Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Turcji?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Turcji?
Wyjazd do pracy w obcym państwie, jak Turcja niesie za sobą wiele obowiązków i wyzwań. Między innymi należy się dobrze odnaleźć w lokalnej kulturze danego kraju. Dotyczy to między innymi poznania lokalnych zwyczajów oraz świąt. Znajomość kalendarza świątecznego jest szczególnie ważna dla osób pracujących.

Święta narodowe będące dniami wolnymi od pracy to nie tylko okazja do nadprogramowego odpoczynku. Umiejętne planowanie urlopu z uwzględnieniem dni świątecznych pozwoli na zapewnienie sobie jeszcze dłuższego czasu wolnego. Ten można przeznaczyć choćby na odwiedziny bliskich w ojczyźnie.

Każde państwo obchodzi swoje unikatowe święta. Najczęściej mają one swoje korzenie w religii i historii kraju. Nie inaczej jest w Turcji, gdzie obchodzi się między innymi najważniejsze święta islamskie. Przyjrzyjmy się bliżej tureckiemu kalendarzowi świątecznemu.

Jakie święta w Turcji są dniami wolnymi od pracy?

Tureckie władze w 2020 roku ustanowiły dziewięć świąt narodowych. Dwa z nich to święta islamskie, które rozciągają się na kilka dni każde. Polacy w Turcji mogą na początku mieć problem z przyswojeniem tureckiego kalendarza świątecznego, ponieważ zaledwie dwa dni wolne mają swoje odpowiedniki nad Wisłą. Przyjrzyjmy się w szczegółach terminarzowi tureckich świąt.

1 stycznia 2020 - Nowy Rok (Yılbaşı) - tego święta chyba nie trzeba przedstawiać. Turcy również bardzo hucznie świętują nadejście nowego roku i 1 stycznia mają czas na odpoczynek.

23 kwietnia 2020 - Dzień Niepodległości i Dzień Dziecka (Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı) - święto narodowe upamiętniające pierwsze obrady Tureckiego Zgromadzenia Narodowego w Ankarze z 1920 roku.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Turcja

1 maja 2020 - Święto Pracy - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu miejscach świata. Jest to okazja do oddania hołdu ludziom pracy oraz klasie robotniczej i ich wpływowi na wygląd współczesnego społeczeństwa.

19 maja 2020 - Dzień Pamięci Atatürk oraz Dzień Młodzieży i Sportu (Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı) - święto upamiętniające jednego z najważniejszych Turków. Mustafa Kemal Ataturk był jednym z założycieli Republiki Turcji i jako pierwszy objął prezydenturę młodego państwa.

24-26 maja 2020 - Koniec Ramadanu (Ramazan Bayramı, Şeker Bayramı) - bardzo ważne święto muzułmańskie kończące Ramadan, czyli miesiąc ścisłego postu.

15 lipca 2020 - Dzień Demokracji i Jedności Narodowej - najmłodsze święto w kalendarzu. Upamiętnia ono nieudany zamach stanu z 2016 roku. Wydarzenia te wprowadziły poważne zmiany w systemie politycznym kraju, zmieniając jego ustrój z parlamentarnego w prezydencki.

31 lipca - 3 sierpnia 2020 - Święto Ofiarowania (Kurban Bayramı) - kolejne bardzo ważne święto muzułmańskie, w które każdy powinien złożyć ofiarę ze zwierzęcia i podzielić je na trzy części. Jedną oddać potrzebującym, jedną rozdać najbliższym, a ostatnią spożyć w gronie rodzinnym.

30 sierpnia 2020 - Dzień Zwycięstwa (Zafer Bayramı) - jedno z najważniejszych świąt narodowych w Turcji upamiętniające zwycięstwo armii Ataturka nad siłami greckimi w Bitwie o Dumlupinar. Bitwa rozegrała się 30 sierpnia 1922 roku i okazała się zwieńczeniem walki o niepodległość.

29 października 2020 - Dzień Republiki (Cumhuriyet Bayramı) - święto narodowe upamiętniające proklamowanie Republiki Turcji w 1923 roku.

Jak widać, kalendarz świąteczny Turcji znacząco różni się od Polskiego. Zarówno święta świeckie, jak i religijne w większości nie odpowiadają naszemu terminarzowi. W efekcie chcąc najważniejsze święta polskie spędzić z bliskimi w ojczyźnie, konieczne będzie zużycie dni urlopu.

Wakacje i ferie szkolne w Turcji

Planując urlopy, warto brać pod uwagę święta narodowe, ale przy wyjeździe za granicę wraz z dziećmi ważne będzie także uwzględnienie przerw w nauce. Większość rodziców planuje swoje urlopy w taki sposób, aby zapewnić zajęcie swoim pociechom.

Rok szkolny w Turcji ma podobny przebieg, jak w Polsce. W 2019 roku uczniowie zaczęli naukę od dnia 9 września i zakończą ją 19 czerwca 2020 roku.

Nie licząc świąt narodowych, uczniowie tureccy będą mieli trzy okazje do odpoczynku od szkoły:

  • Przerwa w pierwszym semestrze - od 18 do 22 listopada 2019
  • Przerwa zimowa/karnawałowa - od 20 do 31 stycznia 2020
  • Przerwa w drugim semestrze - od 6 do 10 kwietnia 2020

Tegoroczne wakacje mają potrwać do 7 września 2020 roku. Jak widać, w przypadku kalendarza szkolnego nie powinno być problemów z zapamiętaniem dni wolnych. W kolejnych latach przerwy w nauce powinny przypadać na podobne okresy.

Czy praca w tureckie święta jest lepiej płatna?

Zgodnie z tureckim kodeksem pracy święta narodowe są dniami wolnymi od pracy i wszystkim należy się płatny odpoczynek. Oznacza to, że każdemu pracownikowi należy się płatny dzień wolnego. Święto nie jest podstawą do uszczuplenia wynagrodzenia.

W niektórych zawodach oraz w pewnych przypadkach praca w święto może być konieczna. Takie sytuacje dają pracownikom prawo do otrzymania bonusowego wynagrodzenia za świadczenie pracy. Wysokość stawek za dni świąteczne powinna zostać uzgodniona z pracodawcą na etapie podpisywania umowy.

Kalendarz świąteczny w Turcji może przysparzać Polakom problemy. Szczególnie jeżeli planują odwiedzać bliskich w ojczyźnie podczas najważniejszych polskich świąt. Warto pamiętać, aby podczas rekrutacji uzgodnić z pracodawcą stawki za ustawowe dni wolne od pracy. W przeciwnym razie rekompensata za pracę w święto może nie być zbyt zadowalająca.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Turcji?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.