Spis treści
Osoby pracujące w Rumunii powinny dobrze znać kalendarz świąteczny tego kraju. Znajomość dni ustawowo wolnych od pracy przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim pracownicy mogą w oparciu o kalendarz świąteczny znacznie lepiej rozplanować swoje urlopy. Uwzględniając święta, można sobie zapewnić dłuższe okresy wolnego, co pozwoli między innymi na odwiedzenie bliskich w ojczyźnie.
Oczywiście wiedza na temat ustawowych dni wolnych pozwoli także uniknąć problemów z zakupami czy załatwieniem spraw urzędowych. Zamknięte firmy nie zaskoczą osoby zorientowanej w grafiku świąt. Przyjrzyjmy się, więc jak prezentuje się kalendarz świąteczny Rumunii na 2020 rok.
Większość rumuńskich świąt pochodzi z tradycji Kościoła Prawosławnego. Polacy pracujący w tym kraju muszą więc mieć świadomość, że choćby Wielkanoc przypada w innym terminie niż ma to miejsce w kulturze katolickiej. Kalendarz świąt rumuńskich może więc być zaskoczeniem dla polskich emigrantów osiedlających się w Rumunii. Przyjrzyjmy się konkretnym datom.
1 i 2 stycznia 2020 - Nowy Rok (Anul nou) - w Rumunii, jak i w innych miejscach świata nadejście nowego roku jest odpowiednio obchodzonym wydarzeniem. W przeciwieństwie do Polski rumuńscy obywatele mają wolne dwa dni z okazji nadejścia nowego roku.
24 stycznia 2020 - Dzień Unifikacji - święto narodowe obchodzone od 2015 roku. W ten dzień placówki administracji oraz szkoły są zamknięte. Święto upamiętnia stworzenie Zjednoczonych Księstw z 1862 roku, co zbudowało fundament pod współczesną Rumunię.
17 kwietnia 2020 - Prawosławny Piątek Wielkanocny - pierwszy dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. W tym dniu chrześcijanie upamiętniają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. W Kościele Prawosławnym Wielkanoc jest obchodzona tydzień później niż w Kościele Katolickim.
19 kwietnia 2020 - Wielkanoc Prawosławna - najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co dało fundament religii.
20 kwietnia 2020 - Prawosławny Poniedziałek Wielkanocny - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocy.
1 maja 2020 - Święto Pracy (Ziua muncii) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu zakątkach świata. W tym dniu oddaje się hołd ludziom pracy oraz klasie robotniczej i ich wkładowi w wygląd współczesnego społeczeństwa.
1 czerwca 2020 - Dzień Dziecka - to święto jest znane w wielu miejscach globu, ale w Rumunii jest też dniem wolnym od pracy dla większości osób. Dzień Dziecka zakwalifikowano jako święto narodowe pierwszy raz w 2017 roku.
7 i 8 czerwca 2020 - Prawosławna Pięćdziesiątnica - święto upamiętnia wiarę w zstąpienie Ducha Świętego na apostołów i naśladowców Jezusa.
15 sierpnia 2020 - Wniebowzięcie NMP (Adormirea Maicii Domnului) - w tym dniu chrześcijanie upamiętniają wzięcie Najświętszej Maryi Panny do Nieba.
30 listopada 2020 - Dzień Św. Andrzeja - dzień wolny dla szkół i placówek administracji publicznej oraz banków. Wiele prywatnych firm także pozostaje zamkniętych. Święto oddaje hołd Św. Andrzejowi, czyli patronowi Rumunii.
1 grudnia 2020 - Rocznica Wielkiego Zjednoczenia Rumunii (Ziua Naţională, Ziua Marii Uniri) - święto narodowe upamiętniające ostateczne zjednoczenie się regionów i uformowanie zjednoczonej Rumunii. Połączenie miało miejsce 1 grudnia 1918 roku.
25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (Crăciunul) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym dniu upamiętnia się narodziny Jezusa Chrystusa, co stanowi jeden z fundamentów wiary chrześcijańskiej.
26 grudnia 2020 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Crăciunul) - ostatni dzień obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Święto znane także jako Dzień Św. Szczepana, czyli pierwszego męczennika chrześcijańskiego.
Jak widać, większość świąt w Rumunii ma swoje korzenie w religii. Pracownicy w tym kraju mają sporo okazji do odpoczynku, ale niestety przynajmniej przy okazji Wielkanocy Polacy chcący wrócić na święta do bliskich będą musieli zużyć swój urlop.
Planowanie urlopów często jest podyktowane pod kalendarz szkolny. Wielu pracowników stara się tak rozplanować swoje wolne, aby móc spędzić czas ze swoimi pociechami. W przypadku wyjazdu do pracy za granicę, jak na przykład do Rumunii warto więc poznać kalendarz roku szkolnego.
W Rumunii rok szkolny przypomina to, co znamy z polskiego podwórka.
Święta państwowe są płatne, więc pracownicy nie muszą się obawiać obniżenia pensji za ustawowy dzień wolny od pracy. Czasem występuje konieczność pracy w dzień świąteczny. W takiej sytuacji pracownicy mają prawo do odpowiedniej rekompensaty.
Rumuńskie prawo przewiduje dwie formy wynagrodzenia pracy w święta. Pierwszą jest obowiązek zapewnienia innego dnia wolnego. Pracodawca ma wydać dzień wolny do 30 dni od terminu święta, w które pracownik świadczył pracę. Jeżeli nie będzie takiej możliwości, to pracownik ma prawo do otrzymania podwojonego wynagrodzenia.
Znajomość kalendarza świąt oraz roku szkolnego w Rumunii pozwoli sprawnie zaplanować urlopy. W razie konieczności pracy w dzień świąteczny można liczyć na odpowiednie wynagrodzenie.