Zawody i ich potencjał

Pomoc apteczna - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

1 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

5 komentarzy
Pomoc apteczna - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
W aptece zatrudnieni są przede wszystkim farmaceuci oraz technicy farmacji, lecz coraz częściej można też spotkać tam pomoc apteczną. Wymagania, jakie musi spełniać osoba na tym stanowisku, nie są tak rygorystyczne, jak w przypadku osób zajmujących się produkcją i sprzedażą leków. Niemniej jednak rola pomocy aptecznej jest nieoceniona, jeśli chodzi o właściwe funkcjonowanie całej apteki.

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca na stanowisku pomoc apteczna,
 • ile zarabia pomoc apteczna,
 • jakie wymagania trzeba spełnić, aby otrzymać pracę,
 • czy praca w zawodzie pomocy aptecznej jest przyszłościowa?

Pomoc apteczna - na czym polega praca?

Praca na stanowisku pomocy aptecznej skupia się na wspieraniu farmaceutów i techników farmacji w ich codziennych obowiązkach. Zgodnie z prawem, osoba zatrudniona na stanowisku pomocy aptecznej nie jest samodzielnym pracownikiem, zatem nie może podejmować się produkcji czy sprzedaży leków. 

Do obowiązków pomocy aptecznej należy natomiast:

 • przyjmowanie dostaw i ich koordynowanie,
 • uzupełnianie i porządkowanie towaru w witrynach,
 • dbanie o asortyment w magazynie,
 • rozkładanie towaru,
 • metkowanie towaru,
 • sprawdzanie towaru pod kątem terminów ważności,
 • przygotowywanie i koordynowanie przesunięć aptecznych,
 • dbałość o czystość.

Video

Ile zarabia pomoc apteczna?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca pomoc apteczna
Dodana
Dodana

Magister Farmacji - Mikołów

Dr.Max Sp. z o. o.

 • Gdów
Dodana

Magister Farmacji - Gdów

Dr.Max Sp. z o. o.

 • Gdów
Dodana

Kierownik Apteki, Warszawa - Praga Północ

Dr.Max Sp. z o. o.

 • Warszawa
 • 11 800-13 000 zł / mc
Dodana

Zarobki na stanowisku pomocy aptecznej nie należą do najwyższych, co wynika głównie z faktu, iż tego rodzaju pracę mogą wykonywać osoby nieposiadające wykształcenia farmaceutycznego. W tabeli przedstawiono średnie wynagrodzenie pomocy aptecznej, jednak należy mieć na uwadze, że w dużej mierze zależy ono od doświadczenia zawodowego oraz stażu pracy w konkretnej aptece.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 010 zł 2 364 zł
ŚREDNIE 3 500 zł 2 702 zł
WYSOKIE 3 800 zł 2 894 zł

Czy do pracy na stanowisku pomocy aptecznej potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Na stanowisku pomocy aptecznej mogą aplikować osoby, które nie posiadają wykształcenia medycznego, czy w ogóle wykształcenia wyższego. Najczęściej pracodawcy wymagają ukończenia szkoły średniej, wyrobienia książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych oraz umiejętności obsługi komputera. Wymagania nie są więc duże, jednak jeśli kandydat chciałby lepiej przygotować się do podjęcia pracy, może uczęszczać na specjalistyczny kurs, który odbywa się zarówno stacjonarnie, jak i online. Szkolenia, jakie może odbyć pomoc apteczna, są przedstawione w poniższej tabeli.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE W zawodzie pomocy aptecznej wykształcenie nie jest wymagane, jednak pracodawcy bardzo dobrze patrzą na osoby, które ukończyły szkołę średnią zwiazaną z farmacją i pokrewnymi naukami. Bardzo przydatne jest ukończenie specjalistycznych kursów, które dają niezbędną wiedzę do pracy jako pomoc apteczna.

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku pomocy aptecznej?

Pracę na stanowisku pomocy aptecznej mogą podjąć osoby, które chciałyby wykonywać obowiązki zawodowe w miejscu, jakim jest apteka, lecz nie posiadają wykształcenia farmaceutycznego. Warto mieć na uwadze, że praca w aptece ma specyficzny charakter - wymaga odpowiedzialnego podejścia, skupienia i umiejętności logicznego myślenia. Należy mieć na uwadze, że nawet pomoc apteczna w pewnym stopniu odpowiada za zdrowie, a czasami i życie pacjentów.

Dlatego też kompetencje, jakie przydadzą się w pracy na stanowisku pomocy aptecznej, to między innymi:

 • dokładność,
 • sumienność,
 • komunikatywność,
 • punktualność,
 • rzetelność,
 • skrupulatność.
pomoc apteczna

Tymczasem wśród czynników zdrowotnych, predysponujących do pracy jako pomoc apteczna, wymienia się:

 • dobrą kondycję fizyczną - większość czasu pracy spędza się w pozycji stojącej,
 • dobry wzrok,
 • dobry słuch,
 • właściwą kondycję psychiczną, umożliwiającą pracę na odpowiedzialnym stanowisku.

Praca na stanowisku pomocy aptecznej wymaga też dyspozycyjności, bowiem często pracownicy wykonują swoje obowiązki w systemie zmianowym. W niektórych aptekach pracuje się nie tylko w dzień, lecz również w nocy, jednak kwestia warunków zatrudnienia zależy od konkretnego właściciela apteki.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie pomocy aptecznej?

Pracę jako pomoc apteczna można znaleźć właściwie w każdej aptece, dlatego też możliwości zatrudnienia są całkiem spore. W niewielkich aptekach zwykle na tym stanowisku zatrudniona jest jedna osoba, jednak w większych punktach zwykle przydają się dodatkowe ręce do pracy. Ponadto, pomoc apteczna może znaleźć pracę w hurtowniach medycznych, magazynach leków czy nawet w laboratoriach. Niemniej jednak najczęściej osoba z doświadczeniem zawodowym pracuje w różnego typu aptekach, także przyszpitalnych. Warto mieć na uwadze, że obecnie znaleźć można wiele ofert pracy na stanowisku pomocy aptecznej. Ze względu na to, że są to osoby, czuwające nad prawidłowym przebiegiem procesu zakupu, przetwarzania czy w pewnym stopniu nawet wydawania leków (prawidłowe umieszczenie ich w witrynie czy w szafkach), oferty pracy można znaleźć zarówno w mniejszych, jak i w większych miejscowościach, bowiem pomoc apteczną zatrudnia dziś niemal każda apteka.

pomoc apteczna

Czy zawód pomocy aptecznej jest przyszłościowy?

Zawód pomocy aptecznej wydaje się być przyszłościowy, bowiem będzie funkcjonował tak długo, jak w naszym kraju działają apteki. Stąd też osoby z pewnym doświadczeniem zawodowym nie powinny mieć problemu ze znalezieniem pracy, czy to w większych, czy w mniejszych miejscowościachZ drugiej strony, należy mieć świadomość, że zawód pomocy aptecznej jest mało rozwojowy. Osoby bez odpowiedniego przygotowania, a więc wykształcenia, nie mogą awansować nawet na stanowisko technika farmacji. Najczęściej pracę jako pomoc apteczna podejmują osoby, które chcą się przygotować do zawodu farmaceuty i poznać specyfikę pracy w aptece. Niemniej jednak, jeśli chcemy stale się rozwijać, a do tego zwiększać swoje zarobki, konieczne jest podejmowanie kolejnych kroków, takich jak nauka w szkole policealnej na kierunku technik farmacji bądź studia wyższe w zakresie farmacji. Doświadczenie na stanowisku pomocy aptecznej nie daje też możliwości zatrudnienia na ważniejszych, odpowiedzialnych stanowiskach w hurtowniach leków czy laboratoriach.

Podsumowanie:
 • Praca na stanowisku pomocy aptecznej polega na wspieraniu farmaceutów i techników farmacji w codziennych obowiązkach, jednak osoba zatrudniona nie jest samodzielnym pracownikiem.
 • Zarobki pomocy aptecznej są niższe niż w innych zawodach, ale nie wymaga się wykształcenia medycznego ani dodatkowych kursów, chociaż szkolenia są wysoce zalecane.
 • Praca na stanowisku pomocy aptecznej wymaga dyspozycyjności oraz skupienia, a znajomość specyfiki pracy w aptece jest pomocna, ale nie wymagana.
 • Zatrudnienie pomocy aptecznej jest możliwe w aptekach, hurtowniach medycznych, magazynach leków czy w laboratoriach, a oferty pracy można znaleźć zarówno w mniejszych, jak i większych miejscowościach.
 • Zawód pomocy aptecznej wydaje się być przyszłościowy, ale mało rozwojowy, co oznacza, że osoby bez wykształcenia farmaceutycznego nie mogą awansować.

Najczęściej zadawane pytania

Kto może otrzymać pracę na stanowisku pomocy aptecznej?

Zawód pomocy aptecznej nie został uregulowany prawnie, zatem pracę na tym stanowisku może podjąć niemal każdy. Najczęściej jednak pracodawcy wymagają posiadania wykształcenia średniego, umiejętności obsługi komputera czy wyrobienia książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych.

Ile zarabia pomoc apteczna?

Zarobki pomocy aptecznej są różne, w zależności od posiadanego doświadczenia zawodowego oraz stażu pracy w konkretnej aptece. Średnie wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 3500 zł brutto, jednak najczęściej na początku kariery pracownicy otrzymują nie więcej, niż najniższe wynagrodzenie krajowe.

Czy pomoc apteczna może pracować wyłącznie w aptece?

Osoby z doświadczeniem na stanowisku pomocy aptecznej mogą otrzymać pracę wszędzie tam, gdzie nie są wymagane specjalistyczne uprawnienia do pracy z lekami. Może ona wykonywać czynności pomocnicze w hurtowniach leków czy laboratoriach, choć zatrudnienie znajduje przede wszystkim w aptekach. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Hekla

Hekla

Jako pracodawca mam dobre doświadczenia z pracownikami na stanowiskach pomoc apteczna. Wymagania nie są wysokie, ale oczywiście szukam osób odpowiedzialnych i sumiennych w wykonywaniu swoich zadań. Warto też pamiętać, że ta praca wymaga sporej dyspozycyjności, bowiem często pracownicy pracują w systemie zmianowym.
Jola

Jola

Wygląda na to, że praca jako pomoc apteczna jest całkiem przyszłościowa. Można znaleźć zatrudnienie w różnego rodzaju placówkach medycznych, a zarobki są na całkiem przyzwoitym poziomie. Myślę, że to dobry wybór dla osób, które chcą zdobyć doświadczenie w pracy w aptece i poszerzyć swoje kwalifikacje.
Palin

Palin

Zastanawiam się, czy praca jako pomoc apteczna jest czymś dla mnie. Wymagania nie są wysokie, co na pewno jest plusem. Zarobki wydają się być średnie, ale na początek na pewno by wystarczyły. Myślę, że warto to rozważyć.
Konrad

Konrad

Praca jako pomoc apteczna jest całkiem niezła. Można w ten sposób zdobyć doświadczenie w pracy w aptece, a jednocześnie zarobić nieco pieniędzy. Trzeba tylko pamiętać, że wymaga to odpowiedzialnego podejścia i uważności w każdym działaniu.
Betty

Betty

Witam wszystkie pomoce apteczne. Mamy mnóstwo rzeczy do wykonania czasami jest tyle towaru do ogarnięcia aż brakuje siły. Zarobki takie sobie brak premii techniczki jak królowe mało mają do zrobienia a narzekania że ho ho. Mam nadzieje ze nadchodzący rok będzie bogatszy. Pozdrawiam dobrego roku życzę

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka