!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Wolontariat pracowniczy w firmie

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

4 komentarze

Wolontariat pracowniczy w firmie
W ostatnich latach przybywa firm, które wprowadzają program wolontariatu pracowniczego. Dzięki temu pracownicy nie tylko mogą podzielić się swoim doświadczeniem zawodowym czy umiejętnościami, ale mogą również nieść pomoc i jednocześnie integrować się.

Każda firma, która wprowadza program wolontariatu czerpie szereg korzyści. Przede wszystkim należy zauważyć, że pracodawca stwarza dzięki temu swoim pracownikom pole do aktywności społecznej. Pracownicy mogą nie tylko integrować się ? co ma znaczenie zwłaszcza w odniesieniu do dużych firm ? ale również mieć większą satysfakcję z wykonywanej pracy. Warto przy tym zauważyć, że realizowanie poszczególnych zadań powinno odbywać się zgodnie z umiejętnościami lub zainteresowaniami osób zatrudnionych. Ten aspekt podkreślają zwłaszcza specjaliści, którzy działają w branży HR. Jakie jeszcze korzyści może odnieść firma, w której wdrożono wolontariat pracowniczy?

 

Wizerunek firmy

Korzyści firmy w zakresie wizerunku ? po wprowadzeniu wolontariatu pracowniczego ? należy rozpatrywać na dwóch płaszczyznach. Przede wszystkim inaczej na zakład pracy patrzą osoby w nim pracujące. Taka firma przestaje być dla nich wyłącznie miejscem, w którym zarabiają pieniądze i wykonują powierzone im obowiązki służbowe. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na fakt, że znacząco wzrasta poziom energii i motywacji wśród pracowników, gdyż są oni społecznie zaangażowani i dodatkowo mają możliwość niesienia pomocy innym, potrzebującym. Poza tym trzeba pamiętać, że firma staje się społecznie odpowiedzialna ? jest doceniana przez inne instytucje i przede wszystkim osoby, którym niesie pomoc.

 

Budowanie więzi między pracownikami

Wolontariat pracowniczy pomaga w budowaniu więzi na linii pracownik-firma i jednocześnie między zatrudnionymi. Dzieje się tak dlatego, że w naturalny sposób dochodzi tu do wyłonienia liderów, budowania prestiżu. Co więcej, pracownik czuje, że jest potrzebny nie tylko przy swoim biurku, ale ? w godzinach pracy ? może również pomagać. Ewentualne działania w grupie to konieczność poznania ludzi z innych działów, wymiana doświadczeń i poglądów. Wszystko to sprawia, że osoby zatrudnione stają się społeczne aktywne. Przede wszystkim jednak nie jest to przymus ? wolontariuszem może zostać każdy, ale nie powinno być to pracownikom narzucane.

 

Dlaczego warto?

Jeżeli jesteś szefem, to doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że pracowników należy nieustannie motywować do pracy. Niekiedy wysokie zarobki w połączeniu z dostępem do systemu opieki medycznej czy służbowy sprzęt z górnej półki to za mało. Część pracowników może postrzegać swoje życie zawodowe jako po prostu dobre, ale nie doskonałe. Wprowadzenie wolontariatu pracowniczego to szansa na weryfikacje życiowych wartości czy przekonań. Dzięki takiej akcji pojawiają się inspiracje, zaś pracownicy otrzymują szansę, aby się dowartościować i móc spróbować czegoś nowego. Niejednokrotnie to właśnie wolontariat sprawia, że pracownik zmienia swój sposób myślenia, przełamuje negatywny stereotyp. To wyzwanie, dzięki któremu można zaangażować się w niesienie pomocy tym, którzy mają w życiu gorzej.

 

Biznes i wolontariat

Prowadzenie firmy to doskonały sposób na to, aby budować swój wiarygodny wizerunek. Poza tym, taka aktywność pozwala również na poznanie partnerów działających w środowisku, na nawiązanie kontaktów, które w okresie późniejszym mogą się przydać. Co więcej, działalność na rzecz lokalnej społeczności to odpowiadanie na potrzeby dużej grupy, u której buduje się świadomość marki. Takie działania, jak podkreślają specjaliści z zakresu HR, pozwalają również na poznanie i kooperację z otoczeniem. Mają one również wpływ na poziom świadczonych usług ? pracownicy są bardziej empatyczni w stosunku do klientów, ich potrzeb. Dzięki temu wykonują powierzone im działania lepiej, szybciej i z większym zaangażowaniem. Trzeba też pamiętać o tym, że mniej boją się przyszłości ? działanie w grupie pozwala nabrać przekonania, że nawet w złych chwilach znajdzie się ktoś, kto wyciągnie pomocą dłoń. 

To może Cię również zainteresować

Wolontariat - zajęcie po godzinach

Podziel się

4 komentarze

Wojtek

Wojtek

Wolontariat pracowniczy w firmie. U nas go nie ma, z kolei u męża jest. Na pewno jak istnieje wolontariat pracownicy w firmie, to pracodawca się z tego cieszy, bo ma na tym zysk i lepszy wizerunek swojej firmy.
Wojtek

Wojtek

Wolontariat pracowniczy w firmie, to korzystna sprawa dla pracodawcy i odwrotnie.
Water

Water

Czasami to dobre rozwiązanie dla wielu pracowników, którzy chcą być prospołeczni i cała organizacja działa w tym kierunku. U nas tego nie ma ale zawsze takie coś jest korzystne.
Zuza

Zuza

W wielu rodzajach działalności taka opcja jest ciekawa dla wszystkich, którzy są z inicjatywą i wiążą z firmą konkretne plany i chcą kiedyś awansować wyżej. To ciekawa dla nich opcja.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.