Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Słowenii?

4 kwietnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

4 komentarze
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Słowenii?
Słowenia pod wieloma względami różni się od pozostałych republik powstałych w wyniku rozpadu Jugosławii. Jedną z większych różnic jest religia katolicka, co się przekłada między innymi na kalendarz świąteczny bliższy Polakom. Oczywiście nie wszystkie święta w Słowenii mają swoje korzenie w religii, ale stanowią one sporą część dni ustawowo wolnych.

Każdy pracownik powinien dobrze znać kalendarz świąteczny. Dotyczy to także pracy za granicą. Wiedza na temat dni wolnych w danym państwie nie tylko pozwoli uniknąć przykrej niespodzianki w postaci zamkniętych sklepów czy urzędów. Pozwoli ona przede wszystkim wydajnie rozplanować urlop. Uwzględnienie w planach urlopowych świąt daje możliwość przedłużenia sobie okresów odpoczynku od pracy.

W Słowenii, jak w praktycznie każdym państwie występują święta będące równocześnie dniami ustawowo wolnymi od pracy. Sprawdźmy więc kiedy Słoweńcy mogą się cieszyć odpoczynkiem od pracy.

Jakie święta są dniami wolnymi od pracy w Słowenii?

Słoweńskie władze ustanowiły na 2023 rok aż 14 dni wolnych od pracy. Większość okazji wynika z tradycji katolickiej, ale nie brakuje także świeckich świąt państwowych. Co więcej, najważniejsze święta katolickie są wolne, więc Polacy będą mieli okazję na wyjazd do bliskich pozostających w ojczyźnie. Kalendarz świąteczny Słowenii na 2020 rok prezentuje się następująco:

1 i 2 stycznia 2023 - Nowy Rok (novo leto) - w Słowenii podobnie, jak w większości państw bałkańskich mieszkańcy mogą aż dwa dni świętować nadejście nowego roku.

8 lutego 2023 - Dzień Prešerena, Słoweński Dzień Kultury (Prešernov dan, slovenski kulturni praznik) - od 1942 roku ta data jest świętem państwowym. W tym dniu upamiętnia się śmierć największego poety słoweńskiego, Franciszka Preserena, co miało miejsce w 1849 roku.

Video

Szukasz pracy?
Dodana

Pracownik magazynu w Heerlen – PRACA IDEALNA NA WAKACJE

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • Holandia
 • 58-65 zł / h
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

9 kwietnia 2023 - Wielkanoc (velika noč) - najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym dniu upamiętnia się zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co dało jeden z fundamentów pod wiarę chrześcijańską.

10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (Uskršnji ponedjeljak) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. W Polsce święto znane także pod nazwą Śmigus Dyngus.

27 kwietnia 2023 - Dzień oporu przeciwko okupantowi (Dan upora proti okupatorju) - święto państwowe upamiętniające utworzenie Frontu Wyzwolenia Słowenii w 1941 roku. Organizacja miała na celu walkę z niemieckimi, włoskimi i węgierskimi okupantami podczas trwania II Wojny Światowej.

1 i 2 maja 2023 - Święto Pracy (praznik dela) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu krajach na całym świecie. W Słowenii z tej okazji przysługują aż dwa dni wolnego. Dzień ten jest okazją do uhonorowania ludzi pracy oraz klasy robotniczej i ich wpływu na wygląd współczesnego społeczeństwa.

25 czerwca 2023 - Święto Narodowe Słowenii (Dan državnosti) - najważniejsze święto państwowe upamiętniające nadanie aktu niepodległości po rozpadzie Jugosławii.

15 sierpnia 2023 - Wniebowzięcie NMP (Marijino vnebovzetje (veliki šmaren)) - święto chrześcijańskie upamiętniające wiarę w zabranie do nieba Najświętszej Maryi Panny.

31 października 2023 - Święto Reformacji (Dan reformacije) - jedno z najważniejszych świąt obchodzonych przez kościoły protestanckie. Dzień ten upamiętnia ogłoszenie tez Marcina Lutra krytykujących Kościół Katolicki w 1517 roku.

1 listopada 2023 - Wszystkich Świętych (dan spomina na mrtve) - święto oddające hołd męczennikom, którzy oddali życie w imię wiary, ale nie znaleźli się w kanonie Mszy Świętej.

Video

25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (Božič) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa.

26 grudnia 2023 - Dzień Niepodległości (Dan samostojnosti in enotnosti) - dla chrześcijan jest to drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, ale w Słowenii jest to także święto upamiętniające ogłoszenie wyników referendum, w którym Słoweńcy zdecydowali o odłączeniu się od Jugosławii.

Tak prezentuje się słoweński kalendarz świąteczny. Jak widać, sporo okazji pokrywa się z Polskimi świętami. Przede wszystkim najważniejsze święta chrześcijańskie są wolne w tym bałkańskim kraju. Przy odpowiednim lawirowaniu urlopem można sobie zapewnić odpowiednio długie wolne na powrót do bliskich w ojczyźnie.

Wakacje i ferie szkolne w Słowenii

Większość rodziców planuje urlopy w taki sposób, aby pokrywały się z okresami wolnymi od szkoły. W taki sposób mogą zaplanować wspólne wakacje z dziećmi, bądź po prostu zagospodarować im czas. Wyjeżdżając do pracy w Słowenii z dziećmi, warto więc zapoznać się z kalendarzem szkolnym.

Rok szkolny w Słowenii przebiega w podobny sposób, jak w Polsce. Uczniowie zaczynają szkołę początkiem września i kończą w drugiej połowie czerwca. Na ten moment możemy prześledzić kalendarz roku szkolnego 2022/2023.

Rok szkolny w Słowenii:

 • Pierwszy dzień szkoły - 1.09.2022
 • Ferie jesienne - 31.10.2022 - 04.11.2022
 • Ferie świąteczne - 23.12.2022 - 30.12.2022
 • Ferie zimowe - 30.01 - 03.02.2023 dla regionów zachodnich
 • Ferie zimowe - 06.02 - 10.02.2023 dla regionów wschodnich
 • Ferie wiosenne - 28.04 - 1.05.2023
 • Wakacje letnie - 26.06 - 31.08.2023

Tak się prezentuje kalendarz roku szkolnego 2022/2023 w Słowenii. Warto podkreślić, że co roku terminy są dość do siebie zbliżone, więc można wstępnie snuć plany urlopowe.

Czy święta w Słowenii są lepiej płatne?

Zgodnie z prawem pracy w Słowenii dni świąteczne uznane za ustawowe dni wolne są płatne. Oznacza to, że osoby zatrudnione na umowę o pracę nie muszą się martwić o uszczuplenie wynagrodzenia za dzień świąteczny.

Czasem występuje konieczność świadczenia pracy w dniu świątecznym. W przypadku takiej sytuacji pracownik ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia. W 2018 roku podpisano ustawę, która podniosła dodatek do wynagrodzenia za pracę w święta z 90% do 120% stawki podstawowej pracownika.

Polacy w Słowenii powinni się dość łatwo odnaleźć zarówno w przypadku świąt państwowych, jak i ferii szkolnych. W razie potrzeby warto też wiedzieć, że za pracę w święta można lepiej zarobić.

Podsumowanie:
 • W Słowenii na 2023 rok przypada aż 14 dni ustawowo wolnych od pracy.
 • Najważniejsze święta chrześcijańskie są wolne od pracy w Słowenii, co daje Polakom możliwość wyjazdu do bliskich pozostających w kraju.
 • Rok szkolny w Słowenii przebiega w podobny sposób, jak w Polsce, a terminy są dość do siebie zbliżone, co ułatwia planowanie urlopów z dziećmi.
 • W dniu świątecznym pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę mają prawo do wynagrodzenia, dodatek do wynagrodzenia za pracę w święta w Słowenii został podniesiony z 90% do 120% w 2018 roku.

To może Cię również zainteresować

Praca Słowenia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Marta Waliczek

Marta Waliczek

Jako pracodawca, oczywiście nie jestem zadowolony z faktu, że w Słowenii jest tak wiele dni wolnych od pracy. To oznacza mniejszą ilość dni roboczych w roku, co ma wpływ na produktivność przedsiębiorstwa. Niemniej jednak, rozumiem, że dla pracowników to ważny czas, w którym mogą odpocząć i zająć się swoimi sprawami prywatnymi. Dlatego staram się znaleźć kompromis między potrzebami pracowników, a potrzebami firmy.
Koek

Koek

Jako osoba, która aktywnie poszukuje pracy, bardzo ciekawi mnie, jak wygląda sytuacja z wolnymi dniami w Słowenii. Patrząc na ten artykuł, można odnieść wrażenie, że Słowenia jest krajem, w którym zwraca się uwagę na znaczenie wolnego czasu dla pracowników. Jednocześnie, cieszy mnie fakt, że poza tradycyjnymi świętami religijnymi, w kraju obchodzone są również święta państwowe.
Daniel

Daniel

Patrząc na to, ile dni wolnych od pracy jest w Słowenii, czuję pewną zazdrość. Sama stoję obecnie przed problemem bezrobocia i z pewnością cieszyłabym się z takiej ilości dni wolnych. Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się znaleźć pracę w państwie, gdzie takie dni są standardem.
Tolek

Tolek

Bardzo cieszy mnie fakt, że w Słowenii jest tak wiele dni wolnych od pracy. Jest to idealna okazja na odpoczynek i spędzenie czasu z rodziną. Co więcej, jeszcze lepiej, że dni te są dobrze płatne, więc nie muszę się martwić o spadek wypłaty za ten czas.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.