Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop we Włoszech?

4 kwietnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

9 komentarzy
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop we Włoszech?
Każda pracująca osoba bardzo dobrze wie kiedy przysługują jej ustawowe dni wolne od pracy. Znajomość kalendarza świątecznego pozwala znacznie efektywniej planować urlopy, co pozwala na wydłużenie sobie czasu na odpoczynek. Nie dziwi więc fakt, że wyjeżdżając do pracy za granicę jedną z pierwszych rzeczy, jakie się ustala to harmonogram świąteczny danego kraju.

W przypadku Włoch zdecydowana większość świąt ma swoje podłoże w religii chrześcijańskiej. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć związku tego kraju z Kościołem Katolickim. Włosi obchodzą podobnie, jak Polacy najważniejsze święta kościelne, więc pracując na Półwyspie Apenińskim, można spokojnie planować wyjazdy do bliskich w ojczyźnie. Przyjrzyjmy się bliżej dniom, które włoski rząd uznał za wolne od pracy w 2023 roku.

Jakie święta są wolne od pracy we Włoszech?

Włoski rząd ustanowił na 2023 rok dwanaście dni ustawowo wolnych od pracy. Tylko trzy z nich nie mają podłoża religijnego i wynikają ze świeckich tradycji.

1 stycznia 2023 - Nowy Rok (Capodanno) - Włosi są znani z temperamentu i zamiłowania do dobrej zabawy. Nie ma się więc co dziwić, że powitanie Nowego Roku jest hucznie obchodzone. Co za tym idzie 1 stycznia jak w wielu miejscach na świecie, jest dniem wolnym.

6 stycznia 2023 - Trzech Króli (Epifania) - chrześcijańskie święto upamiętniające trzech mędrców, którzy odbyli pielgrzymkę do Betlejem w celu złożenia hołdu narodzonemu Jezusowi Chrystusowi.

9 kwietnia 2023 - Wielkanoc (Domenica di Pasqua) - najważniejsze święto chrześcijańskie w kalendarzu. Okazja ta upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co się stało jednym z filarów wiary chrześcijan.

Video

Szukasz pracy?
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

  • Tomaszów Lubelski
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

  • Świnoujście
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

  • Tarnowskie Góry
Dodana
Dodana

10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (Pasquetta) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocy. Podobnie, jak Polacy także i Włosi mają w tym dniu wolne od pracy.

25 kwietnia 2023 - Dzień Wyzwolenia (Festa della Liberazione) - Włosi świętują zakończenie brutalnej II Wojny Światowej nieco wcześniej niż reszta Europy. To 25 kwietnia na terenie kraju zakończyły się działania wojenne, a faszystowskie władze upadły.

1 maja 2023 - Święto Pracy (Festa dei Lavoratori) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu państwach na świecie. Jest to okazja do oddania honorów ludziom pracy i robotnikom oraz ich wpływowi na wygląd współczesnego społeczeństwa.

2 czerwca 2023 - Święto Republiki (Festa della Repubblica) - rocznica referendum, które w 1946 roku doprowadziło do przeistoczenia Włoch w republikę. To wydarzenie ostatecznie zakończyło okres wielkich wojen dla włoskiego społeczeństwa i rozpoczęło współczesną historię kraju.

15 sierpnia 2023 - Wniebowzięcie NMP (Assunzione, Ferragosto) - chrześcijańskie święto upamiętniające wniebowzięcie Maryi Dziewicy do nieba.

1 listopada 2023 - Wszystkich Świętych (Ognissanti or Tutti i santi) - dzień upamiętniający świętych i męczenników chrześcijańskich, którzy oddali życie za wiarę, ale nie zostali włączeni do kanonu Mszy Świętej.

8 grudnia 2023 - Niepokalane Poczęcie NMP (Immacolata Concezione, Immacolata) - dzień uroczystego świętowania wiary w niepokalane poczęcie Maryi Dziewicy.

25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (Natale) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające narodzenie Jezusa Chrystusa.

Video

26 grudnia 2023 - Dzień Świętego Szczepana (Santo Stefano) - Drugi Dzień Świąt ustanowiony w celu upamiętnienia Św. Szczepana uznanego za pierwszego męczennika chrześcijańskiego.

Tak się prezentuje lista świąt uznanych przez włoski rząd za ustawowo wolne od pracy. Trzeba jednak zaznaczyć, że w niektórych miastach obchodzone są dodatkowe święta patronów, w które zwyczajowo pracownicy mają także wolne. Poniżej lista najważniejszych okazji na 2023 rok:

25 kwietnia - Wenecja: Święto św. Marka

29 czerwca - Rzym: Święto św. Piotra i św. Pawła

15 lipca - Palermo: Święto św. Rozalii

19 września - Neapol: Święto św. Gennaro

4 października - Bolonia: Święto św. Petroniusza

3 listopada - Triest: Święto św. Giusto

6 grudnia - Bari: Święto św. Mikołaja

7 grudnia - Mediolan: Święto św. Ambrożego

Wakacje i ferie we Włoszech

Planując urlopy, wiele osób bierze pod uwagę kalendarz szkolny. Rodzice starają się zapewnić zajęcie swoim pociechom i oczywiście wspólnie z nimi udają się na wakacyjne wyjazdy. Właśnie dlatego znajomość kalendarza szkolnego jest taka ważna. Osoby wyjeżdżające do pracy we Włoszech wraz ze swoimi dziećmi powinny się zapoznać z lokalnymi harmonogramami ferii oraz wakacji.

Włoski system edukacji posiada kilka przerw w nauce, ale ich dokładne terminy są ustalane przez władze poszczególnych regionów. W związku z tym ferie w zależności od miejsca zamieszkania mogą występować w różnych dniach. Najlepiej po szczegółowy kalendarz udać się do konkretnej placówki edukacyjnej. Przyjrzyjmy się jednak na jakie okazje do odpoczynku mogą liczyć włoscy uczniowie.

Rok szkolny zaczyna się zazwyczaj w drugim tygodniu września i kończy się w drugim tygodniu czerwca. Przed świętami Bożego Narodzenia rozpoczyna się pierwsza przerwa świąteczna trwająca na ogół do 6-8 stycznia. Kolejną okazją do odpoczynku od szkoły są ferie wielkanocne trwające przez tydzień od zakończenia Wielkanocy. W niektórych regionach przewidziano także krótkie ferie zimowe bądź jesienne. Oczywiście uczniowie odpoczywają także w ustawowe dni wolne.

Video

Czy święta we Włoszech są lepiej płatne?

Włoskie prawo pracy przyznaje pracownikom dzień wolny w święta państwowe, za które należy im się zapłata. Oznacza to, że odpoczynek nie uszczupli wypłaty. W naprawdę ważnych przypadkach pracodawca może ściągnąć pracownika do pracy w ustawowy dzień wolny. W tym wypadku pracownikowi należy się wyższe wynagrodzenie.

Wysokość wynagrodzeń jest ustalana przez układy zbiorowe. Zazwyczaj stawka za dzień świąteczny zostaje podniesiona o około 50-60%. Przed podjęciem pracy najlepiej sprawdzić, jakie są postanowienia zawarte w kontraktach CCNL (Contratto Colletivo Nazionale di Lavoro) dla konkretnych branż.

Jak widać, najważniejsze święta dla Polaków pokrywają się z włoskimi obchodami. Dzięki temu można zaplanować wyjazdy do ojczyzny w czasie Wielkanocy czy Bożego Narodzenia. Odpowiednie zarządzanie urlopem pozwoli na sprawne wydłużenie sobie czasu na odpoczynek.

To może Cię również zainteresować

Praca we Włoszech

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

9 komentarzy

Antek

Antek

Święta we Włoszech są bardzo ważne dla kultury kraju. Jako osoba poszukująca pracy, mam nadzieję, że uda mi się znaleźć pracę, która da mi szansę na korzystanie z wolnych dni, by poznać tę piękną kulturę.
ivan

ivan

Święta we Włoszech to czas radości i wyluzowania. Jestem bezrobotny i chciałbym mieć pracę, która pozwoli mi cieszyć się tym pięknym okresem w roku.
Sojer

Sojer

Święta we Włoszech są ważne dla kultury i tradycji kraju. Jako pracodawca, staramy się zaplanować pracę tak, aby pracownicy mieli czas na odpoczynek i spędzenie czasu z rodzinami.
czesław

czesław

Święta we Włoszech są bardzo ważne i cieszę się, że jest ich tak dużo. To zawsze dobry czas, by odpocząć i spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi.
andrew

andrew

Jako osoba, która szuka pracy, uważam, że liczba wolnych dni jest stosunkowo duża. Jednak mam nadzieję, że uda mi się znaleźć zatrudnienie, które pozwoli mi wykorzystać czas wolny w sposób produktywny.
Mirosław Piekarczyk

Mirosław Piekarczyk

Jestem bezrobotny i przyznam szczerze, że nie sądziłem, że w Włoszech jest tak dużo ustawowo wolnych dni. Sądzę, że to może mieć wpływ na tempo znalezienia pracy – ale mam nadzieję, że sytuacja na rynku pracy się poprawi.
ania

ania

Jako pracodawca doceniam fakt, że Włochy ustanowiły tak dużą liczbę ustawowo wolnych dni. Daje nam to szansę na zaplanowanie pracy z wyprzedzeniem. Jednak mam nadzieję, że pracownicy będą odpowiednio zmotywowani i zapewnią płynność w naszej firmie.
Szukam pracy

Szukam pracy

Cieszę się, że we Włoszech jest dużo ustawowo wolnych dni od pracy. Daje to szansę na bardziej wydajną pracę. Jednak mam nadzieję, że pozwoli to także na odpoczynek i spędzenie czasu ze swoją rodziną.
Stanisław

Stanisław

Przydatna informacje

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.