Spis treści
To prawda, że wiele firm zawiesiło działania ze względu na skutki ograniczeń przeciw rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jednak wszędzie tam, gdzie nadal możliwe jest wykonywanie obowiązków, pracuje się nadal, często zdalnie. A rekrutację jak najbardziej można przeprowadzić na odległość, nawet jeśli nie od razu pracownik będzie mógł pójść do pracy.
Specjaliści ds. HR zauważają już, że część firm zaprzestała przyjmowania nowych pracowników, bo sytuacja skłania raczej do zmniejszania kadr i restrukturyzacji. Jednocześnie istnieje też szereg przedsiębiorstw, w których brakuje rąk do pracy i potrzebują ich na już. Wszelkie obowiązujące zakazy nie oznaczają, że masz zrezygnować z ubiegania się o pracę. Wysyłaj CV, kontaktuj się z rekruterami i nie bój się uczestniczyć w rekrutacji zdalnie, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.
Przedstawiamy 7 wskazówek, jak robić to skutecznie – ten poradnik możesz pobrać za darmo w pliku PDF i wrócić do niego, kiedy zechcesz!
Sprawdź CV
Teraz rekruterzy mogą jeszcze baczniej przyglądać się dokumentom aplikacyjnym, zwłaszcza jeśli dysponują większą ilością czasu. Warto uważnie przejrzeć swoje CV, poszukać błędów i poprawić sekcje, w których przydałoby się uzupełnić informacje. Właśnie straciłeś pracę, a ostatni raz wysyłałeś aplikację dawno temu? Stwórz dokument od zera w kilkanaście minut dzięki darmowemu kreatorowi CV.
Uruchom social media
To idealny moment na to, by założyć lub zaktualizować konta na platformach społecznościowych, zwłaszcza tych przydatnych przy szukaniu pracy: LinkedIn, Goldenline, Facebook. Według aktualnego prawa RODO pracodawca wprawdzie nie może prześledzić Twoich profili w social mediach, jeśli nie podałeś namiarów dobrowolnie w swojej aplikacji.
Jednak po pierwsze, z niektórych platform nie dowiesz się, czy faktycznie ktoś odwiedzał Twój profil, a po drugie, to szansa na dodatkowe punkty. Kandydat, który udostępnia do wglądu swoje social media, odpowiednio prowadzone, budujące dobre wrażenie, z pewnością będzie miał większe szanse w rekrutacjach – zwłaszcza tam, gdzie personal branding jest potrzebny i ceniony.
Bądź dokładny
Staraj się zdobyć przynajmniej podstawowe informacje o firmie, do której aplikujesz. Zanim jeszcze prześlesz dokumenty, wyszukaj stronę firmy i zobacz, czym się zajmuje, jeśli nie jest to opisane w ofercie. Stwórz listę pracodawców, do których przesłałeś zgłoszenia, wraz z nazwami stanowisk. Pilnuj terminów i nie wysyłaj dokumentów, o które zostałeś poproszony, na ostatnią chwilę. W przypadku zadań rekrutacyjnych do wysłania w mailu warto zwrócić się z prośbą o potwierdzenie ich otrzymania w wiadomości.
Dostępność
W pierwszej kolejności możesz się spodziewać rozmowy telefonicznej, ale może być i tak, że rekruter skontaktuje się z Tobą mailowo i od razu zaproponuje wideorozmowę. W obu przypadkach pamiętaj o czujności: nie wyłączaj/wyciszaj telefonu, by nie przegapić ważnego połączenia, sprawdzaj regularnie skrzynkę mailową, a gdy umawiasz się na rozmowę, zastanów się dobrze i wybierz taki termin oraz godziny, byś na pewno w spokoju mógł ją przeprowadzić.
Rozmowa z rekruterem
Oprócz standardowego, merytorycznego przygotowania do pytań, zadbaj o kwestie techniczne. Przed rozmową upewnij się, że masz połączenie z internetem, a aplikacja, której będziesz używać, działa. Uprzątnij otoczenie i ubierz się schludnie. Pamiętaj, że taka rozmowa kwalifikacyjna, choć prowadzona na odległość, tak samo jak standardowa prawdopodobnie zadecyduje o Twoim zatrudnieniu, więc należy ją potraktować równie poważnie.
Miej też na uwadze, że większość platform do komunikacji z wideo wymaga rejestracji. Nick Twojego konta użytkownika będzie widoczny dla rozmówcy – login w narzędziu nie powinien brzmieć infantylnie lub wulgarnie. Ta sama zasada dotyczy adresu mailowego podawanego do kontaktu w CV.
Uczciwość
Mniej bezpośrednia forma kontaktu nie zwalnia z rzetelnego informowania rekrutera o Twojej sytuacji zawodowej. Przebywasz na wypowiedzeniu, zwolnieniu, jesteś w ścisłej kwarantannie? Takie informacje mają kluczowe znaczenie, by pracodawca wiedział, kiedy możesz przyjść do pracy. Podawanie fałszywych może się skończyć dla Ciebie w najlepszym razie przesunięciem podpisania umowy, a w najgorszym – wycofaniem oferty pracy.
Przede wszystkim: spokój
Okoliczności sprzyjają poczuciu wzmożonego stresu. Nie daj się i bądź dobrej myśli. Skup się na skuteczności i wybieraniu najlepszych ofert oraz pamiętaj, że za kilka miesięcy znalezienie pracy może być jeszcze trudniejsze. Wykaż się odwagą i cierpliwością, a zobaczysz, że znalezienie zatrudnienia, mimo utrudnień, jest możliwe. Zapisz na dysku nasz poradnik i wracaj do niego, jeśli tylko będziesz potrzebował inspiracji i motywacji. Powodzenia!