Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Nowej Zelandii?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Nowej Zelandii?
Wybierając się do pracy za granicę warto zapoznać się z różnymi aspektami życia w kraju docelowym. Jedną z dość ważnych kwestii jest kalendarz świąteczny. Znajomość dni wolnych od pracy nie tylko ułatwi funkcjonowanie, ale też pozwoli na sprawne zaplanowanie urlopów.

Odpowiednio planując urlop można sobie wydłużyć wolne o dni świąteczne. Nowa Zelandia nie odbiega od ogólnych standardów i także obchodzi kilka okazji będących ustawowymi dniami wolnymi od pracy. Świąteczny kalendarz tego wyspiarskiego kraju bazuje głównie na tradycjach i historii państwa. Nie brakuje w nim jednak okazji religijnych ważnych również dla Polaków. Przyjrzyjmy się świętom celebrowanym w Nowej Zelandii.

Jakie święta są wolne od pracy w Nowej Zelandii?

Rząd Nowej Zelandii ustanowił dziesięć ogólnokrajowych świąt państwowych. W tym czasie w całym kraju pracownicy mają wolne od pracy. Oprócz tego każda z historycznych prowincji obchodzi swoje urodziny, co stanowi dodatkowy dzień wolny obchodzony lokalnie.

Warto także nadmienić, że za święta wypadające w weekend, dni wolne są przesuwane na najbliższy przypadający po nich poniedziałek. Sprawdźmy więc jakie nowozelandzkie święta są dniami wolnymi od pracy w 2020 roku.

1 i 2 stycznia 2020 - Nowy Rok (New Year's Day) - Mieszkańcy Nowej Zelandii witają Nowy Rok z przytupem i mogą się cieszyć aż dwoma dniami wolnymi z tej okazji.

6 lutego 2020 - Rocznica Traktatu Waitangi (Waitangi Day) - najważniejsze święto państwowe upamiętniające podpisanie Traktatu Waitangi w 1840 roku. Traktat zawarty między Koroną Brytyjską i Maorysami jest dziś uznawany za oficjalne założenie Nowej Zelandii.

10 kwietnia 2020 - Wielki Piątek (Good Friday) - pierwszy dzień obchodów Świąt Wielkanocy. W tym dniu upamiętnia się mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

To Cię powinno też zainteresować: Nowa Zelandia praca

13 kwietnia 2020 - Poniedziałek Wielkanocny (Easter Monday) - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych upamiętniających wiarę w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

25 kwietnia 2020 (dzień wolny w poniedziałek 27 kwietnia) - Dzień Wojska (ANZAC Day) - początkowo święto oddawało hołd żołnierzom sił australijskich i nowozelandzkich walczących na frontach I Wojny Światowej. Obecnie jest to święto wszystkich żołnierzy poległych za kraj oraz wojska.

8 czerwca 2020 - Urodziny Królowej (Queen's Birthday) - Nowa Zelandia w pierwszy poniedziałek czerwca świętuje urodziny monarchy brytyjskiego.

26 października 2020 - Święto Pracy (Labour Day lub Eight Hour Day) - Nowa Zelandia obchodzi Święto Pracy w czwarty poniedziałek października. Dzień ten jest okazją do uhonorowania klasy robotniczej oraz ludzi pracy i ich wpływu na wygląd współczesnego społeczeństwa.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (Christmas Day) - jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa.

26 grudnia 2020 (dzień wolny w poniedziałek 28 grudnia) - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Boxing Day) - ostatni dzień Świąt Bożego Narodzenia znany także jako Dzień Św. Szczepana, czyli pierwszego męczennika chrześcijaństwa.

Tak prezentują się święta obchodzone w całej Nowej Zelandii. Oprócz nich każda historyczna prowincja obchodzi własne urodziny. Daty tych świąt są ruchome i w 2020 roku prezentują się następująco dla poszczególnych prowincji:

 • Wellington - 20 stycznia
 • Auckland - 27 stycznia
 • Nelson - 3 lutego
 • Otago - 23 marca
 • Southland - 14 kwietnia
 • Taranaki/New Plymouth - 9 marca
 • South Canterbury - 28 września
 • Hawke's Bay - 23 października
 • Marlborough - 2 listopada
 • Canterbury - 13 listopada
 • Chatham Islands - 30 listopada
 • Westland - 30 listopada

Wakacje i ferie w Nowej Zelandii

Posiadając dzieci i planując urlop, nie sposób nie brać pod uwagę dni wolnych od nauki. Większość rodziców stara się tak planować wolne, aby zagospodarować czas swoim pociechom. W tak odległym kraju, jak Nowa Zelandia może to mieć szczególnie duże znaczenie. Warto więc się zapoznać z kalendarzem szkolnym największego państwa w Oceanii.

Rok szkolny składa się w Nowej Zelandii z czterech okresów (Term) przedzielonych krótkimi przerwami i jest zbieżny z rokiem kalendarzowym. W 2020 roku nowozelandzki kalendarz szkolny prezentuje się następująco:

 • 1 Term - od 27 stycznia do 9 kwietnia
 • 2 Term - od 28 kwietnia do 3 lipca
 • 3 Term - od 20 lipca do 25 września
 • 4 Term - od 12 października do 16-18 grudnia

Uczniów obowiązują także święta państwowe będące ogólnie wolnymi w Nowej Zelandii. Znając kalendarz szkolny, można swobodnie planować urlop ze swoimi pociechami.

Czy praca w nowozelandzkie święta jest lepiej płatna?

Zgodnie z prawem Nowej Zelandii pracownicy za dni ustawowo wolne od pracy otrzymują wynagrodzenie. W takim razie nie trzeba się martwić o uszczuplenie miesięcznej pensji. W niektórych sytuacjach pracownicy muszą świadczyć pracę podczas święta państwowego.

Praca w święta wiąże się z wyższym wynagrodzeniem. Zazwyczaj pracownik otrzymuje 150% stawki, ale w niektórych przypadkach można liczyć na nawet 200% stawki. Osoby podróżujące do Nowej Zelandii w czysto zarobkowym celu mogą więc przez święta liczyć na zebranie większych oszczędności.

Znajomość kalendarza świątecznego jest bardzo ważna dla sprawnego funkcjonowania w danym kraju. W przypadku tak odległego państwa, jak Nowa Zelandia szczególnie ważne jest dobre planowanie urlopów. Dzięki świętom można wydłużyć sobie czas wolny, co pozwoli na przykład na podróż do bliskich w ojczyźnie.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Nowej Zelandii?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.