Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Albanii?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Albanii?
Wszystkie państwa posiadają swoje własne kalendarze świąteczne wynikające z różnych wierzeń oraz historii i kultury. Nie inaczej jest z Albanią, która pod względem obchodzonych świąt może być przykładem dla całego świata. W tym bałkańskim kraju żyją wierni reprezentujący trzy duże religie i wszyscy mają swoje okazje do świętowania respektowane przez władze.

Osoby planujące pracę i życie w Albanii powinny się zapoznać z kalendarzem świątecznym tego państwa. Znajomość terminów ustawowych dni wolnych od pracy pozwoli uniknąć niemiłych zaskoczeń związanych z zamkniętymi sklepami czy urzędami. Wiedza ta pozwoli również w sprawny sposób zaplanować urlop. Uwzględnienie w planach urlopowych świąt pozwoli na wydłużenie sobie czasu odpoczynku od pracy. Przyjrzyjmy się więc kalendarzowi świątecznemu Albanii.

Jakie święta są dniami wolnymi od pracy w Albanii?

Albania jest bardzo zróżnicowanym krajem pod kątem religijnym. W tym niewielkim państwie żyją obok siebie wyznawcy islamu, katolicyzmu oraz prawosławia. Wszyscy są sobie równi i współżyją w zgodzie, co owocuje interesującą konstrukcją kalendarza świątecznego.

Władze przy ustalaniu ustawowych dni wolnych od pracy co roku biorą pod uwagę potrzeby wszystkich trzech wyznań, a do tego dokładają święta wynikające z historii i kultury Albanii. W efekcie w Albanii oficjalnie występuje 13 świąt będących dniami wolnymi od pracy. Warto nadmienić, że w przypadku najważniejszych świąt danej religii nieujętych w grafiku pracodawcy raczej nie będą robić problemów z urlopem.

Warto wiedzieć, że za święta wypadające w sobotę bądź niedzielę dzień wolny przypada w najbliższy poniedziałek. Przejrzyjmy więc albański kalendarz świąteczny na 2020 rok.

1 i 2 stycznia 2020 - Nowy Rok - Albańczycy świętują nadejście nowego roku przez dwa dni. Podobnie sytuacja ma się w większości krajów bałkańskich. W tym roku mieszkańcy tego państwa mieli szczęście wydłużenia noworocznej przerwy do 3 stycznia. Władze zdecydowały, że na drodze wyjątku piątek po Nowym Roku będzie również wolny.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Albania

14 marca 2020 - Świąteczny Dzień Wiosenny - to ciekawe święto wynikające z długiej tendencji narzucania ateizmu przez władze. Reżim w latach 1967-1991 negował religie, jako naleciałości zagraniczne i postanowił przywrócić niektóre święta pogańskie. Dzień Wiosenny jest obchodzony do dziś jako święto państwowe.

22 marca 2020 - Nowruz, czyli Perski Nowy Rok - święto obchodzone przez niektóre grupy wyznaniowe. Jest traktowane także jako pierwszy dzień wiosny.

12 kwietnia 2020 - Wielkanoc Katolicka - najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym czasie wierni upamiętniają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu oraz co ważniejsze jego zmartwychwstanie. To wydarzenie dało fundament pod budowę religii chrześcijańskiej. W Albanii z okazji Wielkanocy przysługuje tylko jeden dzień wolny.

19 kwietnia 2020 - Wielkanoc Prawosławna - w Kościele Prawosławnym stosuje się kalendarz juliański, dlatego Wielkanoc występuje tydzień później niż w Kościele Katolickim. W tym wypadku wierni mają także jeden dzień ustawowo wolny od pracy.

1 maja 2020 - Święto Pracy - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu miejscach na świecie i Albania nie jest tu wyjątkiem. W tym dniu oddaje się hołd ludziom pracy oraz klasie robotniczej i ich wpływowi na wygląd współczesnego społeczeństwa.

24 maja 2020 - Koniec Ramadanu/Duży Bajram (Eid ul-Adha) - islamskie święto dziękczynienia obchodzone na koniec świętego postu zwanego Ramadanem.

31 lipca 2020 - Eid al-Adha - Święto Ofiarowania jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu islamskim. Wypada ono zazwyczaj na 3 lub 4 dzień pielgrzymki do Mekki i wymaga od ojców rodzin ofiarowania zwierzęcia. Ofiarę dzieli się na trzy części, z czego jedna jest ofiarowana potrzebującym, jedną daje się krewnym, a jedną spożywa z rodziną.

5 września 2020 - Dzień Matki Teresy - Święta Matka Teresa dała się poznać światu jako osoba zaangażowana w pomoc biednym i potrzebującym. Albańczycy mimo braku państwowej religii zdecydowali się uhonorować zakonnicę jako wzór osoby do naśladowania.

28 listopada 2020 - Rocznica Proklamowania Niepodległości - Albania w 1912 roku wyzwoliła się spod panowania tureckiego i proklamowała niepodległość. Dziś rocznica tego wydarzenia jest jednym z najważniejszych świąt państwowych.

29 listopada 2020 - Dzień Wyzwolenia - święto upamiętniające wyzwolenie Albanii spod panowania hitlerowskich Niemiec. W 1944 roku wojska najeźdźcy ostatecznie opuściły granice kraju.

8 grudnia 2020 - Narodowy Dzień Młodzieży - święto państwowe upamiętniające studentów oraz wykładowców Uniwersytetu w Tiranie, którzy rozpoczęli w 1990 roku masowe protesty będące początkiem upadku komunizmu.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym czasie wierni upamiętniają narodziny Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z fundamentów wiary chrześcijańskiej. Co ciekawe we wcześniejszych latach dniem wolnym było także prawosławne Boże Narodzenie wypadające początkiem roku.

W ten sposób prezentuje się kalendarz świąteczny Albanii. Jak widać, jest on bardzo zróżnicowany i stara się oddać odpowiedni szacunek wszystkim wyznaniom, mimo iż oficjalnie Albania nie posiada żadnej państwowej religii.

Wakacje i ferie szkolne w Albanii

Wiele osób decyduje się na przeprowadzkę za granicę wraz z dziećmi. W takim wypadku nie sposób przy planach urlopowych nie wziąć pod uwagę lokalnego kalendarza roku szkolnego. Większość rodziców stara się brać wolne w taki sposób, aby zapewnić zajęcie swoim pociechom podczas przerw w nauce.

W Albanii uczniowie spędzają podobny czas w szkole co polskie dzieci:

  • W roku szkolnym 2019/2020 nauka rozpoczęła się 16 września, a w zależności od poziomu szkoły zakończy się 12 lub 19 czerwca 2020 roku.
  • Uczniowie mieli pierwszą okazję do przerwy podczas ferii świątecznych wypadających od 21 grudnia 2019 roku do 5 stycznia 2020 roku.
  • Kolejną okazją do odpoczynku będą ferie wiosenne odbywające się od 21 do 28 kwietnia 2020 roku.

Oczywiście wszystkie wyżej wspomniane święta państwowe są dla uczniów także dniami wolnymi od szkoły.

Czy święta w Albanii są lepiej płatne?

Dni ustawowo wolne w Albanii są dniami płatnymi. Oznacza to, że pracownicy nie muszą się obawiać obniżenia wynagrodzenia za dzień świąteczny. Pracodawcy nie mają prawa obniżenia pensji z tytułu wystąpienia święta.

Zdarza się niestety, że trzeba świadczyć pracę w dniu świątecznym. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek odpowiednio wynagrodzić pracownikowi brak wolnego. Stawka za dzień świąteczny powinna wynieść minimum 150% standardowej stawki. Pracodawcy mogą też w miarę możliwości przyznać inny dzień wolny za dzień świąteczny spędzony w pracy.

Kalendarz świąteczny Albanii daje dużo okazji do odpoczynku od pracy, choć Polacy mogą na początku mieć problem z przyzwyczajeniem się do niektórych dat. Na pewno chęć spędzenia najważniejszych katolickich świąt z bliskimi w ojczyźnie będzie wymagała wykorzystania dni urlopu.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Albanii?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.