Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop na Słowacji?

4 kwietnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 3 głosy

3 głosy

4 komentarze
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop na Słowacji?
Słowacja nie jest oczywistym kierunkiem emigracji zarobkowej, ale mimo to część osób decyduje się na podjęcie pracy u naszych południowych sąsiadów. W przypadku decyzji o zatrudnieniu w Słowacji warto zapoznać się z kilkoma ważnymi kwestiami, jak choćby kalendarz świąteczny.

Słowacy obchodzą kilkanaście świąt państwowych oraz religijnych, które ustawowo są dniami wolnymi od pracy. Część z nich pokrywa się ze świętami w Polsce, co oznacza, że warto je brać pod uwagę w planach urlopowych. Odpowiednio planując wolny czas, można sobie zapewnić nieco więcej czasu na odpoczynek i spotkanie z bliskimi. Przyjrzyjmy się, jakie święta w ciągu roku są dniami wolnymi na Słowacji.

Jakie święta na Słowacji są wolne od pracy?

W 2023 roku Słowacy aż 15 razy będą się cieszyć dniami ustawowo wolnymi od pracy. Słowacki kalendarz świąteczny składa się zarówno ze świąt państwowych wynikających z historii i zwyczajów kraju, jak i ze świąt kościelnych. Te drugie w dużej mierze pokrywają się z polskimi świętami. Spójrzmy na dni wolne od pracy w 2023 roku.

1 stycznia 2023 - Święto ustanowienia Republiki Słowackiej (Deň vzniku Slovenskej republiky) i Nowy Rok — Słowacy pierwszego stycznia obchodzą nie tylko powitanie nowego roku, ale także rocznicę podziału Czechosłowacji na Czechy i Słowację. Wydarzenie to miało miejsce 1 stycznia 1993 roku.

6 stycznia 2023 - Objawienie Pańskie (Święto Trzech Króli oraz Święto Bożego Narodzenia chrześcijan prawosławnych) - święto upamiętniające trzech mędrców oddających hołd narodzonemu Chrystusowi jest od niedawna wolne także w Polsce.

7 kwietnia 2023 - Wielki Piątek (Veľkonočný piatok) - Słowacy rozpoczynają celebrację Świąt Wielkanocnych już od Wielkiego Piątku, co daje idealną okazję do zaplanowania długiego wolnego.

10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (Veľkonočný pondelok) - ostatni dzień Wielkanocy upamiętniający wniebowstąpienie Chrystusa.

1 maja 2023 - Święto Pracy (Sviatok práce) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu miejscach na świecie. Jest to okazja do uhonorowania ludzi pracy i środowisk robotniczych oraz ich wkładu w rozwój społeczeństwa.

8 maja 2023 - Dzień Zwycięstwa nad faszyzmem (Deň víťazstva nad fašizmom) - święto upamiętniające przyjęcie przez aliantów bezwzględnej kapitulacji nazistowskich Niemiec, co oficjalnie zakończyło w Europie II Wojnę Światową.

5 lipca 2023 - Święto Apostołów Słowiańskich Cyryla i Metodego (Sviatok svätého Cyrila a Metoda) - Św. Cyryl i Metody prowadzili misje chrześcijańskie w IX wieku na terenach słowiańskich. Co roku słowaccy chrześcijanie upamiętniają ich wkład w kulturę regionu.

Video

Szukasz pracy?

Pracownik magazynu w Heerlen – PRACA IDEALNA NA WAKACJE

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

  • Holandia
  • 58-65 zł / h
Dodana
Dodana
Dodana

Pracownik produkcji montażu -> 2 zmiany!

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Łódź
  • 4 550-6 000 zł / mc
Dodana

Pracownik produkcji

SGP GROUP

  • Nowa Sól
Dodana

29 sierpnia 2023 - Święto Słowackiego Powstania Narodowego (Výročie Slovenského národného povstania) - święto państwowe upamiętniające wybuch powstania słowackiego przeciw nazistowskiemu najeźdźcy. Narodowy podryw trwał od 29 sierpnia do 28 października 1944 roku.

1 września 2023 - Dzień Konstytucji Republiki Słowackiej (Deň Ústavy Slovenskej republiky) - święto upamiętniające ustanowienie słowackiej konstytucji, co miało miejsce w 1992 roku.

15 września 2023 - Święto Matki Boskiej Boleściwej (Sviatok Panny Márie Sedembolestnej, patrónky Slovenska) - tradycyjne święto upamiętniające patronkę Słowacji.

1 listopada 2023 - Wszystkich Świętych (Sviatok všetkých svätých) - podobnie, jak w Polsce tak i na Słowacji obchodzi się to listopadowe święto.

17 listopada 2023 - Dzień Walki o Wolność i Demokrację (Deň boja za slobodu a demokraciu) - w tym dniu Słowacy oddają hołd środowiskom studenckim, które protestowały w 1939 roku przeciw nazistom i w 1989 roku przeciw komunistycznemu reżimowi, co zapoczątkowało tzw. Aksamitną Rewolucję.

24 grudnia 2023 - Wigilia Bożego Narodzenia (Štedrý deň) - w przeciwieństwie do Polski pracownicy na Słowacji mogą rozpocząć świętowanie Bożego Narodzenia już wolną Wigilią.

Video

25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (Prvý sviatok vianočný) - drugie po Wielkanocy najważniejsze święto chrześcijańskie. Tradycyjnie upamiętniające narodziny Jezusa.

26 grudnia 2023 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Druhý sviatok vianočný) - ostatni dzień Świąt Bożego Narodzenia znany też jako Dzień Św. Szczepana.

W ten sposób prezentują się dni wolne od pracy w Słowacji na 2020 rok. Jak widać, spora część dat pokrywa się z polskimi świętami, więc spokojnie można planować dni wolne z bliskimi w kraju.

Ferie i wakacje na Słowacji

Nie sposób planować urlop, nie biorąc pod uwagę ferii w szkołach. Oczywiście o ile mieszka się u naszych południowych sąsiadów wraz z dziećmi, które uczęszczają do tamtejszych szkół. Jeżeli planujemy spełnić ten warunek, to warto zapoznać się z kalendarzem dni wolnych dla uczniów.

Rok szkolny na Słowacji trwa podobnie jak w Polsce. Różnice pojawiają się w terminach ferii. W przypadku roku szkolnego 2022/2023 uczniowie mogą liczyć na ferie świąteczne rozpoczynające się 23 grudnia 2022 roku i kończące dopiero 8 stycznia 2023 roku. Następnie 3 lutego jest dzień wolny określany mianem ferii w połowie roku szkolnego.

Na przełomie lutego i marca w zależności od regionu uczniowie mogą liczyć na cztery dni ferii wiosennych. Kolejną okazją do świętowania będą ferie wielkanocne trwające od 6 do 11 kwietnia. Rok szkolny kończy się wakacjami rozpoczynającymi się 1 lipca i kończącymi 31 sierpnia. W 2023 roku przypadną jeszcze dwa dni ferii jesiennych, ale ich data zostanie dopiero ustalona.

Video

Planując urlop w oparciu o ferie w szkołach, należy zaczerpnąć szczegółowych informacji w konkretnej placówce edukacyjnej. Zresztą, dziecko z pewnością dokładnie będzie wiedziało kiedy przypada mu dzień wolny od szkoły.

Czy praca w słowackie święta jest lepiej płatna?

W ustawowe dni wolne od pracy z założenia pracownik powinien być zwolniony ze świadczenia swoich usług. Jak wiadomo, w niektórych zawodach czy sytuacjach konieczna jest praca w święto. W tej sytuacji pracodawca ma obowiązek wypłacić dodatek za pracę w dzień świąteczny. Według prawa musi on wynosić minimum 50% stawki godzinowej do każdej przepracowanej godziny.

Na Słowacji obchodzi się sporo świąt, dzięki czemu pracownicy mają wiele okazji do odpoczynku. Sprawne planowanie urlopu może znacząco wydłużyć okresy wolne od pracy. W przypadku nastawienia na większe zarobki można liczyć na dodatki za pracę w święta, choć warto wcześniej się upewnić jakie stawki przewiduje pracodawca.

To może Cię również zainteresować

Praca Słowacja

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Habel

Habel

Nie powiem, że ta ilość wolnych dni mnie cieszy jako pracodawcę, ale rozumiem, że dla pracowników to ważny czas na odpoczynek i spędzenie go z rodziną. Dobrze, że kalendarz świąteczny pokrywa się z polskim, to ułatwia planowanie dni wolnych.
Stażysta

Stażysta

Mam nadzieję, że firma, w której będę pracować, będzie respektować tak dużą liczbę dni wolnych od pracy. To jednak fajne, że Słowacja ma tak dużo ustawowo wolnych dni, dzięki temu będzie można spędzić czas z rodziną i bliskimi.
Tymek

Tymek

Cóż, dla osób bezrobotnych to tak czy siak dzień wolny ;) Warto jednak wiedzieć, które daty są świętami państwowymi i kiedy będą trwały ferie, żeby w razie czego wykorzystać ten czas na poszukiwanie pracy.
Robert

Robert

Hmm, tak dużo dni wolnych od pracy, ale czy na pewno pracodawcy dadzą nam wtedy wolne? Zawsze to zależy od firmy, w której pracujemy, ale warto mieć taką wiedzę w zanadrzu i zapytać o możliwość wzięcia wolnego.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.