Zawody i ich potencjał

Mechanik maszyn rolniczych - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

24 czerwca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

3 komentarze
Mechanik maszyn rolniczych - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Uzyskanie tytułu mechanika maszyn rolniczych uprawnia do wykonywania przeglądów oraz przeprowadzania diagnostyki i napraw pojazdów i sprzętów wykorzystywanych w rolnictwie. Praca nie jest łatwa, ale może zapewnić całkiem dobre wynagrodzenie.

Czego dowiesz się z poniższego artykułu?

 • Na czym polega praca mechanika maszyn rolniczych?
 • Jakie cechy powinien mieć dobry mechanik zajmujący się maszynami rolniczymi?
 • Ile można zarobić na stanowisku mechanika maszyn rolniczych?
 • Jaką szkołę należy ukończyć, by zostać mechanikiem maszyn rolniczych?
 • Jak wygląda stanowisko pracy mechanika maszyn rolniczych?
 • Gdzie może pracować mechanik maszyn rolniczych?
 • Czy warto zostać mechanikiem maszyn rolniczych?

Mechanik maszyn rolniczych - na czym polega praca?

Mechanik maszyn rolniczych jest specjalistą, który wielu z nas kojarzy się z naprawą traktorów i oczywiście w trakcie wykonywania swoich obowiązków bardzo często się nimi zajmuje, ale przez jego warsztat przewijają się inne sprzęty wykorzystywane w rolnictwie takie jak przyczepy, siewniki, pługi, kultywatory czy kombajny. Mechanik maszyn rolniczych zajmuje się nie tylko samą naprawą, ale także przeglądami technicznymi pozwalającym ocenić sprawność danego urządzenia. Praca w tej branży wymaga sporego doświadczenia i umiejętności, ale bardzo ważne jest też wyspecjalizowanie się w konkretnym sprzęcie rolniczym, bo bardzo trudno jest być w tym przypadku specjalistą od wszystkiego.

Zakres obowiązków na stanowisku mechanika maszyn rolniczych:

 • przyjmowanie sprzętu rolniczego do warsztatu,
 • ocena stanu technicznego,
 • poszukiwanie przyczyny awarii,
 • wymiana uszkodzonych podzespołów,
 • sprawdzenie działania maszyny/sprzętu po naprawie,
 • wydanie sprzętu klientowi.

Video

Cechy dobrego mechanika maszyn rolniczych

Szukasz pracy?

Mechanik Utrzymania Ruchu

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.

 • Strumień
Dodana
Dodana

Elektryk-mechanik - Kostrzyn nad Odrą (AŚ)

Human & Hunter Sp. Z O.O.

 • Kostrzyn nad Odrą
 • 5 000-15 000 zł / mc
Dodana

Elektryk- Mechanik

Human & Hunter Sp. Z O.O.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Mechanik

Nicromet Sp.z o.o. Sp.k.

 • Oświęcim
Dodana

Dobry mechanik maszyn rolniczych musi być osobą dokładną, ale także posiadającą odpowiednie wykształcenie. Znalezienie przyczyny awarii wymaga często sporej wiedzy technicznej i odpowiedniego doświadczenie. Sama naprawa w zależności od sprzętu również może nie należeć do najłatwiejszych, a biorąc pod uwagę gabaryty maszyn rolniczych, mechanik zajmujący się takimi urządzeniami musi być sprawny fizyczny i silny. Oczywiście w trakcie napraw wykorzystywane są podnośniki i inny sprzęt pomagający przenosić ciężkie podzespoły maszyn rolniczych, ale ogólna sprawność fizyczna jest czymś, bez czego trudno wykonywać ten zawód. Bardzo ważne, by mechanik maszyn rolniczych był osobą staranną, dokładną i umiejącą samodzielnie podejmować trudne decyzje. Sprzęty wykorzystywane w rolnictwie narażane są na trudne warunki, dlatego naprawa powinna być przeprowadzona zgodnie z najwyższymi standardami. Błędy popełnione w trakcie prac mogą skutkować kolejnym unieruchomieniem maszyny, co dla rolnika oznacza ogromne straty finansowe.

mechanik maszyn rolniczych

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako mechanik maszyn rolniczych:

 • sprawność manualna,
 • dokładność,
 • umiejętność samodzielnej pracy,
 • precyzja,
 • umiejętność czytania schematów,
 • łatwość posługiwania się katalogami części zamiennych.

Ile zarabia mechanik maszyn rolniczych?

Mechanicy maszyn rolniczych są specjalistami sowicie wynagradzanymi przez swoich pracodawców. Co prawda zaraz po ukończeniu szkoły mogą liczyć na zarobki w okolicach 4 000 zł brutto, ale doświadczony specjalista w tej branży może zarobić nawet ponad 10 000 zł brutto. Ważne jest jednak zdobycie niezbędnej wiedzy i kilka lat przepracowanych na stanowisku pomocnika, które pozwolą nabyć wymaganego w tej branży doświadczenia. Sprawdź najważniejsze informacje o zarobkach mechanika maszyn rolniczych w poniższej tabeli.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO

ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 700 zł 2 830 zł
ŚREDNIE 4 400 zł 3 277 zł
WYSOKIE 6 100 zł 4 390 zł

Czy do pracy na stanowisku mechanika maszyn rolniczych potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Praca mechanika maszyn rolnikach wymaga nie tylko doświadczenia, ale także zdobycia wiedzy w szkole. Aby nabyć uprawnienia do wykonywania tego zawodu, konieczne jest ukończenie branżowej szkoły 1 stopnia na kierunku mechanika i operatora pojazdów i maszyn rolniczych. Szkoła taka pozwala nabyć umiejętności związane z użytkowaniem pojazdów, maszyn i narzędzi wykorzystywanych w branży rolnej. Po skończeniu takiej szkoły absolwent będzie mógł nie tylko pracować i naprawiać maszyny rolnicze, ale także prowadzić własne gospodarstwo rolne. Kończąc szkołę I stopnia, można uzyskać uprawnienia ROL.02, które pozwalają na uzyskanie tytułu mechanika i operatora pojazdów i maszyn rolniczych.

Najważniejsze informacje o szkoleniach dla mechaników maszyn rolniczych zebraliśmy w formie poniższej tabeli.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / KURSY KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Zawód mechanika maszyn rolniczych można uzyskać w szkole branżowej I stopnia. Wymagane jest posiadanie odpowiedniego prawa jazdy, a więc zdanie kat. B i T. 
PRZYDATNE - Innym sposobem na zostanie mechanikiem maszyn rolniczych jest ukończenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku mechanika maszyn rolniczych?

Miejscem pracy mechanika maszyn rolniczych jest warsztat, w którym przeprowadzana jest zarówno diagnostyka, jak i naprawy sprzętu wykorzystywanego w branży rolnej. Ze względu na gabaryty urządzeń rolniczych warsztat taki jest przeważnie dużą halą, w której do dyspozycji mechanika są profesjonalne podnośniki i kanał umożliwiający naprawy zawieszenia. Mechanik maszyn rolniczych najczęściej pracuje w pozycji stojącej, ale zdarzają się sytuacje, gdzie musi przeprowadzać serwis na leżąco. Praca nie jest łatwa, bo oprócz obciążeń kręgosłupa osoba na takim stanowisku narażona jest też na kontakt z wieloma chemikaliami stosowanymi w branży motoryzacyjnej.

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku mechanika maszyn rolniczych:

 • dobra sprawność fizyczna,
 • brak uczuleń i alergii,
 • dobra koordynacja ruchowa,
 • dobry wzrok.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie mechanika maszyn rolniczych?

Mechanik maszyn rolniczych może znaleźć zatrudnienie niemal wyłącznie w specjalistycznych warsztatach zajmujących się urządzeniami rolnymi. Pomimo że takich miejsce nie ma zbyt wiele, dobry specjalista bez trudu znajdzie dobrze płatną pracę i będzie mógł realizować swoją pasję. Bardzo ważną zaletą posiadania uprawnień do naprawy maszyn rolniczych jest możliwość serwisowania urządzeń we własnym gospodarstwie rolnym, z czego korzysta wiele osób mających taki fach w ręku.

mechanik maszyn rolniczych

Czy zawód mechanika maszyn rolniczych jest przyszłościowy?

Zawód mechanika maszyn rolniczych jest dobrze płatny, ale nie cieszy się ogromną popularnością, co sprawia, że znalezienie pracy w tym zawodzie nie jest przesadnie trudne. Biorąc pod uwagę ciągły rozwój branży rolnej i coraz większą jej automatyzację polegającą na wykorzystywaniu coraz nowszych sprzętów i maszyn, zawód mechanika maszyn rolniczych wydaje się być przyszłościowym i pozwalającym zarobić całkiem dobre pieniądze nawet zaraz po zakończeniu szkoły.

Podsumowanie:
  • Mechanik maszyn rolniczych zajmuje się naprawą oraz przeglądem technicznym urządzeń rolniczych, takich jak traktory, przyczepy, siewniki czy kombajny.
  • Dobry mechanik powinien posiadać nie tylko odpowiednie wykształcenie, lecz także cechy takie jak dokładność, umiejętność podejmowania trudnych decyzji oraz wysoką sprawność fizyczną.
  • Zarobki w tej branży są sowicie wynagradzane, przy minimalnych zarobkach ok. 3 700 zł brutto, a doświadczony specjalista może zarobić ponad 10 000 zł brutto.
  • Praca na stanowisku mechanika maszyn rolniczych wymaga ukończenia szkoły branżowej 1 stopnia na kierunku mechanika i operatora pojazdów i maszyn rolniczych.

Najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda codzienna praca mechanika maszyn rolniczych?

Praca mechanika maszyn rolniczych niewiele różni się od zadań, jakie wykonuje mechanik samochodowy. Polega na wykonywaniu przeglądów, diagnostyce i przeprowadzaniu napraw mających na celu wyeliminowanie usterek utrudniających działanie pojazdu lub maszyny rolniczej.

Czy warto zostać mechanikiem maszyn rolniczych?

Praca ta nie jest łatwa, ale może zapewnić bardzo dobre dochody. Ważne, by specjalista posiadał odpowiednie doświadczenie i umiejętności potrzebne do naprawy maszyn rolniczych, a znalezienie pracy w tej branży nie powinno stanowić trudności.

Jak dużo można zarobić na stanowisku mechanika maszyn rolniczych w Polsce?

Mechanik maszyn rolnych po skończeniu szkoły może liczyć na płacę, która nie przekracza 4 000 zł brutto, ale po okresie kilku lat zbierania doświadczenia zarobki bardzo szybko rosną i mogą sięgnąć nawet 10 000 zł na rękę. Dobry specjalista w tej branży nigdy nie będzie narzekał na zarobki.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

Inka

Inka

Nie byłam świadoma, że praca mechanika maszyn rolniczych jest tak wymagająca i satysfakcjonująca. Muszę zacząć zdobywać niezbędną wiedzę i szukać kursów, które pozwolą mi uzyskać niezbędne uprawnienia. Jestem przekonana, że to świetny zawód dla mnie.
niepełnosprawny A

niepełnosprawny A

Od dłuższego czasu poszukuję pracy i myślę, że praca mechanika maszyn rolniczych może być dla mnie idealna. Muszę jednak zdobyć wiedzę i uprawnienia, bo bez tego nie ma szans na dobre zarobki. Mam nadzieję, że uda mi się spełnić swoje marzenie i zacząć pracę w tej branży.
Martyna

Martyna

Praca mechanika maszyn rolniczych to bardzo wymagający fizycznie zawód, ale także pełen wyzwań i satysfakcji. Dobry mechanik musi być nie tylko dokładny, ale także posiadający odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. Warto jednak poświęcić czas na zdobycie umiejętności i nabyć wymagane uprawnienia, bo wynagrodzenie w tej branży jest bardzo atrakcyjne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka