Twoje wsparcie w rekrutacji

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Słowenii?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Słowenii?
Słowenia pod wieloma względami różni się od pozostałych republik powstałych w wyniku rozpadu Jugosławii. Jedną z większych różnic jest religia katolicka, co się przekłada między innymi na kalendarz świąteczny bliższy Polakom. Oczywiście nie wszystkie święta w Słowenii mają swoje korzenie w religii, ale stanowią one sporą część dni ustawowo wolnych.

Każdy pracownik powinien dobrze znać kalendarz świąteczny. Dotyczy to także pracy za granicą. Wiedza na temat dni wolnych w danym państwie nie tylko pozwoli uniknąć przykrej niespodzianki w postaci zamkniętych sklepów czy urzędów. Pozwoli ona przede wszystkim wydajnie rozplanować urlop. Uwzględnienie w planach urlopowych świąt daje możliwość przedłużenia sobie okresów odpoczynku od pracy.

W Słowenii, jak w praktycznie każdym państwie występują święta będące równocześnie dniami ustawowo wolnymi od pracy. Sprawdźmy więc kiedy Słoweńcy mogą się cieszyć odpoczynkiem od pracy.

Jakie święta są dniami wolnymi od pracy w Słowenii?

Słoweńskie władze ustanowiły na 2020 rok aż 14 dni wolnych od pracy. Większość okazji wynika z tradycji katolickiej, ale nie brakuje także świeckich świąt państwowych. Co więcej, najważniejsze święta katolickie są wolne, więc Polacy będą mieli okazję na wyjazd do bliskich pozostających w ojczyźnie. Kalendarz świąteczny Słowenii na 2020 rok prezentuje się następująco:

1 i 2 stycznia 2020 - Nowy Rok (novo leto) - w Słowenii podobnie, jak w większości państw bałkańskich mieszkańcy mogą aż dwa dni świętować nadejście nowego roku.

8 lutego 2020 - Dzień Prešerena, Słoweński Dzień Kultury (Prešernov dan, slovenski kulturni praznik) - od 1942 roku ta data jest świętem państwowym. W tym dniu upamiętnia się śmierć największego poety słoweńskiego, Franciszka Preserena, co miało miejsce w 1849 roku.

12 kwietnia 2020 - Wielkanoc (velika noč) - najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym dniu upamiętnia się zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co dało jeden z fundamentów pod wiarę chrześcijańską.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Słowenia

13 kwietnia 2020 - Poniedziałek Wielkanocny (Uskršnji ponedjeljak) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. W Polsce święto znane także pod nazwą Śmigus Dyngus.

27 kwietnia 2020 - Dzień oporu przeciwko okupantowi (Dan upora proti okupatorju) - święto państwowe upamiętniające utworzenie Frontu Wyzwolenia Słowenii w 1941 roku. Organizacja miała na celu walkę z niemieckimi, włoskimi i węgierskimi okupantami podczas trwania II Wojny Światowej.

1 i 2 maja 2020 - Święto Pracy (praznik dela) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu krajach na całym świecie. W Słowenii z tej okazji przysługują aż dwa dni wolnego. Dzień ten jest okazją do uhonorowania ludzi pracy oraz klasy robotniczej i ich wpływu na wygląd współczesnego społeczeństwa.

25 czerwca 2020 - Święto Narodowe Słowenii (Dan državnosti) - najważniejsze święto państwowe upamiętniające nadanie aktu niepodległości po rozpadzie Jugosławii.

15 sierpnia 2020 - Wniebowzięcie NMP (Marijino vnebovzetje (veliki šmaren)) - święto chrześcijańskie upamiętniające wiarę w zabranie do nieba Najświętszej Maryi Panny.

31 października 2020 - Święto Reformacji (Dan reformacije) - jedno z najważniejszych świąt obchodzonych przez kościoły protestanckie. Dzień ten upamiętnia ogłoszenie tez Marcina Lutra krytykujących Kościół Katolicki w 1517 roku.

1 listopada 2020 - Wszystkich Świętych (dan spomina na mrtve) - święto oddające hołd męczennikom, którzy oddali życie w imię wiary, ale nie znaleźli się w kanonie Mszy Świętej.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (Božič) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa.

26 grudnia 2020 - Dzień Niepodległości (Dan samostojnosti in enotnosti) - dla chrześcijan jest to drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, ale w Słowenii jest to także święto upamiętniające ogłoszenie wyników referendum, w którym Słoweńcy zdecydowali o odłączeniu się od Jugosławii.

Tak prezentuje się słoweński kalendarz świąteczny. Jak widać, sporo okazji pokrywa się z Polskimi świętami. Przede wszystkim najważniejsze święta chrześcijańskie są wolne w tym bałkańskim kraju. Przy odpowiednim lawirowaniu urlopem można sobie zapewnić odpowiednio długie wolne na powrót do bliskich w ojczyźnie.

Wakacje i ferie szkolne w Słowenii

Większość rodziców planuje urlopy w taki sposób, aby pokrywały się z okresami wolnymi od szkoły. W taki sposób mogą zaplanować wspólne wakacje z dziećmi, bądź po prostu zagospodarować im czas. Wyjeżdżając do pracy w Słowenii z dziećmi, warto więc zapoznać się z kalendarzem szkolnym.

Rok szkolny w Słowenii przebiega w podobny sposób, jak w Polsce. Uczniowie zaczynają szkołę początkiem września i kończą w drugiej połowie czerwca. Na ten moment możemy prześledzić kalendarz roku szkolnego 2019/2020.

Rok szkolny w Słowenii:

  • Pierwszy dzień szkoły - 2.09.2019
  • Ferie jesienne - 28.10.2019 - 1.11.2019
  • Ferie świąteczne - 25.12.2019 - 2.01.2020
  • Ferie zimowe - 17.02 - 21.02.2020 dla regionów zachodnich
  • Ferie zimowe - 24.02 - 28.02.2020 dla regionów wschodnich
  • Ferie wiosenne - 27.04 - 1.05.2020
  • Wakacje letnie - 26.06 - 31.08.2020

Tak się prezentuje kalendarz roku szkolnego 2019/2020 w Słowenii. Warto podkreślić, że co roku terminy są dość do siebie zbliżone, więc można wstępnie snuć plany urlopowe.

Czy święta w Słowenii są lepiej płatne?

Zgodnie z prawem pracy w Słowenii dni świąteczne uznane za ustawowe dni wolne są płatne. Oznacza to, że osoby zatrudnione na umowę o pracę nie muszą się martwić o uszczuplenie wynagrodzenia za dzień świąteczny.

Czasem występuje konieczność świadczenia pracy w dniu świątecznym. W przypadku takiej sytuacji pracownik ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia. W 2018 roku podpisano ustawę, która podniosła dodatek do wynagrodzenia za pracę w święta z 90% do 120% stawki podstawowej pracownika.

Polacy w Słowenii powinni się dość łatwo odnaleźć zarówno w przypadku świąt państwowych, jak i ferii szkolnych. W razie potrzeby warto też wiedzieć, że za pracę w święta można lepiej zarobić.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Słowenii?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.