Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Bułgarii?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Bułgarii?
Większość osób pracujących bardzo dobrze zna kalendarz świąteczny. Wiedza o terminach dni ustawowo wolnych pozwala między innymi na sprawniejsze planowanie urlopu. Dzięki sprawnemu lawirowaniu należnym urlopem można sobie zapewnić znacznie dłuższy odpoczynek od pracy. Także osoby wyjeżdżające do pracy za granicę na przykład do Bułgarii powinny zapoznać się z lokalnym kalendarzem świątecznym.

Każde państwo posiada własną kulturę i historię, co wpływa na ukształtowanie świąt państwowych będących dniami wolnymi. Bułgaria jest mieszanką kilku kultur i kalendarz świąteczny mimo pewnych podobieństw może być dla Polaków zaskakujący. Sprawdźmy, jakie święta w Bułgarii będą dniami wolnymi od pracy.

Jakie święta są dniami wolnymi od pracy w Bułgarii?

Na bułgarski kalendarz świąteczny składają się zarówno święta mające swoje korzenie w religii, jak i w historii oraz tradycjach tego bałkańskiego kraju. Niewiele okazji pokrywa się z polskimi świętami, więc osoby emigrujące do Bułgarii za pracą powinny dobrze zapoznać się z datami wszystkich okazji. W przeciwnym razie niektóre święta mogą się okazać sporym zaskoczeniem. Przejrzyjmy więc dokładnie kalendarz świąteczny Bułgarii.

1 stycznia 2020 - Nowy Rok (Нова година, nowa godina) - Narody bałkańskie należą do bardzo żywiołowych, więc nikogo nie powinien dziwić fakt hucznych obchodów nadejścia nowego roku. Co za tym idzie, pierwszy dzień roku jest okazją do odpoczynku.

3 marca 2020 - Święto Odzyskania Niepodległości (Ден на Освобождението) - Bułgarzy w tym dniu upamiętniają wyzwolenie się kraju z niewoli osmańskiej w 1878 roku.

17 kwietnia 2020 - Prawosławny Wielki Piątek (Великден) - Kościół Prawosławny posługuje się kalendarzem juliańskim, przez co najważniejsze święta chrześcijańskie obchodzi w innym terminie niż Kościół Katolicki. Wielki Piątek rozpoczyna obchody Świąt Wielkanocnych. W tym dniu upamiętnia się mękę oraz śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

20 kwietnia 2020 - Prawosławny Poniedziałek Wielkanocny (Великден) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. W Polsce znany jako Śmigus Dyngus.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Bułgaria

1 maja 2020 - Święto Pracy (Ден на труда (den na truda)) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu krajach na świecie. Nie inaczej jest w Bułgarii, gdzie obywatele kraju oddają hołd ludziom pracy oraz klasie robotniczej i ich wkładowi w obecny wygląd społeczeństwa.

6 maja 2020 - Dzień Św. Jerzego (Гергьовден) - ważne święto państwowe będące także Dniem Odwagi i Armii Bułgarskiej.

24 maja 2020 - Święto Piśmiennictwa i Kultury Słowiańskiej (Ден на славянската писменност и култура (den na slawjanskata pismennoct i kultura)) - dzień upamiętniający powstanie alfabetu cyrylickiego zwanego także głagolicą. Pismo to zostało stworzone przez misjonarza-apostoła Św. Konstantego nazywanego także Cyrylem.

6 września 2020 - Dzień Jedności Narodowej (Ден на съединението на България (den na syedinenieto na Bulgaria)) - jedno z najważniejszych świąt państwowych w Bułgarii, upamiętniające zjednoczenie kraju mające miejsce w 1885 roku.

22 września 2020 - Święto Niepodległości (Ден на независимостта (den na nezawisimostta)) - kolejne bardzo ważne święto państwowe w Bułgarii. W tym dniu upamiętnia się oficjalne uzyskanie niezależności kraju i stworzenie cesarstwa. Z dniem 22 września 1908 roku na tronie zasiadł cesarz Ferdynand I Koburg.

1 listopada 2020 - Dzień Budzicieli Narodu - tradycyjne święto upamiętniające patriotów, którzy rozbudzali świadomość narodową Bułgarów pod panowaniem osmańskim.

24 grudnia 2020 - Wigilia Bożego Narodzenia (Бъдни вечер) - pierwszy dzień obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Bułgarzy są dość religijnym krajem i obchody tego ważnego dla chrześcijan święta zaczynają już w Wigilię.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (Коледа (koleda)) - drugie po Wielkanocy najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym dniu upamiętnia się narodziny Jezusa Chrystusa, co dało jeden z fundamentów wiary chrześcijańskiej.

26 grudnia 2020 - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Коледа) - ostatni dzień obchodów Bożego Narodzenia. Święto znane także jako dzień Św. Szczepana, czyli pierwszego chrześcijańskiego męczennika.

Jak widać, niewiele okazji pokrywa się z polskimi świętami. Z pewnością osoby pracujące w Bułgarii ucieszą się z trzech dni wolnego przy okazji Bożego Narodzenia, co pozwoli na powrót do bliskich w ojczyźnie.

Warto także wspomnieć, że za bułgarskie święta wypadające w weekend dni wolne zostają przesunięte na najbliższy poniedziałek. Dzięki temu pracownicy mają zawsze 13 dni do odpoczynku od pracy.

Wakacje i ferie w Bułgarii

System edukacji w Bułgarii różni się od polskiego, a co za tym idzie, przebieg roku szkolnego także wygląda inaczej. Przede wszystkim edukacja podstawowa została podzielona na 12 klas i terminy przerw od nauki są zależne od klasy. Więcej o systemie edukacji w Bułgarii można dowiedzieć się z poniższego filmu:

Osoby pracujące w Bułgarii i wychowujące tam dzieci powinny się zapoznać z kalendarzem roku szkolnego. Podczas planowania urlopu rodzice będą chcieli uwzględnić przerwy w nauce, aby zorganizować czas swoim pociechom.

Bez względu na klasę rok szkolny zaczyna się w Bułgarii w połowie września. W roku szkolnym 2019/2020 pierwsza przerwa, czyli ferie jesienne miały miejsce w dniach od 1 do 3 listopada 2019. Drugą przerwą były ferie świąteczne w dniach od 21 grudnia 2019 roku do 5 stycznia 2020 roku.

Ferie wiosenne dla uczniów klas od 1 do 11 rozpoczynają się 11 kwietnia i kończą 20 kwietnia 2020. Uczniowie klasy 12 zaczynają ferie wiosenne 16 kwietnia, a kończą także 20 kwietnia 2020 roku. Różnice ze względu na klasy pojawiają się także przy terminach zakończenia roku szkolnego:

  • Klasy 12 - 14 maja 2020
  • Klasy 1-3 - 29 maja 2020
  • Klasy 4-6 - 16 czerwca 2020
  • Klasy 7-11 - 30 czerwca 2020

Czy praca w bułgarskie święta się opłaca?

W ustawowe dni wolne od pracy pracownicy nie powinni świadczyć pracy. Za te dni należy się im wynagrodzenie i w przypadku pracy za stałe miesięczne wynagrodzenie pracodawca nie ma podstaw do obniżenia pensji.

Oczywiście zdarza się, że pracownik musi świadczyć pracę w dniu świątecznym. W takiej sytuacji pracodawca jest zobowiązany do wypłacenia dodatkowego wynagrodzenia. Stawka powinna zostać podniesiona o 100% standardowej stawki. Oznacza to, że w dni ustawowo wolne od pracy można lepiej zarobić.

Znając kalendarz świąteczny oraz terminy ferii szkolnych można swobodnie planować urlop. Odpowiednie zarządzanie dniami urlopowymi może pozwolić na zorganizowanie sobie większej dawki odpoczynku. Długie wolne jest szczególnie ważne dla osób pracujących z dala od bliskich.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Bułgarii?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.