Zawody i ich potencjał

Kierownik utrzymania ruchu - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

16 sierpnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

3 komentarze
Kierownik utrzymania ruchu - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Podstawą w przedsiębiorstwach o profilu przemysłowym oraz produkcyjnym jest sprawny przepływ procesów i maszynerii (aparatury) i niezakłócony ruch linii produkcyjnej. Płynność ta pomaga w terminowym dostarczaniu wyrobów na rynek, utrzymaniu wysokiej jakości elementów, a także zmniejszeniu współczynnika wadliwie wykonanych produktów. Jak można zrealizować ten cel? Niezwykle ważną rolę w tym zakresie pełni specjalista określany jako kierownik utrzymania ruchu.

Zainteresował Cię ten temat? Jeśli tak, zapoznaj się z naszym tekstem. W przygotowanym artykule znajdziesz między innymi odpowiedzi na takie pytania jak:

 • na czym polega praca kierownika utrzymania ruchu?
 • na jakie zarobki może liczyć specjalista w tym zakresie?
 • czym powinien cechować się przedstawiciel tego zawodu?
 • jakie wykształcenie powinien posiadać kierownik utrzymania ruchu?
 • czy perspektywy dla tej profesji są optymistyczne?

Kierownik utrzymania ruchu – na czym polega praca?

Kierownik utrzymania ruchu to specjalista, którego zadaniem – jak już wspomniano – jest dbanie o to, by procesy w przedsiębiorstwie odbywały się w płynny sposób. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku kierownika utrzymania ruchu?

 

Poniżej przedstawiono przykładowe zadania, którym musi podołać pracownik na tym stanowisku:

 • monitorowanie pracy aparatury technicznej wykorzystywanej w przedsiębiorstwie,
 • analizy awarii i odchyleń od normy oraz przyczyn takiego stanu rzeczy,
 • planowanie przeglądów i prac konserwacyjnych,
 • przygotowywanie oraz aktualizacja dokumentacji technicznej,
 • wsparcie podczas odbiorów dostaw urządzeń oraz prac,
 • sprawdzanie zgodności dostarczanych maszyn i części zamiennych, komponentów itp. pod kątem zgodności z normami jakościowymi,
 • wybór dostawców części zamiennych, komponentów do maszyn itp.

Wyżej wymienione kompetencje są niezbędne z punktu widzenia technicznych obowiązków powierzonych kierownikowi utrzymania ruchu. Nie wolno jednak zapominać, że profesja kierownika utrzymania ruchu to stanowisko menedżerskie. Taki stan rzeczy oznacza, że specjalista na tym stanowisku powinien mieć również dobre rozwinięte kompetencje miękkie. Musi on sprawnie delegować zadania pomiędzy członków zespołu (inżynierów, techników), z uwzględnieniem ich predyspozycji zawodowych.

Video

Ile zarabia kierownik utrzymania ruchu?

Ile zarabia kierownik utrzymania ruchu?

 

Dane na ten temat można znaleźć w różnych źródłach. Są to między innymi:

 • oferty pracy umieszczane na stronach pracodawców oraz internetowych portalach ogłoszeniowych,
 • fora branżowe,
 • raporty płacowe,
 • portale tematyczne.
Szukasz pracy?

Inżynier Utrzymania Ruchu

Dijo Baking Sp. z o.o.

 • Wrocław
Dodana

Technik Utrzymania Ruchu

OL.BA. Poland Sp. z o.o.

 • Myszków
Dodana

Technik utrzymania ruchu

PERINO SP Z O O

 • Wielgolas Brzeziński
 • 6 000-8 000 zł / mc
Dodana

Elektryk - pracownik utrzymania ruchu

MARBET Spółka z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Pracownik utrzymania ruchu - do przyuczenia

NEW ZINC Sp. z o.o.

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Na podstawie wyżej wymienionych źródeł informacji można wywnioskować, że przeciętna płaca osoby kierującej zespołem odpowiedzialnym za utrzymanie ruchu to w 2022 roku około osiem-dziewięć tysięcy złotych.

Poziom wynagrodzenia na tym stanowisku jest uzależniony przede wszystkim od doświadczenia w branży (zależność jest bardzo prosta: im dłuższy staż zawodowy, tym wyższe dochody), znajomości języków obcych, ukończonych kursów i studiów podyplomowych, uprawnień elektrycznych SEP itp. Generalnie, na najwyższe zarobki w tym zawodzie mogą liczyć pracownicy w największych polskich miastach.

Ponieważ utrzymanie ruchu to obszar typowy raczej dla średnich i dużych przedsiębiorstw, można spodziewać się, że przedstawiciele tej branży mogą liczyć także na liczne benefity pozapłacowe, w tym na przykład dofinansowanie kursów i szkoleń.

Więcej szczegółowych informacji odnośnie zarobków pracowników na stanowisku: kierownik utrzymania ruchu można znaleźć w poniższym zestawieniu:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 7 000 zł 5 102 zł
ŚREDNIE 8 700 zł 6 261 zł
WYSOKIE 11 200 zł 7 965 zł

Cechy dobrego kierownika utrzymania ruchu

Idealny kierownik ruchu nie istnieje. Taki stan rzeczy nie zmienia jednak faktu, że pracodawcy poszukują specjalistów o określonych cechach charakteru i kompetencjach.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako kierownik utrzymania ruchu?

Wśród szczególnie pożądanych kompetencji można znaleźć takie czynniki jak na przykład:

 • zorganizowanie, umiejętności w zakresie planowania,
 • zaangażowanie w wykonywane obowiązki,
 • dobra znajomość zagadnień z takich obszarów technicznych jak na przykład mechanika czy automatyka przemysłowa.
Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku kierownika utrzymania ruchu?

 

 

Oprócz kompetencji zawodowych ważne są także uwarunkowania zdrowotne. Rozumie się przez to między innymi:
 • dobry wzrok,
 • nienaganna pamięć,
 • niezaburzona koordynacja ruchowa.

kierownik utrzymania ruchu

W jakich warunkach pracuje kierownik utrzymania ruchu?

Praca kierownika ruchu to nie tylko obowiązki wykorzystywane w biurze, przy komputerze, ale także – co jest równie istotne – odbywanie spotkań koordynacyjnych z podwładnymi oraz innymi liderami sekcji. Ważną część pracy stanowią również takie kwestie jak na przykład odbywanie inspekcji maszyn itp. Profesja ta to połączenie pracy biurowej oraz obowiązków wykonywanych w terenie (np. na hali produkcyjnej).

Czy do pracy na stanowisku kierownika utrzymania ruchu potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Od kandydatów na stanowisko kierownika utrzymania ruchu oczekuje się studiów wyższych na takich kierunkach jak na przykład: AiR (automatyka i robotyka), mechanika, zarządzanie i inżynieria produkcji. Jakie kursy i szkolenia będą przydatne w zawodzie kierownika utrzymania ruchu? Cenne informacje na ten temat można znaleźć w zestawieniu poniżej:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Do pracy jako kierownik utrzymania ruchu niezbędne jest wykształcenie przynajmniej średnie techniczne. -
PRZYDATNE Bardzo przydaje sie jednak wykszatłcenie wyższe na kierunku związanym z mechaniką i inżynierią produkcji. Przydatne okazują się także kursy i szkolenia, na których mozna zdobyć informacje na temat kierowania i zarządzania ludźmi.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie kierownika utrzymania ruchu?

Kierownicy utrzymania ruchu pracują przede wszystkim w zakładach przemysłowych (sektor energetyczny, metalurgiczny, rafineryjny itp.) oraz w firmach o profilu produkcyjnym. Jeśli chodzi o drugą z wymienionych grup, nie ma większego znaczenia, wytwarzaniem jakich towarów zajmuje się dane przedsiębiorstwo. Niezależnie od profilu działalności wsparcie doświadczonego specjalisty będzie niezbędne.

kierownik utrzymania ruchu

Czy zawód kierownika utrzymania ruchu jest przyszłościowy?

Wiele wskazuje na to, że tak. Dlaczego zawód kierownika utrzymania ruchu jest postrzegany jako przyszłościowy? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Postępująca automatyzacja będzie wypierać głównie takie stanowiska pracy, które cechują się dużą powtarzalnością i monotonnią. Tymczasem, praca kierownika ruchu ma charakter koncepcyjny. Nie wydaje się, by w najbliższych dekadach sztuczna inteligencja wyparła tak wymagającą intelektualnie profesję.

Podsumowanie:
 • Kierownik utrzymania ruchu to specjalista odpowiedzialny za zapewnienie płynnego procesu w przedsiębiorstwie poprzez zapewnienie prawidłowego działania maszyn i urządzeń.
 • Do jego zadań należy także delegowanie zadań między członków zespołu i wykorzystanie swoich kompetencji menedżerskich.
 • Zarobki kierownika utrzymania ruchu są uzależnione od doświadczenia, znajomości języków obcych i ukończonych kursów podyplomowych, a najwyższe zarobki można otrzymać w największych polskich miastach.
 • Przyszłość zawodu kierownika utrzymania ruchu jest optymistyczna, ponieważ praca ta ma charakter koncepcyjny i nie została zagrożona przez postępującą automatyzację.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się kierownik utrzymania ruchu?

Jest to specjalista, który dba o to, by procesy w firmie produkcyjnej lub przemysłowej nie były zakłócone.

Na jakie zarobki można liczyć, decydując się na pracę w utrzymaniu ruchu?

Zarobki kierowników utrzymania ruchu są dość wysokie. Przedstawiciele tego zawodu mogą liczyć na ok. 8-9 tysięcy złotych brutto.

Czy praca kierownika utrzymania ruchu to przyszłościowa profesja?

Zdecydowanie tak. Podczas gdy zapotrzebowanie na pracowników technicznych operacyjnych będzie najprawdopodobniej maleć, specjaliści ds. koordynacji procesów będą mile widziani przez pracodawców.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

blizna

blizna

Praca kierownika utrzymania ruchu jest niezwykle ważna w każdym przemysłowym przedsiębiorstwie. Zdecydowanie cenię sobie specjalistów, którzy posiadają nie tylko wiedzę techniczną, ale także menedżerską.
Roksa

Roksa

Jest to zawód, który zdecydowanie przyciąga moją uwagę. Zastanawiam się tylko, jakie kursy i szkolenia powinnam ukończyć, aby zostać kierownikiem utrzymania ruchu.
Monika Zawisza

Monika Zawisza

Jako pracownik w tym zawodzie mogę powiedzieć, że praca kierownika utrzymania ruchu to naprawdę wymagające stanowisko. Trzeba być specjalistą w swojej dziedzinie, ale także mieć zdolności menedżerskie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka