Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Turcji?

18 kwietnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

5 komentarzy
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Turcji?
Wyjazd do pracy w obcym państwie, jak Turcja niesie za sobą wiele obowiązków i wyzwań. Między innymi należy się dobrze odnaleźć w lokalnej kulturze danego kraju. Dotyczy to między innymi poznania lokalnych zwyczajów oraz świąt. Znajomość kalendarza świątecznego jest szczególnie ważna dla osób pracujących.

Święta narodowe, które są dniami wolnymi od pracy to nie tylko okazja do nadprogramowego odpoczynku. Umiejętne planowanie urlopu z uwzględnieniem dni świątecznych pozwoli na zapewnienie sobie jeszcze dłuższego czasu wolnego. Ten można przeznaczyć choćby na odwiedziny bliskich w ojczyźnie.

Każde państwo obchodzi swoje unikatowe święta. Najczęściej mają one swoje korzenie w religii i historii kraju. Nie inaczej jest w Turcji, gdzie obchodzi się między innymi najważniejsze święta islamskie. Przyjrzyjmy się bliżej tureckiemu kalendarzowi świątecznemu.

Jakie święta w Turcji są dniami wolnymi od pracy?

Tureckie władze w 2020 roku ustanowiły dziewięć świąt narodowych. Dwa z nich to święta islamskie, które rozciągają się na kilka dni każde. Polacy w Turcji mogą na początku mieć problem z przyswojeniem tureckiego kalendarza świątecznego, ponieważ zaledwie dwa dni wolne mają swoje odpowiedniki nad Wisłą. Przyjrzyjmy się w szczegółach terminarzowi tureckich świąt.

1 stycznia 2023 - Nowy Rok (Yılbaşı) - tego święta chyba nie trzeba przedstawiać. Turcy również bardzo hucznie świętują nadejście nowego roku i 1 stycznia mają czas na odpoczynek.

Video

Szukasz pracy?
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Niemcy
Dodana

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Kędzierzyn-Koźle
 • 5 200-6 200 zł / mc
Dodana

Sortowanie paczek** Czechowice-Dziedzice ** Tygodniówki

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Czechowice-Dziedzice
 • 28-30 zł / h
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

23 kwietnia 2023 - Dzień Niepodległości i Dzień Dziecka (Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı) - święto narodowe upamiętniające pierwsze obrady Tureckiego Zgromadzenia Narodowego w Ankarze z 1920 roku.

1 maja 2023 - Święto Pracy - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu miejscach świata. Jest to okazja do oddania hołdu ludziom pracy oraz klasie robotniczej i ich wpływowi na wygląd współczesnego społeczeństwa.

19 maja 2023 - Dzień Pamięci Atatürk oraz Dzień Młodzieży i Sportu (Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı) - święto upamiętniające jednego z najważniejszych Turków. Mustafa Kemal Ataturk był jednym z założycieli Republiki Turcji i jako pierwszy objął prezydenturę młodego państwa.

21 kwietnia 2023 - Koniec Ramadanu (Ramazan Bayramı, Şeker Bayramı) - bardzo ważne święto muzułmańskie kończące Ramadan, czyli miesiąc ścisłego postu.

Video

15 lipca 2023 - Dzień Demokracji i Jedności Narodowej - najmłodsze święto w kalendarzu. Upamiętnia ono nieudany zamach stanu z 2016 roku. Wydarzenia te wprowadziły poważne zmiany w systemie politycznym kraju, zmieniając jego ustrój z parlamentarnego w prezydencki.

31 lipca - 3 sierpnia 2023 - Święto Ofiarowania (Kurban Bayramı) - kolejne bardzo ważne święto muzułmańskie, w które każdy powinien złożyć ofiarę ze zwierzęcia i podzielić je na trzy części. Jedną oddać potrzebującym, jedną rozdać najbliższym, a ostatnią spożyć w gronie rodzinnym.

30 sierpnia 2023 - Dzień Zwycięstwa (Zafer Bayramı) - jedno z najważniejszych świąt narodowych w Turcji upamiętniające zwycięstwo armii Ataturka nad siłami greckimi w Bitwie o Dumlupinar. Bitwa rozegrała się 30 sierpnia 1922 roku i okazała się zwieńczeniem walki o niepodległość.

29 października 2023 - Dzień Republiki (Cumhuriyet Bayramı) - święto narodowe upamiętniające proklamowanie Republiki Turcji w 1923 roku.

Video

Jak widać, kalendarz świąteczny Turcji znacząco różni się od Polskiego. Zarówno święta świeckie, jak i religijne w większości nie odpowiadają naszemu terminarzowi. W efekcie chcąc najważniejsze święta polskie spędzić z bliskimi w ojczyźnie, konieczne będzie zużycie dni urlopu.

Wakacje i ferie szkolne w Turcji

Planując urlopy, warto brać pod uwagę święta narodowe, ale przy wyjeździe za granicę wraz z dziećmi ważne będzie także uwzględnienie przerw w nauce. Większość rodziców planuje swoje urlopy w taki sposób, aby zapewnić zajęcie swoim pociechom.

Rok szkolny w Turcji ma podobny przebieg, jak w Polsce. W 2022 roku uczniowie zaczęli naukę od dnia 12 września i zakończą ją 18 czerwca 2023 roku.

Nie licząc świąt narodowych, uczniowie tureccy będą mieli trzy okazje do odpoczynku od szkoły:

 • Przerwa w pierwszym semestrze — od 14 do 18 listopada 2022
 • Przerwa zimowa/karnawałowa — od 23 stycznia do 3 lutego 2023
 • Przerwa w drugim semestrze — od 17 do 20 kwietnia 2023

Tegoroczne wakacje mają potrwać do 8 września 2023 roku. Jak widać, w przypadku kalendarza szkolnego nie powinno być problemów z zapamiętaniem dni wolnych. W kolejnych latach przerwy w nauce powinny przypadać na podobne okresy.

Czy praca w tureckie święta jest lepiej płatna?

Zgodnie z tureckim kodeksem pracy święta narodowe są dniami wolnymi od pracy i wszystkim należy się płatny odpoczynek. Oznacza to, że każdemu pracownikowi należy się płatny dzień wolnego. Święto nie jest podstawą do uszczuplenia wynagrodzenia.

W niektórych zawodach oraz w pewnych przypadkach praca w święto może być konieczna. Takie sytuacje dają pracownikom prawo do otrzymania bonusowego wynagrodzenia za świadczenie pracy. Wysokość stawek za dni świąteczne powinna zostać uzgodniona z pracodawcą na etapie podpisywania umowy.

Kalendarz świąteczny w Turcji może przysparzać Polakom problemy. Szczególnie jeżeli planują odwiedzać bliskich w ojczyźnie podczas najważniejszych polskich świąt. Warto pamiętać, aby podczas rekrutacji uzgodnić z pracodawcą stawki za ustawowe dni wolne od pracy. W przeciwnym razie rekompensata za pracę w święto może nie być zbyt zadowalająca.

Podsumowanie:
 • Turecki kalendarz świąteczny obfituje w wiele ważnych dla kraju świąt narodowych oraz religijnych
 • Są to dni wolne od pracy, a w przypadku pracy w święto, pracownicy mają prawo do bonusowego wynagrodzenia
 • Kalendarz szkolny w Turcji podobny jest do polskiego, a dni wolne od nauki przypadać będą na podobne okresy
 • Polacy mając problem z przyswojeniem sobie tureckiego kalendarza świątecznego, powinni pamiętać o wcześniejszym uzgodnieniu wynagrodzenia za dni wolne od pracy z pracodawcą

To może Cię również zainteresować

Praca Turcja

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Zdzisław

Zdzisław

Jako pracodawca staram się zapewnić moim pracownikom możliwość spędzenia czasu z rodziną w czasie tureckich świąt narodowych. Wiem, jak ważne jest dla nich udział w rodzinnych tradycjach i staram się to uszanować. W zamian oczekuję od mojego zespołu zaangażowania i solidnej pracy po świętach.
Gośka

Gośka

Warto pamiętać, że praca w święta nie jest konieczna i każdy pracownik ma prawo do wolnego dnia. Dla mnie, osoby poszukującej pracy, to ważne, ponieważ nie chciałbym naruszać swoich praw i pracować lepiej w czasie świąt.
Hania

Hania

Zastanawiam się, czy w czasie tureckich świąt narodowych wiele firm podejmuje decyzję o zatrudnieniu dodatkowych pracowników tymczasowych. Byłoby to dla mnie szansa na zdobycie kilku dni pracy i dodatkowych zarobków.
Piotrek

Piotrek

Cieszę się, że kalendarz świąteczny w Turcji przewiduje wiele dni wolnych od pracy. To pozwala mi na spędzenie czasu z rodziną i odpoczynek. Nie wyobrażam sobie pracy w święta, ale wiedząc, że będę wynagrodzony za to dodatkowo, na pewno byłoby to bardziej znośne.
Darek

Darek

Każdy w każdym miejscu liczy na urlop i wykorzystanie go w związku z wolnymi dniami w Turcji ma znaczenie. W końcu nie wszędzie jest takie Boże Ciało, Wszędzie jest inaczej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.