Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Rumunii?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Rumunii?
Każde państwo posiada swoje własne święta państwowe, które są dniami wolnymi od pracy. Nie inaczej jest w przypadku Rumunii, która sporą część swoich świąt opiera o wiarę chrześcijańską, a dokładnie tradycje wyznania prawosławnego.

Osoby pracujące w Rumunii powinny dobrze znać kalendarz świąteczny tego kraju. Znajomość dni ustawowo wolnych od pracy przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim pracownicy mogą w oparciu o kalendarz świąteczny znacznie lepiej rozplanować swoje urlopy. Uwzględniając święta, można sobie zapewnić dłuższe okresy wolnego, co pozwoli między innymi na odwiedzenie bliskich w ojczyźnie.

Oczywiście wiedza na temat ustawowych dni wolnych pozwoli także uniknąć problemów z zakupami czy załatwieniem spraw urzędowych. Zamknięte firmy nie zaskoczą osoby zorientowanej w grafiku świąt. Przyjrzyjmy się, więc jak prezentuje się kalendarz świąteczny Rumunii na 2020 rok.

Jakie święta są w Rumunii dniami wolnymi od pracy?

Większość rumuńskich świąt pochodzi z tradycji Kościoła Prawosławnego. Polacy pracujący w tym kraju muszą więc mieć świadomość, że choćby Wielkanoc przypada w innym terminie niż ma to miejsce w kulturze katolickiej. Kalendarz świąt rumuńskich może więc być zaskoczeniem dla polskich emigrantów osiedlających się w Rumunii. Przyjrzyjmy się konkretnym datom.

1 i 2 stycznia 2020 - Nowy Rok (Anul nou) - w Rumunii, jak i w innych miejscach świata nadejście nowego roku jest odpowiednio obchodzonym wydarzeniem. W przeciwieństwie do Polski rumuńscy obywatele mają wolne dwa dni z okazji nadejścia nowego roku.

24 stycznia 2020 - Dzień Unifikacji - święto narodowe obchodzone od 2015 roku. W ten dzień placówki administracji oraz szkoły są zamknięte. Święto upamiętnia stworzenie Zjednoczonych Księstw z 1862 roku, co zbudowało fundament pod współczesną Rumunię.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Rumunia

17 kwietnia 2020 - Prawosławny Piątek Wielkanocny - pierwszy dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. W tym dniu chrześcijanie upamiętniają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. W Kościele Prawosławnym Wielkanoc jest obchodzona tydzień później niż w Kościele Katolickim.

19 kwietnia 2020 - Wielkanoc Prawosławna - najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co dało fundament religii.

20 kwietnia 2020 - Prawosławny Poniedziałek Wielkanocny - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocy.

1 maja 2020 - Święto Pracy (Ziua muncii) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu zakątkach świata. W tym dniu oddaje się hołd ludziom pracy oraz klasie robotniczej i ich wkładowi w wygląd współczesnego społeczeństwa.

1 czerwca 2020 - Dzień Dziecka - to święto jest znane w wielu miejscach globu, ale w Rumunii jest też dniem wolnym od pracy dla większości osób. Dzień Dziecka zakwalifikowano jako święto narodowe pierwszy raz w 2017 roku.

7 i 8 czerwca 2020 - Prawosławna Pięćdziesiątnica - święto upamiętnia wiarę w zstąpienie Ducha Świętego na apostołów i naśladowców Jezusa.

15 sierpnia 2020 - Wniebowzięcie NMP (Adormirea Maicii Domnului) - w tym dniu chrześcijanie upamiętniają wzięcie Najświętszej Maryi Panny do Nieba.

30 listopada 2020 - Dzień Św. Andrzeja - dzień wolny dla szkół i placówek administracji publicznej oraz banków. Wiele prywatnych firm także pozostaje zamkniętych. Święto oddaje hołd Św. Andrzejowi, czyli patronowi Rumunii.

1 grudnia 2020 - Rocznica Wielkiego Zjednoczenia Rumunii (Ziua Naţională, Ziua Marii Uniri) - święto narodowe upamiętniające ostateczne zjednoczenie się regionów i uformowanie zjednoczonej Rumunii. Połączenie miało miejsce 1 grudnia 1918 roku.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (Crăciunul) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym dniu upamiętnia się narodziny Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z fundamentów wiary chrześcijańskiej.

26 grudnia 2020 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Crăciunul) - ostatni dzień obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Święto znane także jako Dzień Św. Szczepana, czyli pierwszego męczennika chrześcijańskiego.

Jak widać, większość świąt w Rumunii ma swoje korzenie w religii. Pracownicy w tym kraju mają sporo okazji do odpoczynku, ale niestety przynajmniej przy okazji Wielkanocy Polacy chcący wrócić na święta do bliskich będą musieli zużyć swój urlop.

Wakacje i ferie szkolne w Rumunii

Planowanie urlopów często jest podyktowane pod kalendarz szkolny. Wielu pracowników stara się tak rozplanować swoje wolne, aby móc spędzić czas ze swoimi pociechami. W przypadku wyjazdu do pracy za granicę, jak na przykład do Rumunii warto więc poznać kalendarz roku szkolnego.

W Rumunii rok szkolny przypomina to, co znamy z polskiego podwórka.

Prześledźmy terminy przerw szkolnych w Rumunii na przykładzie roku szkolnego 2019/2020:

  • Uczniowie rozpoczęli naukę 9 września 2019 roku.
  • Szkoły podstawowe oraz przedszkola zaliczyły pierwszą przerwę w terminie od 26 października do 3 listopada 2019 roku.
  • Ferie zimowe obowiązujące we wszystkich szkołach miały miejsce w terminie od 21 grudnia 2019 roku do 12 stycznia 2020 roku.
  • Kolejną okazją do odpoczynku będą ferie wiosenne w terminie od 4 do 21 kwietnia 2020 roku.
  • Wakacje rozpoczną się 13 czerwca 2020 roku.

Czy praca w rumuńskie święta jest lepiej płatna?

Święta państwowe są płatne, więc pracownicy nie muszą się obawiać obniżenia pensji za ustawowy dzień wolny od pracy. Czasem występuje konieczność pracy w dzień świąteczny. W takiej sytuacji pracownicy mają prawo do odpowiedniej rekompensaty.

Rumuńskie prawo przewiduje dwie formy wynagrodzenia pracy w święta. Pierwszą jest obowiązek zapewnienia innego dnia wolnego. Pracodawca ma wydać dzień wolny do 30 dni od terminu święta, w które pracownik świadczył pracę. Jeżeli nie będzie takiej możliwości, to pracownik ma prawo do otrzymania podwojonego wynagrodzenia.

Znajomość kalendarza świąt oraz roku szkolnego w Rumunii pozwoli sprawnie zaplanować urlopy. W razie konieczności pracy w dzień świąteczny można liczyć na odpowiednie wynagrodzenie.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Rumunii?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.