!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Mechanik maszyn rolniczych - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

24 czerwca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

0 komentarzy

Mechanik maszyn rolniczych - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Uzyskanie tytułu mechanika maszyn rolniczych uprawnia do wykonywania przeglądów oraz przeprowadzania diagnostyki i napraw pojazdów i sprzętów wykorzystywanych w rolnictwie. Praca nie jest łatwa, ale może zapewnić całkiem dobre wynagrodzenie.

Czego dowiesz się z poniższego artykułu?

 • Na czym polega praca mechanika maszyn rolniczych?
 • Jakie cechy powinien mieć dobry mechanik zajmujący się maszynami rolniczymi?
 • Ile można zarobić na stanowisku mechanika maszyn rolniczych?
 • Jaką szkołę należy ukończyć, by zostać mechanikiem maszyn rolniczych?
 • Jak wygląda stanowisko pracy mechanika maszyn rolniczych?
 • Gdzie może pracować mechanik maszyn rolniczych?
 • Czy warto zostać mechanikiem maszyn rolniczych?

Mechanik maszyn rolniczych - na czym polega praca?

Mechanik maszyn rolniczych jest specjalistą, który wielu z nas kojarzy się z naprawą traktorów i oczywiście w trakcie wykonywania swoich obowiązków bardzo często się nimi zajmuje, ale przez jego warsztat przewijają się inne sprzęty wykorzystywane w rolnictwie takie jak przyczepy, siewniki, pługi, kultywatory czy kombajny. Mechanik maszyn rolniczych zajmuje się nie tylko samą naprawą, ale także przeglądami technicznymi pozwalającym ocenić sprawność danego urządzenia. Praca w tej branży wymaga sporego doświadczenia i umiejętności, ale bardzo ważne jest też wyspecjalizowanie się w konkretnym sprzęcie rolniczym, bo bardzo trudno jest być w tym przypadku specjalistą od wszystkiego.

Zakres obowiązków na stanowisku mechanika maszyn rolniczych:

 • przyjmowanie sprzętu rolniczego do warsztatu,
 • ocena stanu technicznego,
 • poszukiwanie przyczyny awarii,
 • wymiana uszkodzonych podzespołów,
 • sprawdzenie działania maszyny/sprzętu po naprawie,
 • wydanie sprzętu klientowi.

Video

Cechy dobrego mechanika maszyn rolniczych

Dobry mechanik maszyn rolniczych musi być osobą dokładną, ale także posiadającą odpowiednie wykształcenie. Znalezienie przyczyny awarii wymaga często sporej wiedzy technicznej i odpowiedniego doświadczenie. Sama naprawa w zależności od sprzętu również może nie należeć do najłatwiejszych, a biorąc pod uwagę gabaryty maszyn rolniczych, mechanik zajmujący się takimi urządzeniami musi być sprawny fizyczny i silny. Oczywiście w trakcie napraw wykorzystywane są podnośniki i inny sprzęt pomagający przenosić ciężkie podzespoły maszyn rolniczych, ale ogólna sprawność fizyczna jest czymś, bez czego trudno wykonywać ten zawód. Bardzo ważne, by mechanik maszyn rolniczych był osobą staranną, dokładną i umiejącą samodzielnie podejmować trudne decyzje. Sprzęty wykorzystywane w rolnictwie narażane są na trudne warunki, dlatego naprawa powinna być przeprowadzona zgodnie z najwyższymi standardami. Błędy popełnione w trakcie prac mogą skutkować kolejnym unieruchomieniem maszyny, co dla rolnika oznacza ogromne straty finansowe.

mechanik maszyn rolniczych

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako mechanik maszyn rolniczych:

 • sprawność manualna,
 • dokładność,
 • umiejętność samodzielnej pracy,
 • precyzja,
 • umiejętność czytania schematów,
 • łatwość posługiwania się katalogami części zamiennych.

Ile zarabia mechanik maszyn rolniczych?

Mechanicy maszyn rolniczych są specjalistami sowicie wynagradzanymi przez swoich pracodawców. Co prawda zaraz po ukończeniu szkoły mogą liczyć na zarobki w okolicach 4 000 zł brutto, ale doświadczony specjalista w tej branży może zarobić nawet ponad 10 000 zł brutto. Ważne jest jednak zdobycie niezbędnej wiedzy i kilka lat przepracowanych na stanowisku pomocnika, które pozwolą nabyć wymaganego w tej branży doświadczenia. Sprawdź najważniejsze informacje o zarobkach mechanika maszyn rolniczych w poniższej tabeli.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO

ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 700 zł 2 830 zł
ŚREDNIE 4 400 zł 3 277 zł
WYSOKIE 6 100 zł 4 390 zł

Czy do pracy na stanowisku mechanika maszyn rolniczych potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Praca mechanika maszyn rolnikach wymaga nie tylko doświadczenia, ale także zdobycia wiedzy w szkole. Aby nabyć uprawnienia do wykonywania tego zawodu, konieczne jest ukończenie branżowej szkoły 1 stopnia na kierunku mechanika i operatora pojazdów i maszyn rolniczych. Szkoła taka pozwala nabyć umiejętności związane z użytkowaniem pojazdów, maszyn i narzędzi wykorzystywanych w branży rolnej. Po skończeniu takiej szkoły absolwent będzie mógł nie tylko pracować i naprawiać maszyny rolnicze, ale także prowadzić własne gospodarstwo rolne. Kończąc szkołę I stopnia, można uzyskać uprawnienia ROL.02, które pozwalają na uzyskanie tytułu mechanika i operatora pojazdów i maszyn rolniczych.

Najważniejsze informacje o szkoleniach dla mechaników maszyn rolniczych zebraliśmy w formie poniższej tabeli.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / KURSY KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Zawód mechanika maszyn rolniczych można uzyskać w szkole branżowej I stopnia. Wymagane jest posiadanie odpowiedniego prawa jazdy, a więc zdanie kat. B i T. 
PRZYDATNE - Innym sposobem na zostanie mechanikiem maszyn rolniczych jest ukończenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku mechanika maszyn rolniczych?

Miejscem pracy mechanika maszyn rolniczych jest warsztat, w którym przeprowadzana jest zarówno diagnostyka, jak i naprawy sprzętu wykorzystywanego w branży rolnej. Ze względu na gabaryty urządzeń rolniczych warsztat taki jest przeważnie dużą halą, w której do dyspozycji mechanika są profesjonalne podnośniki i kanał umożliwiający naprawy zawieszenia. Mechanik maszyn rolniczych najczęściej pracuje w pozycji stojącej, ale zdarzają się sytuacje, gdzie musi przeprowadzać serwis na leżąco. Praca nie jest łatwa, bo oprócz obciążeń kręgosłupa osoba na takim stanowisku narażona jest też na kontakt z wieloma chemikaliami stosowanymi w branży motoryzacyjnej.

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku mechanika maszyn rolniczych:

 • dobra sprawność fizyczna,
 • brak uczuleń i alergii,
 • dobra koordynacja ruchowa,
 • dobry wzrok.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie mechanika maszyn rolniczych?

Mechanik maszyn rolniczych może znaleźć zatrudnienie niemal wyłącznie w specjalistycznych warsztatach zajmujących się urządzeniami rolnymi. Pomimo że takich miejsce nie ma zbyt wiele, dobry specjalista bez trudu znajdzie dobrze płatną pracę i będzie mógł realizować swoją pasję. Bardzo ważną zaletą posiadania uprawnień do naprawy maszyn rolniczych jest możliwość serwisowania urządzeń we własnym gospodarstwie rolnym, z czego korzysta wiele osób mających taki fach w ręku.

mechanik maszyn rolniczych

Czy zawód mechanika maszyn rolniczych jest przyszłościowy?

Zawód mechanika maszyn rolniczych jest dobrze płatny, ale nie cieszy się ogromną popularnością, co sprawia, że znalezienie pracy w tym zawodzie nie jest przesadnie trudne. Biorąc pod uwagę ciągły rozwój branży rolnej i coraz większą jej automatyzację polegającą na wykorzystywaniu coraz nowszych sprzętów i maszyn, zawód mechanika maszyn rolniczych wydaje się być przyszłościowym i pozwalającym zarobić całkiem dobre pieniądze nawet zaraz po zakończeniu szkoły.

Najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda codzienna praca mechanika maszyn rolniczych?

Praca mechanika maszyn rolniczych niewiele różni się od zadań, jakie wykonuje mechanik samochodowy. Polega na wykonywaniu przeglądów, diagnostyce i przeprowadzaniu napraw mających na celu wyeliminowanie usterek utrudniających działanie pojazdu lub maszyny rolniczej.

Czy warto zostać mechanikiem maszyn rolniczych?

Praca ta nie jest łatwa, ale może zapewnić bardzo dobre dochody. Ważne, by specjalista posiadał odpowiednie doświadczenie i umiejętności potrzebne do naprawy maszyn rolniczych, a znalezienie pracy w tej branży nie powinno stanowić trudności.

Jak dużo można zarobić na stanowisku mechanika maszyn rolniczych w Polsce?

Mechanik maszyn rolnych po skończeniu szkoły może liczyć na płacę, która nie przekracza 4 000 zł brutto, ale po okresie kilku lat zbierania doświadczenia zarobki bardzo szybko rosną i mogą sięgnąć nawet 10 000 zł na rękę. Dobry specjalista w tej branży nigdy nie będzie narzekał na zarobki.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.