podstawowym miejscem pracy. Warto przy tym zaznaczyć, iż wiele uczelni wymaga od rektora posiadania tytułu profesora. Stanowisko przyznawane jest w drodze głosowania, a kadencja trwa 4 lata. Jednocześnie każdy rektor może sprawować urząd przez maksymalnie 2 kadencje następujące po sobie. Szczegółowe informacje na temat wymaganego wykształcenia znajdziesz w tabeli nr 2.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Tytuł Doktora -
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie rektora?

Zawód rektora nierozerwalnie związany jest ze szkołą wyższą oraz zawodem nauczyciela akademickiego. Można ubiegać się o to stanowisko zarówno na publicznych uczelniach, jak i w prywatnych placówkach. Nabór odbywa się jednakże w drodze głosowania, co znacznie utrudnia podjęcie pracy w wymarzonym zawodzie. Na ogół jest to pozycja zarezerwowana dla pracowników naukowych o największych zasługach, imponującym dorobku naukowym oraz o najwyższym stopniu naukowym. Wiele państwowych uczelni umożliwia podjęcie pracy wyłącznie profesorom.

Osoby, którym zależy na rozwijaniu kariery w strukturach uniwersyteckich, mogą zainteresować się także stanowiskiem prorektorów oraz dziekanów. Ci pierwsi zostają mianowani bezpośrednio przez rektora oraz pełnią przydzieloną przez niego funkcje. W ten sposób można nie tylko uzyskać potrzebne doświadczenie, ale także posiadać realny wpływ na funkcjonowanie placówki. Dziekani natomiast pełnią funkcje kierownika danego wydziału. Ich głównym zadaniem jest opieka nad wykładowcami oraz studentami. Jest to tym samym lepszy kierunek rozwoju dla osób, którym zależy na bezpośrednim kontakcie z pracownikami i uczniami. Rektor pozostaje od nich wyraźnie zdystansowany. Odpowiada raczej za delegowanie zadań i ogólne zarządzanie placówką.

Warto podkreślić także, iż praca rektora wiąże się kadencyjnością. Każdy kierownik szkoły wyższej może piastować urząd wyłącznie przed dwie czteroletnie kadencje. W związku z tym jest to jedynie tymczasowe stanowisko. Rektorzy uczelni po zakończeniu panowania mogą znaleźć zatrudnienie w wielu instytutach badawczych oraz pozostać na uniwersytecie.

 

Predyspozycje zdrowotne potrzebne na stanowisku rektora:

 • dobry wzrok i słuch,
 • zręczność palców i dłoni,
 • sprawność neurologiczna,
 • sprawne narządy słuchu i mowy umożliwiające sprawną komunikację.

Warto przy tym zauważyć, iż nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do pracy na stanowisku rektora. Wady wzroku oraz słuchu mogą być bowiem korygowane przy pomocy okularów, soczewek korekcyjnych oraz aparatów słuchowych. Zdolność do objęcia stanowiska może ocenić wyłącznie lekarz medycyny pracy, które uwzględni wszelkie ewentualne problemy zdrowotne.

Czy zawód rektora jest przyszłościowy?

Mimo ciągle rosnącej liczby prywatnych szkół wyższych zapotrzebowanie na rektorów jest ograniczone. Urząd ma charakter kadencyjny, a sam kierownik instytucji wybierany jest spośród pracujących nauczycieli akademickich. W ten sposób nie mamy możliwości aplikowania na to stanowisko na różnych uczelniach. Piastowanie urzędu jest jednak nobilitacją oraz celem dla wielu pracowników naukowych. Warto przy tym zauważyć, iż doktorzy mogą zajmować szereg innych posad zarówno na uczelniach wyższych, jak i w sektorze prywatnym.

Najczęściej zadawane pytania

Czym różni się rektor od dziekana?

Rektor jest najważniejszą osobą na uczelni. Zarządza instytucją zarówno w zakresie administracyjnym, jak i naukowym, oraz finansowym. Odpowiada przy tym za kwestie kadrowe oraz finansowe. Dziekan natomiast jest kierownikiem wydziału. Współpracuje bezpośrednio z wykładowcami oraz studentami. Wybór rektora oraz dziekana odbywa się podczas głosowania.

Czym zajmuje się prorektor?

Prorektor pełni funkcję zastępcy rektora. Jest to pracownik administracyjny, który utrzymuje kompetencje nadzorcze i wykonawcze w określonym zakresie. Uczelnie mogą mieć kilku rektorów, na ogół w przedziale od 2 do 5. Wśród pracowników wyróżniamy np. prorektorów do spraw: nauki, studenckich, jakości kształcenia, kontaktów międzynarodowych oraz klinicznych.

Jak wygląda proces rekrutacji na stanowisko rektora?

Rektor zostaje mianowany w drodze głosowania Kolegium Elektorów, którzy wybierają spośród kandydatów wskazanych przez Radę Uczelni. Warto dodać, iż organy oraz sposób naboru może różnić się w zależności od szkoły wyższej. Kadencja jednak określona jest prawnie i wynosi 4 lata. Rektor może być wybrany dwukrotnie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

Domel

Domel

Czy to możliwe, że rektor może zarabiać nawet 40 tys. złotych miesięcznie? To niesamowita kwota, która nawet po kilku latach pracy nie jest dla mnie dostępna. Wszystko zależy od uczelni, ale czy w obecnej sytuacji zatrudnieniowej warto nawet próbować aplikować na to stanowisko?
Zed

Zed

Mam wrażenie, że stanowisko rektora jest zarezerwowane dla osób o najwyższych kompetencjach naukowych i nie jest dostępne dla zwykłych ludzi. Artykuł przedstawia jednak szanse na rozwój kariery na uniwersytecie, przez zdobycie doświadczenia na stanowiskach prorektora lub dziekana.
Pekinek

Pekinek

Artykuł przedstawia cenną informację dla potencjalnych kandydatów na stanowisko rektora. Można dowiedzieć się, czym zajmuje się rektor, ile zarabia oraz jakie są wymagania i możliwości zatrudnienia w tym zawodzie. Warto zachęcić pracowników naukowych do rozwoju kariery w strukturach uniwersyteckich.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka