!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Pomoc apteczna - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

1 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

0 komentarzy

Pomoc apteczna - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
W aptece zatrudnieni są przede wszystkim farmaceuci oraz technicy farmacji, lecz coraz częściej można też spotkać tam pomoc apteczną. Wymagania, jakie musi spełniać osoba na tym stanowisku, nie są tak rygorystyczne, jak w przypadku osób zajmujących się produkcją i sprzedażą leków. Niemniej jednak rola pomocy aptecznej jest nieoceniona, jeśli chodzi o właściwe funkcjonowanie całej apteki.

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca na stanowisku pomoc apteczna,
 • ile zarabia pomoc apteczna,
 • jakie wymagania trzeba spełnić, aby otrzymać pracę,
 • czy praca w zawodzie pomocy aptecznej jest przyszłościowa?

Pomoc apteczna - na czym polega praca?

Praca na stanowisku pomocy aptecznej skupia się na wspieraniu farmaceutów i techników farmacji w ich codziennych obowiązkach. Zgodnie z prawem, osoba zatrudniona na stanowisku pomocy aptecznej nie jest samodzielnym pracownikiem, zatem nie może podejmować się produkcji czy sprzedaży leków. 

Do obowiązków pomocy aptecznej należy natomiast:

 • przyjmowanie dostaw i ich koordynowanie,
 • uzupełnianie i porządkowanie towaru w witrynach,
 • dbanie o asortyment w magazynie,
 • rozkładanie towaru,
 • metkowanie towaru,
 • sprawdzanie towaru pod kątem terminów ważności,
 • przygotowywanie i koordynowanie przesunięć aptecznych,
 • dbałość o czystość.

Video

Ile zarabia pomoc apteczna?

Zarobki na stanowisku pomocy aptecznej nie należą do najwyższych, co wynika głównie z faktu, iż tego rodzaju pracę mogą wykonywać osoby nieposiadające wykształcenia farmaceutycznego. W tabeli przedstawiono średnie wynagrodzenie pomocy aptecznej, jednak należy mieć na uwadze, że w dużej mierze zależy ono od doświadczenia zawodowego oraz stażu pracy w konkretnej aptece.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 010 zł 2 364 zł
ŚREDNIE 3 500 zł 2 702 zł
WYSOKIE 3 800 zł 2 894 zł

Czy do pracy na stanowisku pomocy aptecznej potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Na stanowisku pomocy aptecznej mogą aplikować osoby, które nie posiadają wykształcenia medycznego, czy w ogóle wykształcenia wyższego. Najczęściej pracodawcy wymagają ukończenia szkoły średniej, wyrobienia książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych oraz umiejętności obsługi komputera. Wymagania nie są więc duże, jednak jeśli kandydat chciałby lepiej przygotować się do podjęcia pracy, może uczęszczać na specjalistyczny kurs, który odbywa się zarówno stacjonarnie, jak i online. Szkolenia, jakie może odbyć pomoc apteczna, są przedstawione w poniższej tabeli.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE W zawodzie pomocy aptecznej wykształcenie nie jest wymagane, jednak pracodawcy bardzo dobrze patrzą na osoby, które ukończyły szkołę średnią zwiazaną z farmacją i pokrewnymi naukami. Bardzo przydatne jest ukończenie specjalistycznych kursów, które dają niezbędną wiedzę do pracy jako pomoc apteczna.

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku pomocy aptecznej?

Pracę na stanowisku pomocy aptecznej mogą podjąć osoby, które chciałyby wykonywać obowiązki zawodowe w miejscu, jakim jest apteka, lecz nie posiadają wykształcenia farmaceutycznego. Warto mieć na uwadze, że praca w aptece ma specyficzny charakter - wymaga odpowiedzialnego podejścia, skupienia i umiejętności logicznego myślenia. Należy mieć na uwadze, że nawet pomoc apteczna w pewnym stopniu odpowiada za zdrowie, a czasami i życie pacjentów.

Dlatego też kompetencje, jakie przydadzą się w pracy na stanowisku pomocy aptecznej, to między innymi:

 • dokładność,
 • sumienność,
 • komunikatywność,
 • punktualność,
 • rzetelność,
 • skrupulatność.
pomoc apteczna

Tymczasem wśród czynników zdrowotnych, predysponujących do pracy jako pomoc apteczna, wymienia się:

 • dobrą kondycję fizyczną - większość czasu pracy spędza się w pozycji stojącej,
 • dobry wzrok,
 • dobry słuch,
 • właściwą kondycję psychiczną, umożliwiającą pracę na odpowiedzialnym stanowisku.

Praca na stanowisku pomocy aptecznej wymaga też dyspozycyjności, bowiem często pracownicy wykonują swoje obowiązki w systemie zmianowym. W niektórych aptekach pracuje się nie tylko w dzień, lecz również w nocy, jednak kwestia warunków zatrudnienia zależy od konkretnego właściciela apteki.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie pomocy aptecznej?

Pracę jako pomoc apteczna można znaleźć właściwie w każdej aptece, dlatego też możliwości zatrudnienia są całkiem spore. W niewielkich aptekach zwykle na tym stanowisku zatrudniona jest jedna osoba, jednak w większych punktach zwykle przydają się dodatkowe ręce do pracy. Ponadto, pomoc apteczna może znaleźć pracę w hurtowniach medycznych, magazynach leków czy nawet w laboratoriach. Niemniej jednak najczęściej osoba z doświadczeniem zawodowym pracuje w różnego typu aptekach, także przyszpitalnych. Warto mieć na uwadze, że obecnie znaleźć można wiele ofert pracy na stanowisku pomocy aptecznej. Ze względu na to, że są to osoby, czuwające nad prawidłowym przebiegiem procesu zakupu, przetwarzania czy w pewnym stopniu nawet wydawania leków (prawidłowe umieszczenie ich w witrynie czy w szafkach), oferty pracy można znaleźć zarówno w mniejszych, jak i w większych miejscowościach, bowiem pomoc apteczną zatrudnia dziś niemal każda apteka.

pomoc apteczna

Czy zawód pomocy aptecznej jest przyszłościowy?

Zawód pomocy aptecznej wydaje się być przyszłościowy, bowiem będzie funkcjonował tak długo, jak w naszym kraju działają apteki. Stąd też osoby z pewnym doświadczeniem zawodowym nie powinny mieć problemu ze znalezieniem pracy, czy to w większych, czy w mniejszych miejscowościachZ drugiej strony, należy mieć świadomość, że zawód pomocy aptecznej jest mało rozwojowy. Osoby bez odpowiedniego przygotowania, a więc wykształcenia, nie mogą awansować nawet na stanowisko technika farmacji. Najczęściej pracę jako pomoc apteczna podejmują osoby, które chcą się przygotować do zawodu farmaceuty i poznać specyfikę pracy w aptece. Niemniej jednak, jeśli chcemy stale się rozwijać, a do tego zwiększać swoje zarobki, konieczne jest podejmowanie kolejnych kroków, takich jak nauka w szkole policealnej na kierunku technik farmacji bądź studia wyższe w zakresie farmacji. Doświadczenie na stanowisku pomocy aptecznej nie daje też możliwości zatrudnienia na ważniejszych, odpowiedzialnych stanowiskach w hurtowniach leków czy laboratoriach.

Najczęściej zadawane pytania

Kto może otrzymać pracę na stanowisku pomocy aptecznej?

Zawód pomocy aptecznej nie został uregulowany prawnie, zatem pracę na tym stanowisku może podjąć niemal każdy. Najczęściej jednak pracodawcy wymagają posiadania wykształcenia średniego, umiejętności obsługi komputera czy wyrobienia książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych.

Ile zarabia pomoc apteczna?

Zarobki pomocy aptecznej są różne, w zależności od posiadanego doświadczenia zawodowego oraz stażu pracy w konkretnej aptece. Średnie wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 3500 zł brutto, jednak najczęściej na początku kariery pracownicy otrzymują nie więcej, niż najniższe wynagrodzenie krajowe.

Czy pomoc apteczna może pracować wyłącznie w aptece?

Osoby z doświadczeniem na stanowisku pomocy aptecznej mogą otrzymać pracę wszędzie tam, gdzie nie są wymagane specjalistyczne uprawnienia do pracy z lekami. Może ona wykonywać czynności pomocnicze w hurtowniach leków czy laboratoriach, choć zatrudnienie znajduje przede wszystkim w aptekach. 

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.