Koronawirus i tarcza antykryzysowa

Przerwa w szukaniu pracy? Rekrutacje zdalne trwają, nie przegap swojej szansy!

7 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

8 komentarzy
Przerwa w szukaniu pracy? Rekrutacje zdalne trwają, nie przegap swojej szansy!
W obliczu pandemii zwalniamy tempo w codziennej aktywności, bo zmuszają nas do tego okoliczności. Jednocześnie wielu z nas staje przed problemem znalezienia nowej pracy wskutek planowanych lub już realizowanych zwolnień w firmach. Chcesz być zatrudniony, zanim na rynku znajdą się setki kolejnych bezrobotnych? Nie bój się rekrutacji zdalnej – nasz poradnik pomoże Ci dobrze się zaprezentować.

To prawda, że wiele firm zawiesiło działania ze względu na skutki ograniczeń przeciw rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jednak wszędzie tam, gdzie nadal możliwe jest wykonywanie obowiązków, pracuje się nadal, często zdalnie. A rekrutację jak najbardziej można przeprowadzić na odległość, nawet jeśli nie od razu pracownik będzie mógł pójść do pracy.

Specjaliści ds. HR zauważają już, że część firm zaprzestała przyjmowania nowych pracowników, bo sytuacja skłania raczej do zmniejszania kadr i restrukturyzacji. Jednocześnie istnieje też szereg przedsiębiorstw, w których brakuje rąk do pracy i potrzebują ich na już. Wszelkie obowiązujące zakazy nie oznaczają, że masz zrezygnować z ubiegania się o pracę. Wysyłaj CV, kontaktuj się z rekruterami i nie bój się uczestniczyć w rekrutacji zdalnie, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

Przedstawiamy 7 wskazówek, jak robić to skutecznie – ten poradnik możesz pobrać za darmo w pliku PDF i wrócić do niego, kiedy zechcesz!

Ściągnij za darmo poradnik o tym, jak przygotowywać się do rekrutacji zdalnych.

Sprawdź CV

Teraz rekruterzy mogą jeszcze baczniej przyglądać się dokumentom aplikacyjnym, zwłaszcza jeśli dysponują większą ilością czasu. Warto uważnie przejrzeć swoje CV, poszukać błędów i poprawić sekcje, w których przydałoby się uzupełnić informacje. Właśnie straciłeś pracę, a ostatni raz wysyłałeś aplikację dawno temu? Stwórz dokument od zera w kilkanaście minut dzięki darmowemu kreatorowi CV.

Uruchom social media

To idealny moment na to, by założyć lub zaktualizować konta na platformach społecznościowych, zwłaszcza tych przydatnych przy szukaniu pracy: LinkedIn, Goldenline, Facebook. Według aktualnego prawa RODO pracodawca wprawdzie nie może prześledzić Twoich profili w social mediach, jeśli nie podałeś namiarów dobrowolnie w swojej aplikacji.

Jednak po pierwsze, z niektórych platform nie dowiesz się, czy faktycznie ktoś odwiedzał Twój profil, a po drugie, to szansa na dodatkowe punkty. Kandydat, który udostępnia do wglądu swoje social media, odpowiednio prowadzone, budujące dobre wrażenie, z pewnością będzie miał większe szanse w rekrutacjach – zwłaszcza tam, gdzie personal branding jest potrzebny i ceniony.

Błędy kandydatów w social mediach - infografika

Bądź dokładny

Staraj się zdobyć przynajmniej podstawowe informacje o firmie, do której aplikujesz. Zanim jeszcze prześlesz dokumenty, wyszukaj stronę firmy i zobacz, czym się zajmuje, jeśli nie jest to opisane w ofercie. Stwórz listę pracodawców, do których przesłałeś zgłoszenia, wraz z nazwami stanowisk. Pilnuj terminów i nie wysyłaj dokumentów, o które zostałeś poproszony, na ostatnią chwilę. W przypadku zadań rekrutacyjnych do wysłania w mailu warto zwrócić się z prośbą o potwierdzenie ich otrzymania w wiadomości.

Dostępność

W pierwszej kolejności możesz się spodziewać rozmowy telefonicznej, ale może być i tak, że rekruter skontaktuje się z Tobą mailowo i od razu zaproponuje wideorozmowę. W obu przypadkach pamiętaj o czujności: nie wyłączaj/wyciszaj telefonu, by nie przegapić ważnego połączenia, sprawdzaj regularnie skrzynkę mailową, a gdy umawiasz się na rozmowę, zastanów się dobrze i wybierz taki termin oraz godziny, byś na pewno w spokoju mógł ją przeprowadzić.

Wskazówka!
Przebywając w domu, trzymaj listę ogłoszeń, na które aplikowałeś, a także dodatkowe notatki, zawsze pod ręką. Gdy zadzwoni rekruter z danej firmy, a Ty nie będziesz w stanie przypomnieć sobie, jakiego stanowiska dotyczyło ogłoszenie, szybko sprawdzisz to w zapiskach.

Rozmowa z rekruterem

Oprócz standardowego, merytorycznego przygotowania do pytań, zadbaj o kwestie techniczne. Przed rozmową upewnij się, że masz połączenie z internetem, a aplikacja, której będziesz używać, działa. Uprzątnij otoczenie i ubierz się schludnie. Pamiętaj, że taka rozmowa kwalifikacyjna, choć prowadzona na odległość, tak samo jak standardowa prawdopodobnie zadecyduje o Twoim zatrudnieniu, więc należy ją potraktować równie poważnie.

Miej też na uwadze, że większość platform do komunikacji z wideo wymaga rejestracji. Nick Twojego konta użytkownika będzie widoczny dla rozmówcy – login w narzędziu nie powinien brzmieć infantylnie lub wulgarnie. Ta sama zasada dotyczy adresu mailowego podawanego do kontaktu w CV.

Wskazówka!
Podczas rozmowy online patrz w kamerę. Oczywiście, Twój rozmówca będzie widoczny niżej, na ekranie w oknie rozmowy, ale odpowiadając na pytania, warto częściej patrzeć na „oko” kamery, niż w postać rekrutera. To stworzy wrażenie kontaktu wzrokowego.

Uczciwość

Mniej bezpośrednia forma kontaktu nie zwalnia z rzetelnego informowania rekrutera o Twojej sytuacji zawodowej. Przebywasz na wypowiedzeniu, zwolnieniu, jesteś w ścisłej kwarantannie? Takie informacje mają kluczowe znaczenie, by pracodawca wiedział, kiedy możesz przyjść do pracy. Podawanie fałszywych może się skończyć dla Ciebie w najlepszym razie przesunięciem podpisania umowy, a w najgorszym – wycofaniem oferty pracy.

Przede wszystkim: spokój

Okoliczności sprzyjają poczuciu wzmożonego stresu. Nie daj się i bądź dobrej myśli. Skup się na skuteczności i wybieraniu najlepszych ofert oraz pamiętaj, że za kilka miesięcy znalezienie pracy może być jeszcze trudniejsze. Wykaż się odwagą i cierpliwością, a zobaczysz, że znalezienie zatrudnienia, mimo utrudnień, jest możliwe. Zapisz na dysku nasz poradnik i wracaj do niego, jeśli tylko będziesz potrzebował inspiracji i motywacji. Powodzenia!

Ściągnij za darmo poradnik o tym, jak przygotowywać się do rekrutacji zdalnych.

Podsumowanie:
  • W obecnej sytuacji niektóre firmy rezygnują z zatrudniania nowych pracowników, ale wiele przedsiębiorstw wciąż potrzebuje kandydatów.
  • Rekrutacja odbywa się teraz często zdalnie, więc ważne jest uważne przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej.
  • Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dokładność wysyłanych dokumentów, później zaś przygotować się na rozmowę technicznie i merytorycznie, uczciwie informując rekrutera o swojej sytuacji zawodowej.
  • Należy także zadbać o obecność w sieci, szczególnie na platformach służących do poszukiwania pracy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

Ona

Ona

Dobrze, że przypomnieliście o listach pracodawców, do których przesłaliśmy swoje aplikacje. Zupełnie o tym nie pomyślałam, a to może mieć duże znaczenie w dalszym etapie rekrutacji. Dzięki!
henio12

henio12

Dzięki za rady! Jeszcze trochę popracuję nad moim CV, a potem wyślę zgłoszenia. Mam nadzieję, że ta sytuacja z pracą szybko się poprawi.
Jadzia

Jadzia

Sama obserwuję, jak trudno jest znaleźć odpowiednich pracowników. Dlatego zachęcam do wyszukiwania firm, które poszukują rąk do pracy, bo w niektórych branżach istnieje naprawdę duża potrzeba zatrudnienia.
Tomek

Tomek

Dokładność to podstawa, dobrze że tekst porusza ten temat. Nigdy nie wiadomo, kiedy akurat nasze zgłoszenie będzie brało udział w rekrutacji i warto zadbać o dobre wrażenie już na wstępie.
Sanchez

Sanchez

Dzięki za poradnik! Muszę przyznać, że trochę się boję rozmów kwalifikacyjnych przeprowadzanych na odległość, ale postaram się być dobrze przygotowana. Liczę na to, że uda mi się znaleźć pracę!
Agata

Agata

Korzystałam z kreatora CV i naprawdę w kilka minut udało mi się stworzyć dokument. Teraz już czekam na rozmowę z rekruterem, mam nadzieję, że uda mi się znaleźć pracę!
Marianna

Marianna

Dobra rada z tymi social media. Warto pokazać rekruterom, że potrafimy umiejętnie założyć i prowadzić profil na LinkedIn czy Goldenline. To może wyróżnić nas na tle innych kandydatów.
Aldona

Aldona

Trzeba zawsze mieć rękę na pulsie by potem nie żałować straconej szansy. To się tyczy wielu spraw zawodowych ale ie tylko. Sporo informacji może przelecieć bokiem.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.