!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca lokalnie

Poziom bezrobocia w Nowym Sączu

19 lutego 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

0 komentarzy

Poziom bezrobocia w Nowym Sączu
Główny Urząd Statystyczny analizuje regularnie sytuację na rynku pracy i według ostatnich badań możemy mieć powody do zadowolenia. Ogólna stopa bezrobocia spadła w zeszłym roku do 5,2 procent. Niektóre z miejscowości pobiły swoje rekordy w spadkach ilości bezrobotnych, a jednym z nich jest miasto Nowy Sącz.

Według ostatniej analizy rynku przeprowadzonej przez GUS na dzień 31 grudnia w Nowym Sączu odnotowano stopę bezrobocia na poziomie 2,7%, co stanowi rekord. Według danych statystycznych w Nowym Sączu końcem 2019 roku znajdowało się przeszło 1300 osób bezrobotnych. Wygląda więc na to, że rynek pracy w tym mieście jest bardzo chłonny. Przeanalizujmy bliżej sytuację bezrobocia na terenie Nowego Sącza.

Regularne spadki bezrobocia w Nowym Sączu

W 2019 roku bezrobocie w Polsce spadło do poziomu 5,2%. Powiat nowosądecki nie mógł się pochwalić tak dobrym wynikiem, choć stopa bezrobocia na poziomie 5,7% i tak zasługuje na uwagę. Zdecydowanie najlepiej w regionie pod tym względem wypadł Nowy Sącz ze wspomnianym wyżej wynikiem 2,7%.

Taki spadek stopy bezrobocia nie jest przypadkowy i postępuje regularnie od kilku lat. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w poprzedzających pięciu latach poziom bezrobocia w mieście Nowy Sącz prezentował się następująco:

  • 2014: 8,9%
  • 2015: 7,6%
  • 2016: 6,2%
  • 2017: 4,1%
  • 2018: 3,2%

Jak widać, w mieście od 2014 roku notowano gwałtowny spadek ilości osób bezrobotnych. W tym roku statystyki osiągnęły kolejny rekordowy pułap.

Jaka jest struktura osób bezrobotnych w Nowym Sączu?
Obecnie większość osób bezrobotnych stanowią mieszkańcy w wieku poniżej 30 lat oraz ponad 50 lat.

Skąd się biorą spadki stopy bezrobocia w Nowym Sączu?

Na spadki stopy bezrobocia wpływ ma kilka czynników. Jednym z nich jest z pewnością lokalizacja miasta. Przede wszystkim Nowy Sącz należy do Małopolski, która od dłuższego czasu plasuje się w czołówce rankingów bezrobocia. Obecnie województwo małopolskie znajduje się na trzecim miejscu w kraju. Oznacza to, że rynek pracy w regionie jest bardzo chłonny i bezrobotni mają spore możliwości w podjęciu zatrudnienia.

Nowy Sącz jest jednym z liderów pod względem poziomu bezrobocia w województwie. Nie bez znaczenia jest tu stosunkowo niewielka odległość od dużego Krakowa dającego największe możliwości zatrudnienia w województwie. W okolicy nie brakuje także dużych firm stale poszukujących pracowników. Nie sposób także nie wspomnieć o bliskości kurortów górskich. Praca sezonowa znacząco poprawia statystyki bezrobocia. Osoby młode i uczące się mają wiele okazji do podjęcia tymczasowych prac w regionie.

Video

Dużą rolę w generowaniu spadków bezrobocia odgrywa także zmiana nastawienia społeczeństwa. Młode osoby coraz częściej decydują się na rozwój kariery zawodowej. Szczególnie bliska odległość do tak zróżnicowanego rynku pracy, jakim jest Kraków, otwiera szerokie możliwości rozwoju. Wiele osób decyduje się na budowanie kariery zawodowej w prężnie rozwijających się przedsiębiorstwach i korporacjach.

Braki w edukacji zawodowej powodują także wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowanych fachowców. Firmy często decydują się na atrakcyjne oferty dla osób pozostających długotrwale bezrobotnymi. Niskie bezrobocie oznacza problemy ze znalezieniem pracowników, a to generuje bardziej atrakcyjne oferty pozwalające wyrwać niektóre osoby ze stagnacji w bezrobociu.

Czy spadki bezrobocia w Nowym Sączu będą postępowały?

Początek roku może przynieść wyhamowanie tendencji spadkowej. Wynika to paradoksalnie z podwyższenia płacy minimalnej. Dla pracodawców oznacza to wzrost kosztów. Szczególnie małe firmy, dla których zatrudnienie pracowników generuje największe koszty, mogą podjąć decyzję o redukcji etatów. Duże przedsiębiorstwa mogą się zdecydować na automatyzację pozwalającą redukować zatrudnienie.

Problemem może się także okazać brak zmian w polityce rynku pracy. Brakuje nowych instrumentów aktywizacji bezrobotnych zarejestrowanych oraz osób biernych zawodowo. Warto więc bacznie przyglądać się sytuacji na rynku pracy. Nowy Sącz dzięki swojej lokalizacji może jednak w niewielkim stopniu odczuć spowolnienie spadków bezrobocia.

To może Cię również zainteresować

Praca Nowy Sącz

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.