Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Albanii?

18 kwietnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

5 komentarzy
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Albanii?
Wszystkie państwa posiadają swoje własne kalendarze świąteczne wynikające z różnych wierzeń oraz historii i kultury. Nie inaczej jest z Albanią, która pod względem obchodzonych świąt może być przykładem dla całego świata. W tym bałkańskim kraju żyją wierni reprezentujący trzy duże religie i wszyscy mają swoje okazje do świętowania respektowane przez władze.

Osoby planujące pracę i życie w Albanii powinny się zapoznać z kalendarzem świątecznym tego państwa. Znajomość terminów ustawowych dni wolnych od pracy pozwoli uniknąć niemiłych zaskoczeń związanych z zamkniętymi sklepami czy urzędami. Wiedza ta pozwoli również w sprawny sposób zaplanować urlop. Uwzględnienie w planach urlopowych świąt pozwoli na wydłużenie sobie czasu odpoczynku od pracy. Przyjrzyjmy się więc kalendarzowi świątecznemu Albanii.

Jakie święta są dniami wolnymi od pracy w Albanii?

Albania jest bardzo zróżnicowanym krajem pod kątem religijnym. W tym niewielkim państwie żyją obok siebie wyznawcy islamu, katolicyzmu oraz prawosławia. Wszyscy są sobie równi i współżyją w zgodzie, co owocuje interesującą konstrukcją kalendarza świątecznego.

Władze przy ustalaniu ustawowych dni wolnych od pracy co roku biorą pod uwagę potrzeby wszystkich trzech wyznań, a do tego dokładają święta wynikające z historii i kultury Albanii. W efekcie w Albanii oficjalnie występuje 13 świąt będących dniami wolnymi od pracy. Warto nadmienić, że w przypadku najważniejszych świąt danej religii nieujętych w grafiku pracodawcy raczej nie będą robić problemów z urlopem.

Warto wiedzieć, że za święta wypadające w sobotę bądź niedzielę dzień wolny przypada w najbliższy poniedziałek. Przejrzyjmy więc albański kalendarz świąteczny na 2023 rok.

1 i 2 stycznia 2023 - Nowy Rok - Albańczycy świętują nadejście nowego roku przez dwa dni. Podobnie sytuacja ma się w większości krajów bałkańskich.

Video

14 marca 2023 - Świąteczny Dzień Wiosenny - to ciekawe święto wynikające z długiej tendencji narzucania ateizmu przez władze. Reżim w latach 1967-1991 negował religie, jako naleciałości zagraniczne i postanowił przywrócić niektóre święta pogańskie. Dzień Wiosenny jest obchodzony do dziś jako święto państwowe.

Szukasz pracy?
Dodana

Portier w hotelu 4*

PI MANAGEMENT SP. Z O.O

 • Kraków
Dodana

Pracownik produkcji

DWABE Sp. z o.o.

 • 4 500 zł / mc
 • Łódź
Dodana
Dodana

Pracownik biurowy

Wyciszkiewicz Sp. Z O.O.

 • Bielsko-Biała
Dodana

22 marca 2023 - Nowruz, czyli Perski Nowy Rok - święto obchodzone przez niektóre grupy wyznaniowe. Jest traktowane także jako pierwszy dzień wiosny.

Video

9 kwietnia 2023 - Wielkanoc Katolicka - najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym czasie wierni upamiętniają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu oraz co ważniejsze jego zmartwychwstanie. To wydarzenie dało fundament pod budowę religii chrześcijańskiej. W Albanii z okazji Wielkanocy przysługuje tylko jeden dzień wolny.

16 kwietnia 2023 - Wielkanoc Prawosławna - w Kościele Prawosławnym stosuje się kalendarz juliański, dlatego Wielkanoc występuje tydzień później niż w Kościele Katolickim. W tym wypadku wierni mają także jeden dzień ustawowo wolny od pracy.

1 maja 2023 - Święto Pracy - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu miejscach na świecie i Albania nie jest tu wyjątkiem. W tym dniu oddaje się hołd ludziom pracy oraz klasie robotniczej i ich wpływowi na wygląd współczesnego społeczeństwa.

21 kwietnia 2023 - Koniec Ramadanu/Duży Bajram (Eid ul-Adha) - islamskie święto dziękczynienia obchodzone na koniec świętego postu zwanego Ramadanem.

31 lipca 2023 - Eid al-Adha - Święto Ofiarowania jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu islamskim. Wypada ono zazwyczaj na 3 lub 4 dzień pielgrzymki do Mekki i wymaga od ojców rodzin ofiarowania zwierzęcia. Ofiarę dzieli się na trzy części, z czego jedna jest ofiarowana potrzebującym, jedną daje się krewnym, a jedną spożywa z rodziną.

Video

5 września 2023 - Dzień Matki Teresy - Święta Matka Teresa dała się poznać światu jako osoba zaangażowana w pomoc biednym i potrzebującym. Albańczycy mimo braku państwowej religii zdecydowali się uhonorować zakonnicę jako wzór osoby do naśladowania.

28 listopada 2023 - Rocznica Proklamowania Niepodległości - Albania w 1912 roku wyzwoliła się spod panowania tureckiego i proklamowała niepodległość. Dziś rocznica tego wydarzenia jest jednym z najważniejszych świąt państwowych.

29 listopada 2023 - Dzień Wyzwolenia - święto upamiętniające wyzwolenie Albanii spod panowania hitlerowskich Niemiec. W 1944 roku wojska najeźdźcy ostatecznie opuściły granice kraju.

8 grudnia 2023 - Narodowy Dzień Młodzieży - święto państwowe upamiętniające studentów oraz wykładowców Uniwersytetu w Tiranie, którzy rozpoczęli w 1990 roku masowe protesty będące początkiem upadku komunizmu.

25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym czasie wierni upamiętniają narodziny Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z fundamentów wiary chrześcijańskiej. Co ciekawe we wcześniejszych latach dniem wolnym było także prawosławne Boże Narodzenie wypadające początkiem roku.

Video

W ten sposób prezentuje się kalendarz świąteczny Albanii. Jak widać, jest on bardzo zróżnicowany i stara się oddać odpowiedni szacunek wszystkim wyznaniom, mimo iż oficjalnie Albania nie posiada żadnej państwowej religii.

Wakacje i ferie szkolne w Albanii

Wiele osób decyduje się na przeprowadzkę za granicę wraz z dziećmi. W takim wypadku nie sposób przy planach urlopowych nie wziąć pod uwagę lokalnego kalendarza roku szkolnego. Większość rodziców stara się brać wolne w taki sposób, aby zapewnić zajęcie swoim pociechom podczas przerw w nauce.

W Albanii uczniowie spędzają podobny czas w szkole co polskie dzieci:

 • W roku szkolnym 2022/2023 nauka rozpoczęła się 1 września.
 • Uczniowie mieli pierwszą okazję do dłuższej przerwy podczas ferii świątecznych wypadających od 20 grudnia 2022 roku do 3 stycznia 2023 roku.
 • Kolejną okazją do odpoczynku będą ferie wiosenne odbywające się od 7 do 17 kwietnia 2023 roku.
 • Rok szkolny kończy się 23 czerwca 2023.

Oczywiście wszystkie wyżej wspomniane święta państwowe są dla uczniów także dniami wolnymi od szkoły.

Czy święta w Albanii są lepiej płatne?

Dni ustawowo wolne w Albanii są dniami płatnymi. Oznacza to, że pracownicy nie muszą się obawiać obniżenia wynagrodzenia za dzień świąteczny. Pracodawcy nie mają prawa obniżenia pensji z tytułu wystąpienia święta.

Zdarza się niestety, że trzeba świadczyć pracę w dniu świątecznym. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek odpowiednio wynagrodzić pracownikowi brak wolnego. Stawka za dzień świąteczny powinna wynieść minimum 150% standardowej stawki. Pracodawcy mogą też w miarę możliwości przyznać inny dzień wolny za dzień świąteczny spędzony w pracy.

Kalendarz świąteczny Albanii daje dużo okazji do odpoczynku od pracy, choć Polacy mogą na początku mieć problem z przyzwyczajeniem się do niektórych dat. Na pewno chęć spędzenia najważniejszych katolickich świąt z bliskimi w ojczyźnie będzie wymagała wykorzystania dni urlopu.

Podsumowanie:
 • W Albanii w ciągu roku obchodzone jest 13 świąt będących dniami wolnymi od pracy, uwzględniających potrzeby wyznawców różnych religii oraz święta wynikające z historii i kultury kraju.
 • Pracodawcy nie robią problemów z urlopami związanymi z najważniejszymi świętami, nieujętymi w grafiku świąt ustawowych.
 • Kalendarz świąteczny Albanii na rok 2023 obejmuje m.in. Nowy Rok, Święto Pracy, Boże Narodzenie i święta związane z wyznawcami katolicyzmu, prawosławia oraz islamu.
 • Roczny kalendarz szkolny w Albanii uwzględnia nie tylko ferie, ale także dni wolne związane z państwowymi i religijnymi świętami.

To może Cię również zainteresować

Praca Albania

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Fania

Fania

Cieszę się, że w Albanii kalendarz świąteczny jest wypełniony dniami wolnymi, co z pewnością jest cenione przez pracowników. Jednak z punktu widzenia biznesu, musimy zapewnić płynność naszych działań i organizować pracę, kiedy dni robocze są ustawione w kalendarzu. Życie idzie naprzód, a my musimy działać na zmiany i potrzeby rynku.
Sławek

Sławek

Wygląda na to, że kalendarz świąteczny w Albanii może trochę utrudnić szukanie pracy, ponieważ niektóre dni są dniami wolnymi od pracy. Jednak z drugiej strony, również pracodawcy nie będą mieli problemów z udzielaniem urlopów pracownikom na ważne święta ich wyznania religijnego.
anty Lewik

anty Lewik

Widzę, że dni wolne od pracy w Albanii są liczne i zróżnicowane. Myślę, że to dobra wiadomość, ponieważ daje większe szanse na odpoczynek i relaks dla osób, które nie pracują.
Panther

Panther

Cieszę się, że kierownictwo kraju dba o potrzeby wszystkich wyznań i umieszcza w kalendarzu świątecznym ustawowe dni wolne od pracy. To pokazuje, że życie religijne i kulturowe jest ważne dla mieszkańców kraju.
Roman

Roman

Fakt, Albania to kraj muzułmański i tutaj trzeba znać odpowiednie zakazy i kiedy co i jak można.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.