Zawody i ich potencjał

Mechanik motocyklowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

20 maja 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

4 komentarze
Mechanik motocyklowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Praca mechanika motocyklowego nie jest najłatwiejsza, ale zapewnia dobre warunki płacowe i umożliwia zatrudnienie zarówno na etacie, jak i założenie własnego warsztatu. Zawód ten jest prawdziwą gratką dla miłośników coraz popularniejszych w naszym kraju jednośladów.

Czytając ten artykuł, dowiesz się:

 • Na czym polega praca mechanika motocyklowego?
 • Jakie kursy i szkolenia warto odbyć, by pogłębiać swoją wiedzę z zakresu mechaniki?
 • Czy mechanik motocyklowy pracuje w szkodliwych warunkach?
 • Jakie możliwości zatrudnienia ma osoba posiadająca specjalizację mechanika motocyklowego?
 • Czy warto zostać mechanikiem motocyklowym?

Mechanik motocyklowy - na czym polega praca?

Praca mechanika motocyklowego polega w dużym uproszczeniu na diagnozowaniu usterek i naprawie zepsutych komponentów. W praktyce jest jednak o wiele bardziej złożona, bo wymaga obsługiwania nowoczesnych programów diagnostycznych oraz umiejętności pozwalających na zastosowanie odpowiednich narzędzi, które pozwalają przeprowadzić szybką i skuteczną naprawę motocykla.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku mechanika motocyklowego?

 • Przygotowanie stanowiska pracy.
 • Przyjęcie motocykla do naprawy i sporządzenie protokołu przyjęcia.
 • Ustalenie przyczyn usterki.
 • Wymiana wadliwych podzespołów.
 • Sprawdzenie motocykla przed oddaniem go klientowi.

Ile zarabia mechanik motocyklowy?

Zarobki mechaników motocyklowych w dużej mierze zależą od miejsca zatrudnienia. Najlepsze warunki płacowe oferują autoryzowane serwisy obsługi popularnych marek, ale ilość wolnych miejsc pracy w takich zakładach jest mocno ograniczona. Średnie zarobki na stanowisku mechanika motocyklowego w 2021 roku wynosiły około 4800 zł brutto, ale bardzo dużo zależy od posiadanego doświadczenia i miejsca pracy. Warto jednak pamiętać, że dobry mechanik motocyklowy oprócz etatu może sporo dorobić, naprawiając pojazdy poza godzinami pracy w przydomowym warsztacie. Wielu fachowców z tej branży jest w stanie zarobić niemal 100% płacy etatowej, naprawiając motory po godzinach.

Zebraliśmy informacje na temat zarobków mechanika motocyklowego w tabeli poniżej:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 600 zł 2 766 zł
ŚREDNIE 4 900 zł 3 597 zł
WYSOKIE 6 400 zł 4 602 zł

Czy do pracy na stanowisku mechanika motocyklowego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Mechanik

Mechanik wózków widłowych

OTTO Special Staffing

 • Holandia
Dodana

Mechanik/monter przemysłowy

Epcido Sp. z o.o.

 • Czechy
Dodana
Dodana

Mechanik-monter maszyn i urządzeń

Fitness Club 24 Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Mechanik Utrzymania Ruchu

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.

 • Strumień
Dodana

Dobry mechanik motocyklowy wcale nie musi posiadać wyższego wykształcenia, chociaż bez wątpienia ukończenie uczelni na kierunku związanym z mechaniką zwiększa możliwość znalezienia naprawdę dobrze płatnej pracy. W tej branży kluczem wydają się szkolenia, które podnoszą kompetencję i pozwalają zapoznać się z budową nowoczesnych motorów, które wyposażane są w coraz bardziej zaawansowaną elektronikę.

Poniżej tabela dotycząca szkoleń dla mechaników motocyklowych:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Osoby, które chcą zostać mechanikiem motocyklowym mogą zacząć kształcić się na to stanowisko już na etapie wyboru szkoły ponadpodstawowej. Uprawnienia do wykonywania tego zawodu można zdobyć przez ukończenie szkoły średniej lub zawodowej na profilu mechanicznym. Nie jest to jednak wymóg konieczny do objęcia tego stanowiska. Dla osób, które planują zmienić wykonywany zawód, ale nie posiadają odpowiedniego wykształcenia, bardzo przydatne mogą być kursy kwalifikacyjne. Po ich ukończeniu można zdać egzamin i uzyskać odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku mechanika motocyklowego?

Praca mechanika motocyklowego to stały kontakt z chemikaliami. Wymiana olejów, smarowanie różnych podzespołów, czy nawet odkręcanie zapieczonych śrub wiążą się z koniecznością sięgnięcia po niebezpieczne dla zdrowia substancje. Ważne jest więc odpowiednie zabezpieczenie swojego ciała przed kontaktem z tymi środkami. Zastosowanie odzieży ochronnej, maski przeciwpyłowej czy specjalnych okularów uniemożliwiających dostanie się do oczu ciała obcego to absolutna podstawa, pozwalająca na bezpieczną pracę na stanowisku mechanika motocyklowego.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku mechanika motocyklowego?

 • Odpowiednia koordynacja wzrokowo-ruchowa.
 • Dobry słuch i węch.
 • Nienaganna sprawność manualna.
 • Brak poważnych uczuleń i problemów zdrowotnych.
mechanik motocyklowy

W jakich warunkach pracuje mechanik motocyklowy?

Mechanik motocyklowy pracuje przeważnie w zamkniętym warsztacie, który powinien być wyposażony w skuteczną wentylację mechaniczną zapobiegającą gromadzeniu się w pomieszczeniu spalin. Jest to o tyle ważne, że wszelkie testy na włączonym silniku wiążą się zadymieniem warsztatu, a spaliny mogą w skrajnym wypadku spowodować nawet zaczadzenie. Praca przy pojazdach mechanicznych takich jak motocykl bardzo często wiąże się z częstym schylaniem, a czasami długotrwałym przebywaniem w pozycji klęczącej. Może więc mocno obciążać kręgosłup i stawy kolanowe. Odpowiednia kultura pracy oraz regularne przerwy sprawiają, że można uniknąć dużego przemęczenia i zapewnić sobie przyjazne środowisko do wykonywania tego zawodu.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako mechanik motocyklowy?

 • Sprawność i siła fizyczna.
 • Umiejętność rozwiązywania problemów.
 • Współpraca w zespole.
 • Umiejętność czytania rysunków technicznych.
 • Znajomość katalogów części zamiennych.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie mechanika motocyklowego?

Posiadając umiejętności naprawy motorów, można szukać zatrudnienia w specjalistycznych warsztatach oraz autoryzowanych serwisach obsługi, ale spora część mechaników preferuje pracę na własny rachunek. Założenie działalności wiąże się co prawda ze sporymi wydatkami, bo wszystkie maszyny, podnośniki, klucze i elektronarzędzia kosztują dość dużo, ale dobrze wyposażenie warsztatu oraz odpowiednie doświadczenie pozwalające naprawiać motory na własną rękę gwarantując bardzo dobre zarobki. Posiadanie własnego warsztatu generuje spore początkowe koszty związane z reklamą, ale wraz ze zdobywaniem zaufanych klientów będzie można powoli z niej rezygnować, bo każdy pojazd mechaniczny siłą rzeczy lubi psuć się wielokrotnie, a klient zawsze wróci do dobrego warsztatu.

mechanik motocyklowy

Czy zawód mechanika motocyklowego jest przyszłościowy?

Biorąc pod uwagę coraz większą popularność jednośladów, można śmiało powiedzieć, że zawód mechanika motocyklowego jest bardzo przyszłościowy. W naszym kraju kupuje się głównie motory używane, a te bardzo często się psują, dlatego wiele osób szuka dobrych mechaników potrafiących przeprowadzić prosty serwis olejowy, ale też takich zajmujących się poważniejszymi usterkami. Doświadczony mechanik motocyklowy potrafiący przeprowadzić profesjonalny remont silnika czy skrzyni biegów zawsze znajdzie zatrudnienie, a płaca w tej branży nie należy do najniższych. Wydaje się więc, że najbliższe lata to bardzo dobry czas dla mechaników

Podsumowanie:
 • Praca mechanika motocyklowego polega na diagnozowaniu usterek i naprawie zepsutych komponentów.
 • Zarobki mechaników motocyklowych są uzależnione od miejsca zatrudnienia, ale średnie wynagrodzenie wynosi około 4800 zł brutto.
 • Nie jest wymagane wyższe wykształcenie, ale warto skorzystać z kursów i szkoleń z zakresu mechaniki motocyklowej.
 • Praca w zawodzie mechanic motocyklowego wymaga pracy z chemikaliami i w pozycjach obciążających, jednak odpowiednie zabezpieczenia i kultura pracy zapewniają bezpieczeństwo i komfort.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Fiola

Fiola

Jako właściciel serwisu moto, potwierdzam, że dobra praca i umiejętności wiele warte. Mam szczęście mieć w swoim zespole świetnych mechaników, którzy nie tylko naprawiają motocykle, ale także dbają o swoje bezpieczeństwo i higienę w trakcie pracy.
MIKI

MIKI

Zastanawiałam się już wcześniej nad zostaniem mechanikiem motocyklowym. Właśnie zacznę myśleć o kursach, żeby podnieść swoje kwalifikacje i zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy. Dzięki za poradnik!
Oli456

Oli456

Ciekawe, że do tej pracy nie trzeba studiów ani specjalistycznej szkoły. Może warto nauczyć się fachu i próbować szczęścia? Mam tylko nadzieję, że uda mi się znaleźć pracę w branży, skoro wolnych miejsc pracy jest niewiele.
Chucpa

Chucpa

Jako pracownik warsztatu moto mogę powiedzieć, że praca jako mechanik motocyklowy może być całkiem przyjemna, pod warunkiem, że ktoś lubi przesiadywać przy dwóch kółkach. Oczywiście trzeba uważać na chemikalia, ale z odpowiednią odzieżą ochronną to nie stanowi problemu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka