Zawody i ich potencjał

Stand-uper - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

21 grudnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

1 komentarz
Stand-up zdobywa w Polsce coraz większą popularność, choć w dalszym ciągu polscy stand-uperzy nie są tak rozpoznawalni, jak ci zza oceanu. Można jednak przypuszczać, że zawód ten wciąż będzie się rozwijał, stwarzając coraz lepsze perspektywy osobom naprawdę utalentowanym. Jak obecnie wygląda sytuacja polskich stand-uperów?

Z artykułu dowiesz się:

  • na czym polega praca stand-upera,
  • jakie są cechy dobrego stand-upera,
  • ile zarabia stand-uper,
  • co wpływa na wysokość jego zarobków,
  • czy do pracy na tym stanowisku potrzeba specjalistycznego wykształcenia bądź szkoleń,
  • jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie,
  • czy zawód stand-upera jest przyszłościowy.

Stand-uper - na czym polega praca?

Stand-uperzy często bywają nazywani komikami, jednak w rzeczywistości ich praca skupia się na nieco innych aspektach. Rolą jednych i drugich jest rozśmieszanie publiczności, jednak stand-uperzy coraz częściej występują nie tylko na żywo, lecz również nagrywają tematyczne filmy. Stand-uper zawsze występuje solo. Najczęściej na scenie nie korzysta też z rekwizytów - operuje natomiast głosem oraz dobiera tematy, które budzą zaciekawienie publiczności. 

Do jego głównych obowiązków należy:

  • planowanie występów,
  • rozśmieszanie publiczności swoimi występami, anegdotami czy twierdzeniami,
  • nawiązywanie współpracy z organizatorami imprez czy festiwali,
  • planowanie ogólnej koncepcji tematów, na których będzie się skupiać w swojej karierze,
  • coraz częściej także poruszanie ważnych problemów, w tym społecznych - w sposób humorystyczny, lecz dający do myślenia.

Cechy dobrego stand-upera

Dobry stand-uper to osoba, która ma nie tylko poczucie humoru, lecz przede wszystkim prawidłowe jego wyczucie. W swoich występach nie może bowiem obrażać innych. Należy również umieć wczuć się w publiczność i jej oczekiwania. Występy nie mogą być nachalne czy mieć charakteru drwiącego - ważne jest znalezienie złotego środka. Predyspozycje do pracy w zawodzie stand-upera to między innymi:

Predyspozycje do pracy w zawodzie stand-upera:

  • umiejętność rozbawiania innych,
  • umiejętność doboru tematów, które zaciekawią publiczność,
  • empatia,
  • umiejętność prawidłowego operowania głosem czy gestami,
  • brak trudności w komunikowaniu się z innymi,
  • umiejętność opanowania stresu,
  • umiejętność obsługi urządzeń technicznych pozwalających na przykład kręcić filmy.

Warto także pamiętać o pewnych predyspozycjach zdrowotnych, wśród których wymienia się:

  • nienaganną dykcję,
  • dobry wzrok,
  • dobry słuch,
  • dobrą kondycję fizyczną,
  • odpowiednią kondycję psychiczną,
  • możliwość pracy w pozycji stojącej.

Ile zarabia stand-uper?

Zarobki stand-uperów nie są jednolite, jednak można stwierdzić, że w Polsce wciąż plasują się na stosunkowo niskim poziomie. Za granicą, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, najlepsi stand-uperzy zarabiają nawet po kilka milionów dolarów rocznie. W naszym kraju zarobki artystów są znacznie niższe. Stand-uper otrzymuje wynagrodzenie za każdy wykonany występ - w danym miesiącu może więc zarobić kilka tysięcy złotych brutto, lecz czasami nawet i kilkanaście tysięcy, zwłaszcza w lepszych okresach. Więcej informacji na temat zarobków stand-uperów znaleźć można w tabeli.

DOŚWIADCZENIE ZAROBKI

POCZĄTKUJĄCY

Za występ początkujacy Stand-uper może zarobić od 200 złotych wzwyż.

ZAAWANSOWANY

Za wystep zaawansowany Stand-uper może zarobić parę tysięcy złotych, nie ma górnej granicy zarobków.

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy stand-upera?

Wynagrodzenie stand-upera zależy w dużej mierze od tego, jakimi kanałami próbuje dojść do publiczności, zdobywając popularność. Najmniej zarabiają osoby, które zajmują się wyłącznie występami na scenie. W ich przypadku wysokość pensji zależy tylko i wyłącznie od tego, ile razy w danym miesiącu się na niej pojawią. Tymczasem stand-uper może również publikować filmy w sieci - w przypadku dużej liczby wyświetleń będzie czerpał dodatkowe dochody z reklam. Jednocześnie dobry artysta powinien ciągle promować markę własną. Coraz więcej stand-uperów prowadzi restaurację, wypuszcza na rynek własną linię gadżetów reklamowych bądź prowadzi spotkania autorskie, za które pobiera wynagrodzenie. Najlepsi stand-uperzy publikują też książki lub artykuły tematyczne, a nawet prowadzą szkolenia zawodowe.

Czy do pracy na stanowisku stand-upera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

W zawodzie stand-upera liczy się przede wszystkim duży talent i odpowiednie podejście do publiczności. Dlatego też od artystów nie wymaga się posiadania wykształcenia wyższego, choć oczywiście w pewnych przypadkach może być ono pomocne. Dobrym rozwiązaniem będą studia na kierunku filologia polska, które pozwolą zadbać o prawidłowy język wypowiedzi bądź na kierunku humanistycznym, który znacznie poszerza horyzonty myślowe. Coraz częściej można też znaleźć oferty szkoleń dla stand-uperów, które prowadzą inni artyści cieszący się dużą popularnością. Warto także zainwestować w kursy językowe w przypadku, gdy stand-uper planuje dotrzeć do szerszego grona zainteresowanych, czyli do publiczności zagranicznej. Więcej informacji na temat wykształcenia stand-upera przedstawia poniższa tabela.

CZY POTRZEBNE SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY

WYMAGANE

- -
PRZYDATNE Szkoła aktorska/teatralna Kurs improwizacji

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie stand-upera?

Stand-uper to osoba, która zazwyczaj nawiązuje współpracę z różnego typu instytucjami w ramach umowy zlecenia bądź umowy o dzieło. Artyści najczęściej nie są zatrudniani na umowę o pracę, co budzi wiele wątpliwości w kontekście na przykład ubezpieczenia społecznego czy zdrowotnego. Niemniej jednak mogą oni współpracować z ośrodkami kultury, teatrami czy stowarzyszeniami. Coraz częściej można znaleźć oferty firm prywatnych, które poszukują artystów na organizowane przez siebie festiwale. Stand-uperzy prowadzą również własną działalność, promują tym samym siebie i swoje występy. Mogą oni nie tylko współpracować z innymi podmiotami, lecz również próbować swoich sił, publikując filmy w sieci.

Czy zawód stand-upera jest przyszłościowy?

Stand-up w Polsce rozwija się coraz prężniej, dlatego zawód stand-upera rzeczywiście można uznać za przyszłościowy. Niemniej jednak należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Pierwsza z nich dotyczy specyfiki pracy - nie jest to typowe zatrudnienie na etacie, a raczej ciągła próba zdobycia popularności i nowych kontraktów. W tym aspekcie w przyszłości niewiele się zmieni, gdyż stand-uper to tak naprawdę artysta-freelancer. Warto pamiętać, że stand-up sam w sobie ciągle przechodzi liczne metamorfozy, a artyści muszą dopasowywać się do oczekiwań przeciętnego widza. Chcąc się rozwijać w tym zawodzie, należy więc śledzić bieżące trendy oraz trafnie dobierać tematykę swoich występów, tak aby utrzymać się na szczytach popularności.

FAQ:

 

1 komentarz

Paweł. Tarnów.

Paweł. Tarnów.

Chciałbym kiedyś spróbować w tym temacie. Nie wiem czy się uda.. Ale próba nie strzelba.. trofeum po polowaniu mi nie gwarantuje .

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.