Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Czarnogórze?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Czarnogórze?
Wyjazd do obcego państwa w celach zarobkowych wymaga poznania wielu informacji na temat życia i zwyczajów w danym kraju. Jedną z ważniejszych kwestii jest świadomość kalendarza świątecznego obcego państwa. Znajomość dat poszczególnych świąt pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych zaskoczeń w postaci zamkniętych sklepów, czy urzędów. Oczywiście terminy świąt nie są bez znaczenia przy planowaniu urlopów. Przy sprawnym planowaniu można sobie znacząco wydłużyć czas wolny.

Każdy kraj posiada swój unikatowy kalendarz świąteczny. Oczywiście czasem podobieństwa są spore, ale w przypadku takiego kraju, jak Czarnogóra, Polacy mogą być zaskoczeni. Przede wszystkim Czarnogóra jest w większości krajem prawosławnym, a więc spora część dni wolnych od pracy jest zależna od kalendarza prawosławnego.

Jeżeli planujecie wyjazd do tego niewielkiego kraju bałkańskiego, warto zapoznać się z konkretnymi datami świąt. Przyjrzyjmy się, w jakie dni czarnogórscy pracownicy mają wolne.

Jakie święta są w Czarnogórze wolne od pracy?

Połowa kalendarza świątecznego Czarnogóry jest zdominowana przez święta mające swoje korzenie w wierze chrześcijańskiej i zwyczajach Kościoła Prawosławnego. Pozostała część nawiązuje do historii tego stosunkowo młodego państwa. W 2020 roku władze Czarnogóry ustanowiły 13 dni ustawowo wolnych. Co ciekawe wiele z okazji to pojedyncze święta obchodzone przez dwa dni. Kompletny kalendarz prezentuje się następująco:

1 i 2 stycznia 2020 - Nowy Rok (Nova Godina) - kraje bałkańskie mają w zwyczaju bardzo hucznie świętować nadejście nowego roku. Nie inaczej jest w Czarnogórze, która podobnie, jak większość pozostałych państw bałkańskich aż dwa dni obchodzi nadejście nowego roku.

6 stycznia 2020 - Wigilia Prawosławna - pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Mimo iż w Kościele Prawosławnym podobnie, jak w Katolickim Wielkanoc jest ważniejsza, to Czarnogórzanie znacznie huczniej obchodzą Boże Narodzenie.

7 stycznia 2020 - Prawosławne Boże Narodzenie - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Zgodnie z kalendarzem Kościoła Prawosławnego to święto wypada dwa tygodnie po obchodach katolickich.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Czarnogóra

8 stycznia 2020 - Drugi dzień Prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia (Božić/Божић) - ostatni dzień obchodów Świąt Bożego Narodzenia znany także jako Dzień Św. Szczepana, czyli pierwszego męczennika chrześcijaństwa.

17 kwietnia 2020 - Prawosławny Wielki Piątek (Veliki petak) - pierwszy dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. Podobnie, jak Boże Narodzenie, tak i te święta są w Kościele Prawosławnym przesunięte w czasie względem katolickich obchodów. W Wielki Piątek upamiętnia się mękę oraz śmierć na krzyżu Jezusa Chrystusa.

20 kwietnia 2020 - Prawosławny Poniedziałek Wielkanocny (Veliki ponedjeljak/Велики понедјељак) - ostatni dzień Świąt Wielkanocnych, czyli najważniejszych świąt chrześcijańskich. Upamiętniają one zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co dało fundament pod chrześcijaństwo.

1 i 2 maja 2020 - Święto Pracy (Dan rada/Дан рада) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu miejscach na świecie. W Czarnogórze z tej okazji wprowadzono aż dwa dni wolne. Święto jest okazją do uhonorowania klasy robotniczej oraz jej wpływu na wygląd współczesnego społeczeństwa.

21 i 22 maja 2020 - Święto Niepodległości (Dan nezavisnosti/Дан независности) - święto państwowe upamiętniające referendum z 2006 roku, w którym mieszkańcy Czarnogóry opowiedzieli się za uniezależnieniem od Serbii. 3 czerwca 2006 roku parlament kraju ogłosił niepodległość, a 15 czerwca Serbia uznała niepodległość Czarnogóry.

13 i 14 lipca 2020 - Dzień Państwowości - święto upamiętniające dwa wydarzenia z historii kraju. Pierwszym z nich jest powstanie przeciw Włochom z 1941 roku, a drugim Kongres Berliński z 1878 roku, podczas którego uznano Czarnogórę za suwerenne państwo.

Dzień Państwowości CzarnogóryPoznaj historię Czarnogóry

Jak widać, kalendarz świąteczny Czarnogóry bardzo mocno różni się od polskiego. Polacy pracujący w tym bałkańskim państwie mogą mieć na początku problemy z przyzwyczajeniem się. Z pewnością jeżeli będą chcieli spędzić najważniejsze polskie święta z bliskimi w ojczyźnie, to będą musieli zużyć swoje dni urlopu.

Wakacje i ferie szkolne w Czarnogórze

Wiele osób podczas planowania urlopu bierze pod uwagę przede wszystkim przerwy w edukacji swoich dzieci. Wszelkie wakacje i ferie są okazją do spędzenia czasu ze swoimi pociechami. Mieszkając za granicą, jak choćby w Czarnogórze ma się okazję do wyjazdu z dziećmi w odwiedziny do bliskich w ojczyźnie.

W przypadku Czarnogóry informacje o terminach wakacji najlepiej zaczerpnąć w konkretnych placówkach edukacyjnych. Ogólnie rok szkolny w tym kraju ma podobny przebieg, jak w Polsce. Rok szkolny zaczyna się początkiem września i kończy w drugiej połowie czerwca. Uczniowie mogą liczyć na ferie jesienne na przełomie października i listopada, ferie zimowe obejmujące Święta Bożego Narodzenia oraz ferie wiosenne końcem kwietnia.

Czy praca w czarnogórskie święta jest lepiej płatna?

Święta uznane jako ustawowe dni wolne od pracy są oczywiście płatne. Oznacza to, że pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę i dostający stałe wynagrodzenie nie muszą się obawiać uszczuplenia wynagrodzenia.

Czasem pojawia się konieczność pracy w święta i tu pojawia się problem. Nie mamy informacji na temat wysokości dodatku, jaki powinien zostać wypłacony pracownikom za pracę w święta. Za to same władze nie ukrywają, że mają poważny problem z przestrzeganiem prawa pracy przez pracodawców. W Czarnogórze kwitnie nielegalne zatrudnienie oraz nieuczciwe praktyki wobec pracowników. Warto więc przed podjęciem pracy zorientować się w zwyczajach danego pracodawcy co do przestrzegania prawa oraz wypłacania dodatkowego wynagrodzenia za pracę w święta.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Czarnogórze?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.