Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Chorwacji?

4 kwietnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

4 komentarze
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Chorwacji?
Osoby pracujące powinny zdawać sobie sprawę z wielu kwestii. Jedną z ważniejszych jest znajomość kalendarza świątecznego, co pozwala na sprawniejsze planowanie urlopu oraz przypilnowanie swoich praw pracowniczych. Właśnie dlatego osoby wyjeżdżające do pracy za granicę, na przykład do Chorwacji powinny jeszcze przed wyjazdem zapoznać się z grafikiem ustawowych dni wolnych.

Przy emigracji jest to szczególnie ważne. Znajomość kalendarza świątecznego daje możliwość zaplanowania urlopu w taki sposób, aby wydłużyć sobie czas wolny, co pozwoli na przykład odwiedzić bliskich w ojczyźnie. Unikniemy też sytuacji, w której damy się zaskoczyć zamkniętymi sklepami gdy w lodówce samo światło. Trzeba bowiem pamiętać, że każdy kraj ma swoje własne święta. Nie inaczej jest z Chorwacją. Przyjrzyjmy się więc w jakie dni chorwaccy pracownicy odpoczywają.

Jakie święta są dniami wolnymi od pracy w Chorwacji?

Chorwackie władze zaplanowały na 2023 rok aż 14 dni ustawowo wolnych od pracy. Święta w tym kraju dzielą się między okazje religijne, jak i wynikające z historii czy tradycji. Polaków ucieszy fakt, że sporo okazji pokrywa się z polskimi świętami. Szczególnie najważniejsze święta katolickie pozostają w tym bałkańskim kraju wolne od pracy, więc można planować spotkanie z bliskimi w ojczyźnie. Przyjrzyjmy się kalendarzowi świątecznemu w Chorwacji.

1 stycznia 2023 - Nowy Rok (Nova godina) - Chorwaci to żywiołowy i radosny naród, więc obchody powitania nowego roku muszą być odpowiednie. To wymaga dnia wolnego, a przy okazji chrześcijanie obchodzą Święto Bożej Rodzicielki Maryi.

6 stycznia 2023 - Trzech Króli (Bogojavljenje, Tri Kralja) - święto chrześcijańskie upamiętniające trzech mędrców, którzy udali się do Betlejem złożyć hołd nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi.

9 kwietnia 2023 - Wielkanoc (Uskrs) - podobnie, jak w Polsce chrześcijanie z Chorwacji obchodzą Święta Wielkanocne. To najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co dało jeden z fundamentów wiary chrześcijańskiej.

Video

Szukasz pracy?

Edycja Opisów Produktów ALLEGRO dla STUDENTA

KOLOROWY ZESZYT SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • 4 500-5 500 zł / mc
 • Tychy
Dodana

Młodszy Inspektor - Psycholog

Straż Miejska m. st. Warszawy

 • Warszawa
Dodana

Pracownik fizyczny do rozładunku kontenerów

Domino Polska Sp. z o. o.

 • Bieruń
Dodana

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

 • 4 500-5 500 zł / mc
 • Kraków
Dodana
Dodana

10 kwietnia 2023 - Poniedziałek Wielkanocny (Uskrsni ponedjeljak) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych znany w Polsce jako Śmigus Dyngus.

1 maja 2023 - Święto Pracy (Međunarodni praznik rada) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu miejscach świata i ma za zadanie oddanie hołdu ludziom pracy oraz klasie robotniczej. Szczególnie ich wpływowi na wygląd współczesnego społeczeństwa.

8 czerwca 2023 - Boże Ciało (Tijelovo) - święto ku czci Najświętszego Sakramentu. W tym dniu wspomina się między innymi Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba oraz wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.

22 czerwca 2023 - Dzień Walki z Faszyzmem (Dan antifašističke borbe) - święto upamiętniające uformowanie oddziału partyzanckiego, który rozpoczął walkę z nazistowskimi Niemcami i faszystowskimi Włochami okupującymi Chorwację. Walki rozpoczęto 22 czerwca 1941 roku.

25 czerwca 2023 - Dzień Państwowości (Dan državnosti) - ważne święto państwowe. Chorwaci upamiętniają w tym dniu proklamację niepodległości kraju od Jugosławii, co miało miejsce 25 czerwca 1991 roku.

5 sierpnia 2023 - Dzień Zwycięstwa i Dumy Państwowej (Dan pobjede i Dan domovinske zahvalnosti) - kolejne ważne święto narodowe. Upamiętnia ono ostateczne wycofanie się sił serbskich w 1995 roku.

Video

15 sierpnia 2023 - Wniebowzięcie NMP (Velika Gospa) - chrześcijańskie święto upamiętniające zabranie Najświętszej Maryi Panny do Nieba.

8 października 2023 - Święto Niepodległości (Dan nezavisnosti) - Chorwacja ogłosiła niepodległość 25 czerwca 1991 roku, ale dopiero 8 października oficjalnie zerwano wszystkie konstytucyjne powiązania z Jugosławią.

1 listopada 2023 - Wszystkich Świętych (Dan svih svetih) - święto wywodzące się z czci oddawanej męczennikom chrześcijańskim, którzy oddali życie za wiarę, ale nie znaleźli się w kanonie Mszy Świętej.

25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (Božić) - drugie najważniejsze święto chrześcijańskie. Ten dzień upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa, co dało fundamenty pod budowę wiary chrześcijańskiej.

Video

26 grudnia 2023 - Dzień Świętego Szczepana (Sveti Stjepan) - ostatni dzień obchodów Świąt Bożego Narodzenia.

Jak widać, wiele okazji pokrywa się ze świętami w Polsce. Dzięki temu Polacy pracujący w Chorwacji będą mieli mniejsze problemy z przyzwyczajeniem się do innego kalendarza świątecznego.

Wakacje i ferie szkolne w Chorwacji

W przypadku wyjazdu zarobkowego za granicę wraz z dziećmi nie sposób w swoich planach urlopowych nie uwzględniać kalendarza szkolnego. Większość rodziców stara się brać urlop w takich terminach, aby móc zapewnić zajęcie swoim pociechom, albo móc się wybrać w podróż wraz z nimi.

Chorwacki rok szkolny jest dość zbliżony do polskiego:

 • W roku szkolnym 2022/2023 chorwaccy uczniowie zaczęli naukę z dniem 5 września 2022 roku.
 • Pierwszą przerwą były ferie jesienne odbywające się w ostatnich dniach października. W zależności od szkoły terminy mogły się nieznacznie różnić.
 • Podobnie w przypadku ferii świątecznych, które w każdej szkole zaczynały się od 24 grudnia 2022 roku, ale kończyły się 6 stycznia 2023 roku.

Niektóre placówki mają mieć przerwę zimową w ostatnich dniach lutego od 20 do 26 dnia miesiąca. Ostatnia przerwa w nauce nastąpi wraz z feriami wielkanocnymi. Tutaj terminy to 6-16 kwietnia.  Szkoła zakończy się z dniem 22 czerwca 2023 roku. Po przybyciu do Chorwacji warto zaczerpnąć informację o dokładny kalendarz roku szkolnego w konkretnej placówce edukacyjnej.

Czy święta w Chorwacji są płatne?

Zgodnie z chorwackim prawem pracownicy mają mieć wolne w święta państwowe. Te powinny być płatne, a więc nie są podstawą do obniżenia stałego miesięcznego wynagrodzenia. Kodeks pracy zakłada prawo pracownika do wyższego wynagrodzenia za pracę w dzień świąteczny. Co do wysokości dodatku pozostaje on w kwestii ustaleń między pracodawcą i pracownikiem.

Tak się prezentują dni wolne od pracy oraz szkoły. Znajomość kalendarza świątecznego Chorwacji może znacząco ułatwić funkcjonowanie w tym bałkańskim państwie.

Podsumowanie:
 • Chorwacja zaplanowała na 2023 rok 14 dni ustawowo wolnych od pracy, które są związane z okazjami religijnymi, historią i tradycją kraju.
 • Wiele chorwackich świąt pokrywa się z polskimi, szczególnie najważniejsze święta katolickie pozostają wolne od pracy.
 • Rok szkolny w Chorwacji jest zbliżony do polskiego, zaczyna się 5 września i kończy 22 czerwca, a ferie szkolne mają miejsce w podobnych terminach co w Polsce.

To może Cię również zainteresować

Praca Chorwacja

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

chabior

chabior

14 dni ustawowo wolnych od pracy to naprawdę dużo, ale na pewno będzie to dobry czas, aby pracownicy mieli czas na odpoczynek i spędzenie czasu w rodzinie. Cieszę się, że w Chorwacji wiele świąt pokrywa się z polskimi, co ułatwi pracownikom dostosowanie się do nowego kalendarza świątecznego.
Dermika

Dermika

14 dni ustawowo wolnych od pracy to bardzo dużo, a ja wciąż bezrobotny. Mam nadzieję, że prędzej czy później znajdę pracę i będę mógł skorzystać z tych dni wolnych na odpoczynek i relaks.
Sandra2007

Sandra2007

Ciekawe, że Chorwacja ma tak podobny kalendarz świąteczny jak Polska. To na pewno ułatwiłoby mi przejście z pracy w Polsce do pracy w Chorwacji. Teraz tylko muszę znaleźć jakąś pracę tam.
Miro

Miro

Wow, 14 dni ustawowo wolnych od pracy to naprawdę dużo. Fajnie, że wiele świąt w Chorwacji pokrywa się z polskimi, bo wtedy nie trzeba będzie się adaptować do nowego kalendarza świątecznego. Aż chce się tam pojechać i skorzystać z tych wolnych dni :)

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.