Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Gruzji?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Gruzji?
Gruzja jest w ostatnim czasie coraz popularniejszym kierunkiem wojaży turystycznych Polaków, ale także staje się celem osób poszukujących pracy za granicą. Bez względu na powód wyjazdu do tego niewielkiego kraju warto zapoznać się z kalendarzem świątecznym Gruzji.

Znajomość świąt w Gruzji przyda się pracownikom przy planowaniu urlopów. Odpowiednie zarządzanie dniami urlopowymi i zwracanie uwagi na dni ustawowo wolne od pracy może zapewnić dłuższe okresy odpoczynku. W taki sposób można sobie również zapewnić czas na odwiedzenie bliskich w ojczyźnie.

Polakom wybierającym się do Gruzji przyswojenie kalendarza świątecznego może na początku przysparzać sporo problemów. Różni się on w znacznym stopniu od polskiego terminarza dni wolnych.

Jakie święta są dniami wolnymi od pracy w Gruzji?

Święta narodowe w Gruzji mają w znacznej większości korzenie chrześcijańskie. Jednak religią dominującą w tym kraju jest prawosławie, a więc kalendarz świąt różni się znacząco od terminów katolickich. Wynika to z faktu, że Kościół Prawosławny stosuje kalendarz juliański, co doprowadza do rozbieżności względem powszechnie stosowanego kalendarza gregoriańskiego.

W kalendarzu gruzińskim nie brakuje także świąt wynikających z kultury oraz historii kraju. Przyjrzyjmy się bliżej terminarzowi świąt będących dniami wolnymi w Gruzji.

1 stycznia 2020 - Nowy Rok (Akhali ts'eli) - pierwszy dzień nowego roku jest w większości miejsc świata dniem wolnym od pracy. Nie inaczej jest w Gruzji, gdzie mieszkańcy mogą odpocząć po hucznym powitaniu nowego roku.

7 stycznia 2020 - Prawosławne Boże Narodzenie - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie w kalendarzu. Dzień upamiętniający narodziny Jezusa Chrystusa, co dało jeden z filarów wiary chrześcijańskiej.

19 stycznia 2020 - Epifania Prawosławna (Nathlisgheba) - święto Objawienia Pańskiego będące odpowiednikiem katolickiego Święta Trzech Króli obchodzonego 6 stycznia.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Gruzja

3 marca 2020 - Dzień Matki (Dedis dghe) - Gruzinie uhonorowują matki specjalnym dniem w kalendarzu, który jest wolny od pracy.

8 marca 2020 - Dzień Kobiet (Kalta saertachoriso dghe) - święto obchodzone w wielu miejscach na świecie. W Gruzji ta okazja jest również dniem wolnym od pracy.

9 kwietnia 2020 - Dzień Odrodzenia/Dzień Jedności Narodowej (Erovnouli ertianobis dghe) - Dzień Odrodzenia upamiętnia zryw niepodległościowy Gruzinów po latach uzależnienia od Związku Radzieckiego. 31 marca 1991 roku większość Gruzinów opowiedziała się za niepodległością, którą ogłoszono 9 kwietnia tego roku. Dzień Jedności Narodowej wspomina zaś masakrę w Tbilisi z 1989 roku. Siły sowieckie otworzyły ogień, do pokojowej demonstracji zabijając 20 osób i raniąc setki.

17 kwietnia 2020 - Prawosławny Piątek Wielkanocny - pierwszy dzień obchodów Świąt Wielkanocnych, czyli najważniejszych świąt chrześcijańskich. W tym dniu chrześcijanie upamiętniają mękę oraz śmierć na krzyżu Jezusa Chrystusa.

20 kwietnia 2020 - Prawosławny Poniedziałek Wielkanocny (Aghdgoma) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych, w których czasie wierni upamiętniają wiarę w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

9 maja 2020 - Dzień Zwycięstwa (Phachizmze gamardjvebis dghe) - święto będące rocznicą zakończenia działań na frontach II Wojny Światowej i ostatecznego pokonania nazistowskich Niemiec. Wiele krajów byłego ZSRR obchodzi to święto dzień później niż państwa Europy Zachodniej.

12 maja 2020 - Dzień Świętego Andrzeja (Ts'minda motsiqhoulis andreys pirvelts'odeboulis sakartvelochi chemosvla dghe) - dzień upamiętniający Andrzeja Apostoła, założyciela Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego.

26 maja 2020 - Święto Niepodległości (Damouk'ideblobis dghe) - jedno z najważniejszych świąt gruzińskich, które stanowi rocznicę proklamowania niepodległości Gruzji w 1918 roku. Kraj odrodził się po 117 latach zależności od Rosji.

28 sierpnia 2020 - Wniebowzięcie NMP (Mariamoba) - chrześcijańskie święto upamiętniające wiarę we wniebowzięcie do nieba Maryi Panny.

14 października 2020 - Święto Katedry Sweti Cchoweli (Svetistskhovloba) - dzień poświęcony uhonorowaniu katedry w mieście Mccheta oraz samego miasta, które było pierwszą stolicą Gruzji i siedzibą królów.

23 listopada 2020 - Dzień Św. Jerzego (Guiorgoba) - ostatnie gruzińskie święto w roku. Święty Jerzy został patronem kraju i dlatego poświęcono mu jeden dzień wolny.

Jak widać, kalendarz świąteczny Gruzji znacząco różni się od polskiego terminarza. Szczególnie uciążliwe dla polaków mogą być inne terminy najważniejszych świąt chrześcijańskich. Osoby chcące spędzić ten czas z bliskimi w ojczyźnie będą musiały zużyć swoje dni urlopowe.

Wakacje i ferie szkolne w Gruzji

Osoby decydujące się na pracę za granicą coraz częściej emigrują wraz ze swoimi rodzinami. Emigracja z dziećmi wymaga branie pod uwagę w planach urlopowych kalendarza szkolnego danego państwa. Co ciekawe w stolicy Gruzji funkcjonuje nawet polska szkoła:

W Gruzji podobnie, jak w Polsce rok szkolny trwa od września do czerwca. Uczniowie mają nieco ponad dwa miesiące wakacji, więc letni urlop można planować podobnie, jak nad Wisłą. Najlepszym pomysłem dla obcokrajowców jest skierowanie pociech do prywatnych szkół międzynarodowych. Te ustalają często własne grafiki zajęć, dlatego w celu uzyskania szczegółowych informacji warto sprawdzić konkretną placówkę.

Uczniów w gruzińskich szkołach dotyczą także święta narodowe. Przy okazji przełomu roku w szkołach odbywa się zimowa przerwa trwająca od ostatnich dni grudnia do nawet połowy stycznia. Początkiem marca odbywa się także krótka przerwa wiosenna. Dokładne terminy będą zależne od konkretnych szkół.

Czy praca w gruzińskie święta jest lepiej płatna?

Gruzińskie święta narodowe są płatne i pracownicy nie muszą się obawiać uszczuplenia wynagrodzenia za ustawowy dzień wolny. Za święto należy się standardowa stawka dniowa, ale czasem może się pojawić konieczność świadczenia pracy w dniu ustawowo wolnym od pracy.

Pracownik, który musiał pracować w święto, ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia, o ile takowe ustalił z pracodawcą. Za święta nalicza się stawki odpowiednie dla nadgodzin. Te zaś muszą być ustalane z pracodawcą przed podpisaniem umowy. W efekcie pracownik otrzyma za dzień świąteczny taką wypłatę, jakby był w tym czasie na nadgodzinach.

Kalendarz świąteczny w Gruzji może być problematyczny w przyswojeniu dla Polaków. Mimo to daje on sporo okazji do odpoczynku. Warto pamiętać, aby wynegocjować odpowiednie stawki nadgodzin z pracodawcą, inaczej ewentualna praca w święta może się okazać gorzkim rozczarowaniem.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Gruzji?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.