Spis treści
Z artykułu dowiesz się:
- czy pracując w domu, należy Ci się odszkodowanie, gdy dojdzie do wypadku;
- jakie przepisy BHP obowiązują na home-office;
- w jakich sytuacjach pracownik może ubiegać się o odszkodowanie
- i czy możesz ubiegać się o odszkodowanie, gdy do wypadku dojdzie w drodze do pracy.
Przeczytaj także: Nowa praca w całości zdalnie. Jak zacząć pracę zdalną - CV, które podkreśli Twoje kompetencje
Wypadek w pracy – jakie muszą być spełnione warunki?
Czy każdy wypadek w miejscu pracy można uznać za wypadek, za który należy się poszkodowanemu odszkodowanie? Niestety nie do końca to tak działa. By pracownik mógł ubiegać się o pewną rekompensatę za ubytek na zdrowiu, muszą zostać spełnione pewne przesłanki. Polskie prawo mówi tu o takich przesłankach:
- wypadek musi być nagły;
- wywołany przyczyną zewnętrzną;
- musi mieć związek z pracą;
- oraz musi spowodować uraz lub śmierć.
Aby specjalnie powołany w tym celu zespół powypadkowy uznał dany przypadek za wypadek w pracy, wszystkie przesłanki muszą zostać spełnione.
A co z sytuacjami, gdy pracownik wychodzi na przerwie do pobliskiego sklepiku, by kupić śniadanie? Jest to prywatna sprawa, więc jeśli w drodze przydarzy mu się wypadek, nie może liczyć na odszkodowanie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy został on wysłany do sklepu na wyraźne polecenie pracodawcy. Jeśli chodzi natomiast o przypadki, gdy do wypadku dojdzie w drodze do lub z pracy, pracownikowi przysługuje 100% wynagrodzenia za czas, gdy nie będzie on zdolny do pracy. Nie przysługuje mu jednak jednorazowe odszkodowanie z ZUS czy odszkodowanie dla pracownika od pracodawcy. We wszystkich opisanych wyżej przypadkach konieczna jest podpisana umowa z pracodawcą i ubezpieczenie pracownika.
Praca w domu – czy dalej obowiązują zasady BHP?

Miejsce pracy musi być całkowicie bezpieczne, by nikomu nic się nie stało. Leży to w interesie pracodawcy, jak i pracownika. Jeśli inspekcja BHP wykaże jakieś nieprawidłowości, firma będzie zobowiązania do zapłacenia grzywny i oczywiście do wprowadzenia zmian, dzięki którym miejsce pracy będzie zgodne z przepisami. Jeśli natomiast zatrudniony pracuje na home office, jego pracodawca nie ma wpływu na warunki, jakie panują w jego domu podczas pracy zdalnej. Pracownik sam niejako zobowiązuje się do pracowania w higienicznych, bezpiecznych warunkach, w którym nie dojdzie do nieszczęśliwego wypadku.
Jednak nawet w momentach, gdy jesteśmy ostrożni, a wszystko wydaje się spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa, może dojść do wypadku. Pytanie brzmi, czy w takich sytuacjach można ubiegać się odszkodowanie. Czy wypadek na home office w godzinach pracy w domu, jest wypadkiem w miejscu pracy?
Wypadek w domu podczas pracy – czy możemy mówić o odszkodowaniu?
Jeśli wypadek będzie miał miejsce w domu, poszkodowany może liczyć na odszkodowanie. Jednak tak samo jak w przypadku wypadku w biurze, w fabryce czy warsztacie, muszą zostać spełnione pewne warunki, o których wspominaliśmy powyżej. Wypadek musi być nagły, spowodowany przyczyną zewnętrzną oraz musi wywołać uraz lub śmierć danej osoby.
O wypadku w domu należy powiadomić pracodawcę niezwłocznie lub w momencie, gdy będzie to tylko możliwe (np. po opuszczeniu szpitala). Pracodawca ma obowiązek powołać specjalny zespół powypadkowy, którego zadaniem jest zbadanie okoliczności, w jakich doszło do wypadku. Pracownik powinien wpuścić taki zespół do mieszkania - leży to w jego interesie. Zespół powypadkowy może orzec na korzyść pracownika, jednak musi zostać wykazane, iż do wypadku doszło faktycznie podczas wykonywania obowiązków służbowych, a nie podczas robienia prania lub schodzenia z drabinki podczas wieszania zasłon.
Środki ostrożności, które powinniśmy przestrzegać, pracując z domu

Istnieje ryzyko, że nie uda nam się wykazać, iż dany wypadek był faktycznie wypadkiem w miejscu pracy. Dlatego też ważne jest, by zachować ostrożność podczas wykonywania pracy w domu. Jak to robić? Nie jest to trudne - w końcu każdy z nas pragnie mieszkać w bezpiecznym miejscu. Rozpoczynając pracę, upewnijmy się, że nasze mieszkanie jest posprzątane, śmieci wyrzucone, a wszystkie rzeczy odstawione na swoje miejsce. Porządek i ład pomaga zadbać nam o swoje własne bezpieczeństwo, minimalizując ryzyko wypadku.
Podsumowanie sytuacji, gdy pracownik ulegnie wypadkowi podczas pracy w domu
Zdalna praca to w większości praca przy komputerze. Siedząc przy biurku, nie grozi nam wiele. Jednak można poślizgnąć się podczas wstawania z krzesła i doznać urazu głowy. Można oparzyć się podczas parzenia kawy w czasie szybkiej przerwy od obowiązków, można zaciąć się nożem podczas przygotowywania sobie kanapki na drugie śniadanie. Nawet w zaciszu swoich czterech ścian zdarzają się wypadki i trzeba być tego świadomym.

Jednak nasze przepisy prawne nie są do końca sprecyzowane, dlatego praca zespołów powypadkowych, które orzekają o tym, czy faktycznie wypadek podczas pracy zdalnej był wypadkiem w miejscu pracy, jest tak trudna. Takich sytuacji jest na szczęście stosunkowo mało, więc o ile będziemy dbać o czystość i porządek w mieszkaniu podczas home office, nic nam nie powinno grozić. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, dobrze jest na ten temat porozmawiać z doradcą lub samym pracodawcą. Wiele większych firm, które zatrudniają pracowników na home office, ustala reguły, o których informuje nowo zatrudnionych pracowników. Pozwala to lepiej zorientować się w sytuacji, naszych prawach i obowiązkach.