Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Bułgarii?

4 kwietnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

4 komentarze
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Bułgarii?
Większość osób pracujących bardzo dobrze zna kalendarz świąteczny. Wiedza o terminach dni ustawowo wolnych pozwala między innymi na sprawniejsze planowanie urlopu. Dzięki sprawnemu lawirowaniu należnym urlopem można sobie zapewnić znacznie dłuższy odpoczynek od pracy. Także osoby wyjeżdżające do pracy za granicę na przykład do Bułgarii powinny zapoznać się z lokalnym kalendarzem świątecznym.

Każde państwo posiada własną kulturę i historię, co wpływa na ukształtowanie świąt państwowych będących dniami wolnymi. Bułgaria jest mieszanką kilku kultur i kalendarz świąteczny mimo pewnych podobieństw może być dla Polaków zaskakujący. Sprawdźmy, jakie święta w Bułgarii będą dniami wolnymi od pracy.

Jakie święta są dniami wolnymi od pracy w Bułgarii?

Na bułgarski kalendarz świąteczny składają się zarówno święta mające swoje korzenie w religii, jak i w historii oraz tradycjach tego bałkańskiego kraju. Niewiele okazji pokrywa się z polskimi świętami, więc osoby emigrujące do Bułgarii za pracą powinny dobrze zapoznać się z datami wszystkich okazji. W przeciwnym razie niektóre święta mogą się okazać sporym zaskoczeniem. Przejrzyjmy więc dokładnie kalendarz świąteczny Bułgarii.

1 stycznia 2023 - Nowy Rok (Нова година, nowa godina) - Narody bałkańskie należą do bardzo żywiołowych, więc nikogo nie powinien dziwić fakt hucznych obchodów nadejścia nowego roku. Co za tym idzie, pierwszy dzień roku jest okazją do odpoczynku.

3 marca 2023 - Święto Odzyskania Niepodległości (Ден на Освобождението) - Bułgarzy w tym dniu upamiętniają wyzwolenie się kraju z niewoli osmańskiej w 1878 roku.

Video

14 kwietnia 2023 - Prawosławny Wielki Piątek (Великден) - Kościół Prawosławny posługuje się kalendarzem juliańskim, przez co najważniejsze święta chrześcijańskie obchodzi w innym terminie niż Kościół Katolicki. Wielki Piątek rozpoczyna obchody Świąt Wielkanocnych. W tym dniu upamiętnia się mękę oraz śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

17 kwietnia 2023 - Prawosławny Poniedziałek Wielkanocny (Великден) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. W Polsce znany jako Śmigus Dyngus.

Szukasz pracy?

Kierownik Zmiany

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana

Pokojowa - Hotel Crystal Mountain Wisła

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana
Dodana

Manager Gastronomii

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana

1 maja 2023 - Święto Pracy (Ден на труда (den na truda)) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu krajach na świecie. Nie inaczej jest w Bułgarii, gdzie obywatele kraju oddają hołd ludziom pracy oraz klasie robotniczej i ich wkładowi w obecny wygląd społeczeństwa.

6 maja 2023 - Dzień Św. Jerzego (Гергьовден) - ważne święto państwowe będące także Dniem Odwagi i Armii Bułgarskiej.

24 maja 2023 - Święto Piśmiennictwa i Kultury Słowiańskiej (Ден на славянската писменност и култура (den na slawjanskata pismennoct i kultura)) - dzień upamiętniający powstanie alfabetu cyrylickiego zwanego także głagolicą. Pismo to zostało stworzone przez misjonarza-apostoła Św. Konstantego nazywanego także Cyrylem.

Video

6 września 2023 - Dzień Jedności Narodowej (Ден на съединението на България (den na syedinenieto na Bulgaria)) - jedno z najważniejszych świąt państwowych w Bułgarii, upamiętniające zjednoczenie kraju mające miejsce w 1885 roku.

22 września 2023 - Święto Niepodległości (Ден на независимостта (den na nezawisimostta)) - kolejne bardzo ważne święto państwowe w Bułgarii. W tym dniu upamiętnia się oficjalne uzyskanie niezależności kraju i stworzenie cesarstwa. Z dniem 22 września 1908 roku na tronie zasiadł cesarz Ferdynand I Koburg.

1 listopada 2023 - Dzień Budzicieli Narodu - tradycyjne święto upamiętniające patriotów, którzy rozbudzali świadomość narodową Bułgarów pod panowaniem osmańskim.

24 grudnia 2023 - Wigilia Bożego Narodzenia (Бъдни вечер) - pierwszy dzień obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Bułgarzy są dość religijnym krajem i obchody tego ważnego dla chrześcijan święta zaczynają już w Wigilię.

Video

25 grudnia 2023 - Boże Narodzenie (Коледа (koleda)) - drugie po Wielkanocy najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym dniu upamiętnia się narodziny Jezusa Chrystusa, co dało jeden z fundamentów wiary chrześcijańskiej.

26 grudnia 2023 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Коледа) - ostatni dzień obchodów Bożego Narodzenia. Święto znane także jako dzień Św. Szczepana, czyli pierwszego chrześcijańskiego męczennika.

Jak widać, niewiele okazji pokrywa się z polskimi świętami. Z pewnością osoby pracujące w Bułgarii ucieszą się z trzech dni wolnego przy okazji Bożego Narodzenia, co pozwoli na powrót do bliskich w ojczyźnie.

Warto także wspomnieć, że za bułgarskie święta wypadające w weekend dni wolne zostają przesunięte na najbliższy poniedziałek. Dzięki temu pracownicy mają zawsze 13 dni do odpoczynku od pracy.

Wakacje i ferie w Bułgarii

System edukacji w Bułgarii różni się od polskiego, a co za tym idzie, przebieg roku szkolnego także wygląda inaczej. Przede wszystkim edukacja podstawowa została podzielona na 12 klas i terminy przerw od nauki są zależne od klasy. Więcej o systemie edukacji w Bułgarii można dowiedzieć się z poniższego filmu:

Video

Osoby pracujące w Bułgarii i wychowujące tam dzieci powinny się zapoznać z kalendarzem roku szkolnego. Podczas planowania urlopu rodzice będą chcieli uwzględnić przerwy w nauce, aby zorganizować czas swoim pociechom.

Bez względu na klasę rok szkolny zaczyna się w Bułgarii w połowie września. W roku szkolnym 2022/2023 pierwsza przerwa, czyli ferie jesienne miały miejsce w dniach od 1 października do 3 listopada 2022. Drugą przerwą były ferie świąteczne w dniach od 24 grudnia 2022 roku do 2 stycznia 2023 roku.

Ferie wiosenne dla uczniów klas od 1 do 11 rozpoczynają się 8 kwietnia i kończą 17 kwietnia 2023. Uczniowie klasy 12 zaczynają ferie wiosenne 12 kwietnia, a kończą także 17 kwietnia 2023 roku. Różnice ze względu na klasy pojawiają się także przy terminach zakończenia roku szkolnego:

 • Klasy 12 - 14 maja 2023
 • Klasy 1-3 - 1 czerwca 2023
 • Klasy 4-6 - 16 czerwca 2023
 • Klasy 7-11 - 1 lipca 2023

Czy praca w bułgarskie święta się opłaca?

W ustawowe dni wolne od pracy pracownicy nie powinni świadczyć pracy. Za te dni należy się im wynagrodzenie i w przypadku pracy za stałe miesięczne wynagrodzenie pracodawca nie ma podstaw do obniżenia pensji.

Oczywiście zdarza się, że pracownik musi świadczyć pracę w dniu świątecznym. W takiej sytuacji pracodawca jest zobowiązany do wypłacenia dodatkowego wynagrodzenia. Stawka powinna zostać podniesiona o 100% standardowej stawki. Oznacza to, że w dni ustawowo wolne od pracy można lepiej zarobić.

Znając kalendarz świąteczny oraz terminy ferii szkolnych można swobodnie planować urlop. Odpowiednie zarządzanie dniami urlopowymi może pozwolić na zorganizowanie sobie większej dawki odpoczynku. Długie wolne jest szczególnie ważne dla osób pracujących z dala od bliskich.

Podsumowanie:
 • Bułgarskie święta składają się zarówno z tradycji religijnych, jak i historycznych i kulturalnych.
 • Kalendarz świąteczny w Bułgarii różni się od polskiego i zawiera wiele unikalnych okazji.
 • Obchody Bożego Narodzenia są bardzo ważne dla Bułgarów, którzy zaczynają świętowanie już od Wigilii.
 • Kalendarz roku szkolnego w Bułgarii zależy od klasy i różni się od polskiego, więc rodzice powinni zapoznać się z przerwami w nauce.

To może Cię również zainteresować

Praca Bułgaria

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Mariusz

Mariusz

Interesujące jest to, że Bułgaria obchodzi tak wiele tradycyjnych i historycznych świąt. Dla nas, pracodawców, jest to dobra okazja do zorganizowania firmowych imprez integracyjnych i umocnienia relacji z pracownikami.
Załamanaksięgowaprzed20

Załamanaksięgowaprzed20

Bardzo pomocny artykuł dla osób, które planują pracować w Bułgarii. Dzięki niemu będę mógł/a zorganizować swój czas i zaplanować urlop zgodnie z datami świąt i przerwami szkolnymi.
LKumia

LKumia

Jestem zaskoczony/a ilością wolnych dni w Bułgarii. Jest to dla mnie pozytywna informacja, ponieważ w ten sposób będę miał/a więcej czasu na poszukiwanie pracy i lepsze zapoznanie się z nową kulturą.
Siwa

Siwa

Wszystkie dodatkowe dni wolne od pracy z pewnością zwiększą moją motywację do pracy w Bułgarii. Jestem pod wrażeniem liczby tradycyjnych i historycznych świąt, które są obchodzone w tym kraju.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka