Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Luksemburgu?

4 kwietnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

5 komentarzy
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Luksemburgu?
Planując urlopy w pracy dobrym pomysłem jest łączenie ich z dniami ustawowo wolnymi. Dzięki uwzględnieniu świąt można sobie zapewnić więcej czasu na odpoczynek, a w przypadku pracy za granicą uda się zorganizować czas na podróż do ojczyzny.

W Luksemburgu podobnie, jak w innych krajach obchodzi się kilka okazji jako święta państwowe, czyli dni wolne od pracy. Rząd tego małego Księstwa przewidział na 2023 rok jedenaście dni świątecznych, w których pracownicy będą mieli okazję do odpoczynku. Osoby planujące pracę w Luksemburgu powinny koniecznie zapoznać się z kalendarzem świątecznym tego kraju.

Jakie święta są dniami wolnymi od pracy w Luksemburgu?

Władze Luksemburgu przewidziały jedenaście okazji do świętowania w 2023 roku. Większość świąt ma swój rodowód w wierze chrześcijańskiej, co z pewnością ucieszy wielu Polaków wybierających ten kraj za cel emigracji zarobkowej. Sprawdźmy, na jakie dni wolne można liczyć w Luksemburgu.

1 stycznia 2023 - Nowy Rok (Neujahr) - w Księstwie Luksemburgu podobnie, jak w innych państwach obchodzi się hucznie powitanie Nowego Roku, więc 1 stycznia jest ustawowo dniem wolnym.

10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) - chrześcijanie w Luksemburgu obchodzą Wielkanoc, ale ustawowo wolnym dniem jest dopiero Poniedziałek Wielkanocny będący ostatnim dniem najważniejszych w religii chrześcijańskiej świąt.

1 maja 2023 - Święto Pracy (Tag der Arbeit) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu miejscach na świecie. W tym dniu oddaje się honory ludziom pracy oraz klasie robotniczej i ich wpływowi na wygląd współczesnego społeczeństwa.

9 maja 2023 - Dzień Europy (Europe Day) - święto państw europejskich upamiętniające wygłoszenie idei stworzenia spójnej Europy przez francuskiego premiera Roberta Schumana w 1950 roku.

Video

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

18 maja 2023 - Wniebowstąpienie Pańskie (Himmelfahrt) - upamiętnienie wiary w cielesne wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa do nieba. Święto obchodzone w 40 dni po Wielkanocy.

29 maja 2023 - Poniedziałek po Zielonych Świątkach (Pfingstmontag) - Zielone Świątki, czyli upamiętnienie zesłania Ducha Świętego na Maryję Pannę i apostołów.

23 czerwca 2023 - Święto Narodowe (Luxemburgischer Nationalfeiertag) - najważniejsze święto państwowe będące rocznicą uzyskania niepodległości od Holandii i Belgii w 1980 roku. Jest to także dzień obchodów urodzin Wielkiego Księcia.

15 sierpnia 2023 - Wniebowzięcie NMP (Maria Himmelfahrt) - chrześcijańskie święto upamiętniające wiarę we wniebowzięcie Maryi Panny.

1 listopada 2023 - Wszystkich Świętych (Allerheiligen) - święto będące okazją do oddania hołdu chrześcijańskim męczennikom, którzy oddali życie za wiarę, ale nie znaleźli się w kanonie Mszy Świętej.

25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (Weihnachtsfeiertag) - drugie najważniejsze święta chrześcijańskie. W tym dniu upamiętnia się narodziny Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z filarów wiary chrześcijańskiej.

Video

26 grudnia 2023 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Hl. Stefan) - ostatni dzień obchodów Świąt Bożego Narodzenia znany także, jako Dzień Św. Szczepana, czyli pierwszego chrześcijańskiego męczennika.

Znając kalendarz świąt w Luksemburgu, można znacznie sprawniej rozplanować przyszłe urlopy. Łączenie ich z dniami wolnymi od pracy zapewni większą ilość czasu na odpoczynek. Warto nadmienić, że pracownicy sektora bankowego posiadają dodatkowo wolne w Wielki Piątek oraz w popołudniowe godziny Wigilii Bożego Narodzenia.

Wakacje i ferie w Luksemburgu

Osoby wyjeżdżające za granicę wraz z rodzinami, a w szczególności z dziećmi powinny znać kalendarz szkolny danego państwa. Znajomość terminów ferii pozwoli na zaplanowanie urlopów w taki sposób, aby móc zapewnić swoim pociechom rozrywkę. Większość rodziców właśnie w taki sposób wykorzystuje swój urlop. Przyjrzyjmy się kalendarzowi szkolnemu na lata 2022/2023.

Rok szkolny 2022/2023:

  • Rozpoczęcie roku szkolnego: 15 września 2022
  • Ferie jesienne: od 29 października do 6 listopada 2022
  • Ferie świąteczne: od 24 grudnia 2022 do 8 stycznia 2023
  • Ferie karnawałowe: od 11 lutego 2023 do 19 lutego 2023
  • Ferie wielkanocne: od 1 kwietnia 2023 do 16 kwietnia 2023
  • Ferie zielonoświątkowe: od 27 maja 2023 do 4 czerwca 2023
  • Wakacje: od 15 lipca do 14 września 2023

Tak wyglądają kalendarz szkolny na bieżący rok szkolny w Luksemburgu. Oczywiście uczniów obowiązują również oficjalne święta państwowe.

Video

Czy święta w Luksemburgu są lepiej płatne?

Pracownicy w Luksemburgu mają prawo do wolnego w święta państwowe. W przypadku przedsiębiorstw sezonowych i turystycznych pracownicy mogą pracować w święta za zwyczajną stawkę, ale muszą otrzymać inny dzień wolny w zastępstwie. Pracownikom najemnym należy się wynagrodzenie za ustawowe dni wolne.

Oczywiście czasem może zajść potrzeba stawienia się w pracy w dzień świąteczny. W takim wypadku pracodawca ma obowiązek wyznaczenia innego dnia wolnego w zastępstwie oraz wypłacenie wynagrodzenia za przepracowany dzień świąteczny. Układy zbiorowe regulują stawki dla niektórych branż.

Wyjeżdżając do Luksemburga, warto zapoznać się z kalendarzem świątecznym tego Księstwa. W ten sposób można bardzo efektywnie rozplanować urlopy, zapewniając sobie więcej czasu na przykład na podróże do ojczyzny.

To może Cię również zainteresować

Luksemburg praca

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Pytający

Pytający

Chociaż nie pracuję w Luksemburgu, cieszę się, że artykuł pozwala mi lepiej poznać kulturowe i religijne święta, jakie są obchodzone w tym kraju. To ciekawe, że większość z nich ma swoje korzenie w wierze chrześcijańskiej.
Zofia

Zofia

Znając kalendarz ferii szkolnych i świąt państwowych w Luksemburgu, jako pracodawca mogę lepiej dopasować harmonogram pracy mojego zespołu i zapewnić im więcej czasu na odpoczynek i wakacje.
Katarzyna

Katarzyna

Bardzo przydatny artykuł dla mnie, jako pracownika w Luksemburgu. Dzięki niemu mogę lepiej zaplanować swoją pracę i urlop, wiedząc, kiedy są dni wolne.
Stach

Stach

Kalendarz ferii i świąt z pewnością jest przydatny dla osób poszukujących pracy, które chcą dobrze zaplanować swoje urlopy i wakacje. Dobrze, że artykuł zawiera informacje o wynagrodzeniu za ustawowe dni wolne.
ida21

ida21

Bardzo przydatny artykuł dla osób pracujących w Luksemburgu, którzy chcą lepiej zaplanować swój urlop w oparciu o kalendarz świąt i ferii szkolnych. Dobrze wiedzieć, że pracownicy sektora bankowego mają dodatkowe wolne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.